Druhý pilier v NN

barbi28
16. jan 2022

Ahojte. Založila som si druhý pilier v NN. Jedna sa konkrétne o akciový negarantovany fond.
Mám 31 rokov a plat okolo 840€ v čistom.
Aké máte prosím vás skúsenosti čo sa týka druhého piliera. Plus ma nahovaraju aby som si to zmenila na indexový.
Viete mi prosím vás poradiť aký je v tom rozdiel?
Ďakujem za každú odpoved keďže mi to nie je celkom jasne.
Peknú nedeľu prajem ☺️

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelca84
16. jan 2022

@barbi28 indexove dlhodobo produkuju najvyssie zisky, ja mam vsetko v indexovom uz niekolko rokov. Napr. tu si mozes pozriet ako sa ktoremu fondu dari https://druhypilier.datalizer.sk/moje-fondy

nelca84
16. jan 2022

@brembo a indexove su odkedy garantovane? 🤦‍♀️ taras

janai1
16. jan 2022

@brembo 🤣 vymeň finančného poradcu lebo je evidentne neschopný

janai1
16. jan 2022

@barbi28 o 2. pilieri netreba ani diskutovať, bud dáš všetko do sociálnej a nebudeš mať nič alebo (ak vláda nič nezmení zase🤦‍♀️) máš 2. pilier a budeš mať niečo navyše 🤷‍♀️ Index ma najvyššie zhodnotenia

barbi28
autor
16. jan 2022

@janai1 hej to som potrebovala vedieť ci je ten index výhodnejší ako akciový lebo až tak dobre tomu nechápem

janai1
16. jan 2022

@barbi28 ono netreba sa báť tých indexovych... Po dosiahnutí 52 roku sa bude každý rok po 10% presúvať do dlhopisových fondov aby nedošlo k výkyvom pred odchodom na dôchodok

barbi28
autor
16. jan 2022

@janai1 ďakujem toto som potrebovala vedieť ☺️

marci77
16. jan 2022

@barbi28 velmi odporucam tento fond pre 2.pilier, zhodnotenie za rok vo vyske okolo 20%

marci77
16. jan 2022

@barbi28
su tam na vyber tieto moznosti
predtym dynamika, ale to bolo dost slabe zhodotenie v porovnani s Index Global (negarantovany)
hocikedy v priebehu roka si to viete menit ....alebo v NN je mozne aj rozlozit napr. 20% ku 80% ....ale ak mate do 50rokov, urcite si dajte ten Index Global fond, ten je za mna MEGA

marci77
16. jan 2022

@barbi28
dokonca 28% bolo zhodnotenie za rok 2021 v tom Index Global fonde
zdroj
https://www.adss.sk/preview-file/adss_21_12_31-...

marci77
16. jan 2022
jakubvojcik
16. jan 2022

@barbi28 Ako už vyššie radili, indexový má vyššie zhodnotenie a keďže ste mladá, je pre vás najrozumnejší.

Len doplním vysvetlenie prečo robí vyššie zisky ako akciový, aj keď z názvu sa javí že predsa akcie sú najvýnosnejšie tak prečo je akciový menej rizikový. Je to iba názov fondu, typ stratégie je však iný.

V indexových fondoch konkrétne v NN máte takmer 100% peňazí zainvestovaných v akciovom indexe, kým naopak pri akciovom fonde je v akciách zainvestovaných len takmer 70%, pričom zvyšok je v peňažných investíciách, dlhopisových investíciách a komoditách (drahých kovoch). Je tam preto aj nižší výnos.

Samozrejme, vo vašom veku okrem tejto zmeny by som odporúčal určite aj sporenie po vlastnej osi aby ste potom zo štátneho dôchodku neboli tak sklamaná, alebo z toho že posunuli dôchodkový vek. Konkrétne vo vašom pípade, ak by ste si sporili okolo 50€ mesačne, tak pri zhodnotení 8% v čistom by ste vedeli mať v 65. roku života rentu 500€ mesačne na 20 rokov.

rikarika
17. jan 2022

@janai1 toto vobec ale vobec nie je pravda. Skus porozmyslat v akej zivotnej situacii je druhy pilier cista strata. Samozrejme ze fin poradcovia su v prvom rade predajcovia a tak sa aj k 'produktu' druhy pilier stavaju.

nelca84
17. jan 2022

@rikarika v akej zivotnej situacii je druhy pilier cista strata? Pouc nas

rikarika
17. jan 2022

@nelca84 ja som ju zazila. A mozno by nebolo zle keby to ovladal aj nejaky fin poradca ktory ma druhy pilier a vsetky jeho dopady na davky SP v malicku. Lenze to drviva vacsina fin poradcov nema. Pockam ci niekto viecaj kedy sa neoplati, ak nie vecer napisem.

janai1
17. jan 2022

@rikarika co nie je pravda? Aká životná situácia?

rikarika
17. jan 2022

@janai1 to ze ked das vsetko do SP nebudes mat nic. Neviem na zaklade akych udalosti, slovaci pouzivaju tuto frazu. Ale jedine SP je institucia ktora pri roznych zivotnych udalostiach vyplaca to co garantuje- nic menej/nic viac.

nelca84
17. jan 2022

@rikarika no to si teda vysvetlila 🤷‍♀️ neviem co to ma spolocne s 2. pilierom. Vsak tam ide len mala cast odvodov na dochodok, kokretne 5,5% a 12,5% ide stale do SP. Vsetko ostatne odvadzas uplne normalne do SP. Cize ti vznika narok na PN, matersku, podporu... Najprv sa zorientuj v odvodoch ked chces mudrovat.

rikarika
17. jan 2022

@nelca84 ja ta nebudem poucat. Ja ti napisem moj pribeh. V den mojich 42 narodenin som sa stala vdovou s tromi maloletymi detmi. SP vyratala mne vdovske davky a detom sirotske davky, co v uhrne predstavuje 100% invalidneho dochodku, na ktory by mal narok moj manzel. Tychto 100% budeme poberat kym najmladsie dieta bude studovat max do 26 rokov, co v nasom pripade moze byt 16 rokov a ja mojich 60% mozem realne poberat aj 40 rokov. Samozrejme ze do tejto sumy sa nezaratava cast, ktora odisla do druheho piliera a ktoru nam vyplatili jednorazovo. Ked som sa na toto pytala a snazila sa vysvetlit, ze jednorazova davka z II piliera je sice na prvy pohlad pekna suma ale na druhej strane ked si to naratam v mesacnom/rocnom uhrne - co moze byt realne aj tych 40 rokov, je to cista strata v porovnani s tym co mi bude vyplacat SP, tak panicka v poistovni sa veeeelmi cudovala ze ako je mozne ze mam narok na vdovske davky zo SP, no co k tomu dodat....je ine ak vyplatu z II piliera dostanu pozostali, ktori nemaju narok na pozostalostne davky zo SP, jasne ze vtedy sa tesia ze dostali akukolvek sumu a ine ak narok na davky zo SP maju. Minister Krajniak pred par tyzdnami informoval o nejakych zmenach v II pilieri - a na zaver spomenul ze prave tato oblast ostava nezmenena, teda pre pozostalych bez rozdielu ich struktury jednorazova davka. Co je ale obrovsky rozdiel pri vyplatach zo SP. Takze tak.

rikarika
17. jan 2022

@nelca84 som zorientovana na maximum. Ver mi a nechcela by si si to odzit. Neviem co tu motas PN, matersku ci podporu.....kde ich ja spominam?....

nelca84
17. jan 2022

@rikarika pleties jablka s hruskami. Sirotske a vdovske nijako nesuvisi s odvodmi do druheho piliera, to by si dostala nezavisle od toho, ci mas alebo nemas 2. pilier. Tam ide len o to, ze na dochodok odvadza z vyplaty 18%. Ak nemas 2. pilier, ide vsetko do SP a teda budes poberat dochodok zo SP. Ak mas 2. pilier, odvod sa rozdeli ako som uz pisala, 5,5% do 2. piliera a 12,5% do SP. Cize dochodok budes poberat z dvoch zdrojov, zo SP, aj z 2. piliera. Najvacsi rozdiel je v tom, ze ak si vyberies spravne fondy, tak tych 5,5% sa ti moze velmi vyrazne zhodnotit teda si dochodok pekne navysis. Pn, podporu atd. som spominala kvoli tomu, ze si hovorila o zivotnych udalostiach, ale si nekonretizovala, tak som uviedla priklady. Nicoho ineho sa odvody do 2. piliera netykaju, len tvojho dochodku. Takze stale neviem, ako to moze byt nevyhodne. Navyse, co je nasetrene na dochodkovom ucte, je v pripade tvojej smrti predmetom dedictva, kdezto to, co odvedies do SP, ostava v SP.

rikarika
17. jan 2022

@nelca84 a si si precitala moj prispevok? Ja pisem niekde o mojom dochodku? O mojom II pilieri? Ty nevies ze II pilier patri medzi pozostalostne davky?

nelca84
17. jan 2022

@rikarika ja to viem, ale ty tu splietas o dopadoch 2. piliera na vsetky davky SP. Stane neviem ake dopady na ostatne davky ma 2. pilier...

nelca84
17. jan 2022

@rikarika chapem, ze ste tie peniaze z 2. piliera zdedili, cize by si mala byt vlastne spokojna. Ja mam 2. pilier asi 15 rokov a uz teraz je to mastna suma a do dochodku daleko...

janai1
17. jan 2022

@rikarika takže podľa tvojej logiky je lepšie nedostať nič ako dostať málo? To, že si dostala málo je akurát tak chyba tvojho manžela, bud zarábal málo, mal 2. pilier krátko alebo mal zle fondy ktoré mu nezarabali 😉

rikarika
17. jan 2022

@nelca84 ja som opisala situaciu maximalne jasne, aj s presnymi nazvami pozostalostnych davok zo SP, a z manzelovho II piliera. Chapes ze invalidny dochodok vyratali ponizeny presne o tu sumu ktora odchadzala do II piliera?

rikarika
17. jan 2022

@janai1 kde som napisala ze som dostala malo?

rikarika
17. jan 2022

@janai1
@nelca84 dievcata, napisala som jasne, kedy sa II pilier neoplati. Vy oblbujte dalej. Koncim.

nelca84
17. jan 2022

@rikarika vsak ale to, co odvadzal, si predsa dostala zhodnotene ako dedictvo, stale nerozumiem s cim si nespokojna. Ved ten druhy pilier ma daleko vyssiu hodnotu ako nejake prispevky. Teda logicky by mal mat, ak manzel spravne sporil.