Elektrina - nedoplatok

katarina97
16. mar 2024

Ahojte,

Prosím Vás, máme novostavbu s tepelným čerpadlom, elekteina DD2 ( ktorú nam v zse odporučili) s mes. platbou 110€ ( odporučili nalm nastaviť výšku platby rovnakú ako m2 nášho domu ). Som doma každý deň, perie sa každý deň, TV a laptom pustený celý deň, suší sa atď, klasika pri malom dieťati, manžel pracuje 15x do mesiaca je 16 hod v práci.

Prišiel nalm nedoplatok 500€. Čo mi príde veľa, ale nakoľko sa nevyznám a neviem či to máme dobre nastavené, je to podľa Vás v poriadku? Všetci naokolo platia oveľa menej a to majú ešte aj ďalšie čerpadlá na bazén.

Ďakujem pekne za info.

wikuska
16. mar 2024

@katarina97 pozrite si detailne analyzu spotreby a nastavenie tepelneho cerpadla (my sme napr mali, ze sa ma pouzivat elektricka spirala na rychlejsi ohrev a to je samozrejme aj energeticky narocnejsie ako bez toho).

slavomira236
16. mar 2024

@katarina97 tak led mate vsetko aj topenie na elektrinu ten nedoplatok je mozny.

hopsas
16. mar 2024

@katarina97 nebola by výhodnejšia pre vás DD5 náhodou? Mne tiež na pobočke povedali bludy, realita bola iná, možno si mala smolu na nejakého nového človeka čo sa zaucal a zle poradil

kikuss88
16. mar 2024

My máme taktiež DD2, novostavba, vykurovanie tepelkom, bojler je tiež s tepelným čerpadlom, pracujem krátky, dlhý týždeň, keď som doma tak je televízor zapnutý naozaj skoro celý deň (potrebujem ako pozadie), štandardné pranie, sušenie, varenie, sme dvaja, dieťa nemáme. Preddavky sú nastavené na 80€ mesačne. Prišiel nám aktuálne preplatok 50€. Nedoplatok 500€ mi príde naozaj až prehnane veľa na to akú máte výšku preddavku, máte novostavbu vykurovanu tepelkom... Platili ste preddavky celý rok? Alebo ste začali až niekedy počas hlavnej vykurovacej sezóny?

s_o_n_i_k_e
16. mar 2024

ak máte tepelné čerpadlo, neviem od koho máte elektrinu ale u SSE je to sadzba DD6, DD2 je zbytočne nákladná, lebo všetku elektrinu ťaháte v drahej elektrine a stále máte vysokú tarifu. DD6 má aj nízku tarifu, kedy práve by malo čerpadlo zopínať.

petra7797
16. mar 2024

@katarina97 neviem my mame DD2 a sme 4 s toho 2 deti čiže pracka sušička a myčka nonstop , všetko máme na elektrinu platíme mesacne 120€ a došiel nám preplatok pár € mame novostavbu

hugigugin
16. mar 2024

@katarina97 vôbec to nie je za kurenie veľa ak v tych110€ maš zaratane aj ostatné spotřebiče. Ja za svietenie a spotrebiče bez kúrenia elektrinou mam nastavene na 55€.rodinny dom

tersanas
16. mar 2024

@katarina97 máte dom zateplený? Bývate už celý rok a teda máte aj celý rok platené? Ak ste sa sťahovali cez rok, je to normálne, lebo máte za sebou vykurovaciu sezónu.
My máme 130m2 zateplenu novostavbu s tepelným čerpadlom na zemný vrt, špirálu máme odpojenu, nie je potrebná, všetko ide - varenie, pranie, sušenie, som doma s dvomi deťmi a muž robí z domu na pc, takže naozaj toho beží veľa + nabijame elektromobil, platby máme 115e a vracajú nám nejakých 50e, ale teda sme v dd3, keď sme si to prepočítali, táto tarifa nám vychadzala najlepšie

slniecko5
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jarka_black
16. mar 2024

Treba urobiť rozbor spotreby. Zamerať sa na 1-2 položky, ktoré rozhodujú možno o polovici spotreby. Zmena tarifu môže, a nemusí pomôcť. Zmenu nerobte naslepo.
Venujem sa energ. auditu, napíšte mi a vyriešime to.

nelka93
16. mar 2024

My sme v DD2 platíme 100 mesacne ale plocha je necelých 80m². Sme len dvaja bez dieťaťa. Mali sme preplatok. Tu bud navýšiť zálohu alebo porozmýšľať nad zmenou na inú tarifu

jarka_black
16. mar 2024

@katarina97 Výška zálohy ako m2? To je ako vtip. Veľmi zle.
Nám v dome 120 m2, bez TČ - kúrenie elektrinou, stačí mesačná platba 75 € za elektrinu.

caroline_
16. mar 2024

@katarina97 my máme všetko na elektrinu, mame dd2, platíme 160€mesačne a mali sme preplatok, rozmýšľali sme nad DD5 ale tým ze sa tam viac platí za odberné miesto, by nám to ročne ušetrilo možno len 30€ na EE... Podávali ste aj reklamáciu na vfa?

katarina97
autor
16. mar 2024

Ahojte, zatiaľ sme nič nepodávali lebo nám to prišlo len včera, no poviem vam ostala som v šoku lebo je to strašne veľa. Bývame od apríla minulého roka. Tepelné čerpadlo máme nejaký Fisher, pravdepodobne maďarský a neviem o ňom nič na nete dohľadať. Ďakujem vám za odpovede, každá jedna pomohla

maba123
16. mar 2024

Aku ste mali spotrebu ? Kwh, prip Mwh

qetka
16. mar 2024

tie, co tu radite, ze si maju dat DD6, tak vedzte, ze ZSE ma len 5 tarif - a to DD1-DD5.

DD1 a DD2 maju jednotarifne meranie.
DD3-DD5 maju dvojtarifne meranie

Autorka, ked nechcete mat prekvapenie, neplatte zalohove platby, sle poziadajte v ZSE o vyuctovaciu fakturu kazdy mesiac. Ak mate nove merace, ktore sa odcitavaju na dialku, malo by to ist v pohoe.
A budete platit za realnu spotrebu kazdy mesiac.

liusa82
16. mar 2024

@qetka a kde sa to dá nastaviť v účte? či čo tam treba priamo mail napísať?

tilly
16. mar 2024

Daj si fotovoltiku a budeš mať pokoj 😉. My ju máme skoro rok a nevieme čo s vyrobenou elektrikou. Tento rok je fakt bohatý na slnko.

caroline_
16. mar 2024

@liusa82 aj v úcte, aj telefonicky sa dá

katarina97
autor
16. mar 2024

@maba123 9787kwh

katarina97
autor
16. mar 2024

@tilly chceli sme, no tento rok hadzeme eura do zahrady, bazenu atd.. ale asi to zacneme od noveho roku riesit, s kym ste spolupracovali?

qetka
16. mar 2024

@liusa82 ja som volala

kikuss88
17. mar 2024

@katarina97 spotreba mi príde strašne vysoká, my máme polovicu z toho čo vy. Skôr než budete niečo meniť v elektrárňach tak možno skúste doma zistiť prečo je tá spotreba takáto vysoká. Či náhodou hlavnou príčinou nie je aj to tepelné čerpadlo, ozaj keď to je taká značka, no, menej známa...

petra7797
17. mar 2024

@katarina97 pokiaľ ja vien 9787kwh je okolo 970€ 10 centov je kWh na DD2 u ZSE a keďže mate splátky 110€ každý mesiac tak skôr preplatok vám mal prísť takže mi to nejak nevychadza

tilly
17. mar 2024

@katarina97 my Mr.Fotovoltika a veľká spokojnosť, všetko vybavili, aj dotáciu

qetka
17. mar 2024

@petra7797
DD2 je skoro 0,16, dodavka plus distribucia

jaroslav81
17. mar 2024

Jedine riešenie je fotovoltaika, 10kw na strechu a v slnečný zimný deň aj vykúrite dom zadarmo. A neskôr k tomu elektromobil a aj jazdíte zadarmo.

jarka_black
17. mar 2024

Novostavba by počas slnečného dňa vôbec nemala potrebovať kúriť. Zjavne sa pri návrhu niečo podcenilo... pretože mať v novostavbe a s TČ spotrebu 10 000 kWh je strašne veľa. Investovali veľa peňazí, a aj tak... nedávať FTV bez predošlej analýzy súčasného stavu.

drobcek17
17. mar 2024

To kto vám poradil DD2??? A pri tepelnom? To mame mi pri klasickej pecí s podávačom. Pri tepelnom čerpadle sa dava DD5. Jasné že máte nedoplatok, my keď sme sa nasťahovali tiež sme ostali pri DD1, nik nás neupozornil, až kým nám neprišlo doplatiť cez 300€, dnes máme DD2 rovnakú spotrebu a ešte nám peniaze vracajú.

petra7797
17. mar 2024

@qetka dobre ale aj tak by nemali mať taký nedoplatok