ETF fondy alebo akcie

11brano11
10. okt 2024

Ahojte. Do akých ETF fondov alebo akcií je dobré investovať? Najlepšie také co viem urobiť online, nepotrebujem finančného poradcu alebo sprostredkovateľa.

ms_green
10. okt 2024

Záleží od toho na čo chceš potom peniaze použiť a ako dlho ich tam chceš mať.
Do akcií by som ja osobne na vlastnú päsť nešla. Venujem sa vzdelávaniu už dlho (roky) a nemyslím si, že mám popri práci čas a nervy na to aby som neprerobila na akciách. Skôr by som išla do ETFiek. Vieš ísť do toho aj sám ale pravdu povediac ak si začiatočník (nerozumieš tomu) tak veľmi pravdepodobne na skrytých poplatkov prerobíš viac ako cez sprostredkovateľa.
Každopádne ak chceš ísť do toho sám urob si prieskum. Pozri si výkonnosť jednotlivých fondov za posledných 5-10 rokov. Zistí si či sa dá uplatniť časový test (aby si nemusel platiť dane) a vyberaj také fondy aby si nemal zastúpenie len jedného regiónu (napr. len amerika) a len jedného odvetvia (napr. len technologické firmy) ale nejaký mix. Môžeš skúsiť aj S&P500 ale ak mesačne nemáš toľko aby si mohol kúpiť toto dajú sa nájsť aj iné.

11brano11
autor
10. okt 2024

@ms_green najlepšie také ktoré sú bez poplatku. Mam napr cez SLSP sporo fond maximaliz vynosov, momentálne výnos ukazuje 5,75 % co je celkom pekne ale mesačne tam dávam malo. Neviem ale ci by bolo lepšie dávať mesačne viac alebo robiť jednorazové nákupy. Nevyhovuje mi ze keď z toho chcem vybrať tak musím ísť do banky

ms_green
10. okt 2024

@11brano11 Ja by som osobne nešla vôbec cez banku ale cez nejakú platformu. Na xtb netreba sprostredkovateľa. Ja osobne mám ETF poriešené cez EIC a som veľmi spokojná ale tam treba sprostredkovanie. Mám to nastavené mesačne a online si viem zmeniť alebo vybrať peniaze. Za posledné tri roky tam mám priemerný ročný výnos nejakých 8.7%

Čo sa banky týka ako to tam máš s poplatkami? Lebo aj keď banka tvrdí, že je to bez poplatku tak nie je. Väčšinou je to len schované, že oni si berú časť výnosu. Ale úprimne žiadna platforma či so sprostredkovateľom alebo bez nie je úplne bez poplatku.

zic
10. okt 2024

Kvalitny broker (osobne asi IB ak vies anglicky, potom ked tak Lynx alebo XTB albo fio. Kupovat bud MSCI world (cely svet) alebo S&P500... nespekulovat, pravidelne dokupovat ci je hore alebo dole... po roku si oslobodena od dani (pri akumulacnych ETF)

SXR8.DE - iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)
VUAA.DE - Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD Accumulation
SPYL.DE - SPDR S&P 500 UCITS ETF USD Acc
VWCE.DE - Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Accumulation
EUNL.DE - iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)

11brano11
autor
10. okt 2024

@ms_green v banke tieto pravidelne investície ak to máš dlhšie ako 3 roky tak je to úplne bez poplatkov

falbala132
10. okt 2024

ja som napr. vo Finaxe

zic
10. okt 2024

@11brano11 vies ake su priebezne poplatky? tie su horsie ako vstupne / vystupne (respektive poplatok za nakup/predaj)...

https://ako-investovat.sk/diskusia/viewtopic.ph...

Len aby sme to dali do pomeru... (finax spravil kus dobrej roboty a nie je to najhorsia moznost, len nie najlacnejsia)
ak mas napriklad finax s 1.2% poplatok (ano,nemas starosti, mozes investovat mensie ciastky kazdy mesiac atd)... vs poplatok TER za nejake lacne ETF s 0.03% poplatkom za rok tak je to 40x vacsi poplatok...

yoge
10. okt 2024

teraz nekupuj S&P 500 (má vysoký P/E pomer kvôli AI). Možno sa radšej pozri na S&P 400 (mid cap firmy) alebo S&P 600 (Small capy). Ako občan EU ale musíš kupovať ETFka vedené v EU zemi (majú v názve UCITS). Pre S&P 600 odporúčam tento https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isi... (od iShares = Blackrock) a S&P 400 https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isi...

Kúpiť to môžeš cez brokera, asi ideálne buď XTB alebo Interactive brokers - poplatok je v tomto prípade cca 0.3% ročne z hodnoty portfolia. Keby to kupuješ cez finax alebo banku, tak buď tieto dve etfka ani nemajú (väčšinou ponúkajú len S&P 500) alebo rátaj poplatok tak 1% a viac

yoge
10. okt 2024

a časom ak spadne S&P 500 na nejaký rozumnejší P/E pomer (niekde medzi 15 - 20), tak potom tie prostriedky presuň z tých ETFiek tam, pretože pri S&P 500 etfku máš poplatok väčšinou 0,03 - 0,07% ročne

0laracroft0
10. okt 2024

Išla som sem dať článok ale @zic ma predbehol. Určite sa naň pozri. Ja sa s tym neparam, využívam jednu z brokerskych platforiem, ktoré uviedol zic a dve etf z tých, ktoré napisal. Aj taktika nešpekulovat a pravidelne vkladať je to, čo robím aj ja. Predchádzalo tomu samoštúdium. Dlhšie z toho nic nevyberať. Ideálne nikdy 🙃