Dotácie od štátu na staré domy - Plán obnovy

paloma2811
16. mar 2023

Ahojte dievčatá viete mi niekto poradiť...Plán obnovy dotácia od štátu...máte niektorá skúseností ako to celé realizovať,ako to funguje , oplatí sa to vôbec vybavovať,za všetky odpovede vám budem vďačná ďakujem.

elenatomasova
16. mar 2023

@paloma2811 pripnem sa..

77daniela77
16. mar 2023

📌

colsami
16. mar 2023

Kamaratka cez ten program isla. Podrobnosti nepoznam ale pripravit sa na vela vela papierovaciek, no a samozrejme, vsetko co sa bude kupovat/platit robotnikom, na fakturu a blocky.

matabb73
16. mar 2023

Musíš si dať spraviť projekt zateplenia. Potom zatepliť, všetko na faktúru, aby si vedela dokladovať náklady a požiadať o preplatenie. Najlepšie je navštíviť poradenskú kanceláriu, tam ti všetko vysvetlia. Ja som len projektantka. Teraz by mala vyjsť nová výzva a tam by mali byť napísané podmienky čerpania dotácie. Vraj by to mali zmeniť a peniaze by bolo možné dostať vopred. Ci to tak bude, uvidíme.

slavomira236
16. mar 2023

@paloma2811 priprav sa ze musis na tom usetrit myslim ma energiach neviem kolko percent...

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
77daniela77
16. mar 2023

Tak toto by sa mi nechcelo.....to je na prd potom.....🤔

matabb73
16. mar 2023

@77daniela77 keď ti má stať dať niekoľko tisíc EUR nemôžeš očakávať, že to bude len tak. Všetko musí byť zdokladované, aj úradníci musia byť krytí keby im prišla kontrola.

77daniela77
16. mar 2023

@matabb73 Ja viem,chapem,ale to papierovanie by ma ubilo.....🤔

daniela2202
16. mar 2023

@paloma2811 požiadanie bolo len do 28.2

mima172
16. mar 2023

@paloma2811 Nech sa páči. Tu je to všetko pekne zrozumiteľne vysvetlené:
https://vsetkoozatepleni.sk/
@daniela2202 Sú nové termíny, nakoľko to bolo fiasko, preto sa podmienky upravili.

domi835616
19. apr 2023

@matabb73
Ja som volala do tej kancelárie v NR a bolo mi povedané,ze faktúry netreba. Stačí fotky pred a po obnove domu,keď sa to robí svojpomocne. My uz mame takmer dokončené.Muz to robi svojpomocne.Podavala som žiadosť koncom februára. Samozrejme,ze doteraz ani ťuk.Napisali len mail,ze evidujú žiadosť. Tych papierovačiek bolo neúrekom.Keby sme neprerabali dom tak sa do toho nepustím. Lebo len projekt stoji dnes už aj 2000e ak nie aj viac a dávať ho robit+ certifikát 330 pred obnovou a dalsi po obnove .A stále nevedieť ci to schvália alebo človek príde takmer o 2500 e a možno aj viac.

domi835616
19. apr 2023

@domi835616
Ale aspoň tu tretiu vyzvu zjednodušili.

matabb73
19. apr 2023

@domi835616 ako zdokladuješ koľko ťa to stalo? Veď z tej sumy by mali vypočítať dotáciu.

domi835616
19. apr 2023

@matabb73 na to je potrebný ten certifikat

domi835616
19. apr 2023

@domi835616 mas projekt ,kde máš rozpísané,co ides prerábať.A v tom certifikate ,ktorý je pred obnovou a po obnove mas úsporu energii a na základe toho koľko úsporis na energiach ti vypočítaju dotáciu

matabb73
19. apr 2023

@domi835616 pokiaľ viem, dotáciu vypočítajú ako % zo sumy vynaloženej na energetické zhodnotenie. Ako budú vedieť koľko ťa to stálo? Energetický certifikát to neuvádza.

domi835616
19. apr 2023

@matabb73 mne vypracovali ten certifikát na základe projektu.Tam uviedla percenta uspory.Neviem ako to bude v tejto tretej vyzve ale ja som tej žiadosti na ich stránke vyplnala metre,ktoré sme zateplovali a na základe toho mi vyšla suma na ktoru mame nárok. Do 17 tis. Cca.Ale zatiaľ sa nikto ani nevyjadril,takže netuším ako to bude ďalej prebiehať.Ci nam cosi aj dajú.Lebo my sme nadstavovali a pristavovali a na to sa to yz nevzťahuje.Len na starú časť domu a nemam dom pofoteny uplne z každej strany pred prerabkou keďže sme zacali pred letom 2020 a ani som vtedy o žiadnej vyzve netušila.

matabb73
19. apr 2023

@domi835616 energetický certifikát hovorí o tom aká bude úspora na vykurovaní po obnove. Tebe preplatia 60% z nákladov na zateplenie alebo výmenu okien, čiže musíš nejako vydokladovať koľko ťa to stálo. Ako to chceš spraviť bez faktúr?

matabb73
19. apr 2023

Teraz pozerám, že až 75% môžu preplatiť, maximálne však 15 000 alebo 19 000 podľa úspory.

opuska
19. apr 2023

@matabb73 tak to sa podla mna neda obist. viem, ze kamoska to riesila a uz prakticky 3 mesiac su bez odpovede, tak si skor myslim, ze ak sa to niekomu podari, bude to skor zazrak

domi835616
19. apr 2023

Su niektori ,ktorí to schválené maju .Myslím,ze 102 dotácii je schválených z vyse 3000.Ked som tam volala ,tvrdil mi pan ,ze žiadne faktúry netreba.Len foto pred obnovou a po obnove.Neviem ako to majú priemyslene ale ako pozerám,ze nie sú pol roka dat ani odpoveď tak s peniazmi to bude este horsie.

mariansom
15. máj 2023

Ahoj no toto dozvedám sa tu že Vám povedali že netreba bločky ani faktúrky.... Ja som si podal žiadosť druhý týždeň po zverejnený pilotnej výzvy aaa samozrejme že nič ešte neprišlo ani susedovi... to je katastrof.. ale verím tomu že problém nebude... no vrátim sa k bločkom.. išiel som do kancelárie 2x hneď na začiatku a pýtal som sa či si to môžem spraviť sám a či treba doklad od nejakej firmy ... že nie netreba... pýtam sa ďalej viete nejaký materiál mám doma či ho môžem použiť niečo by som si na firmu odpísal šak klasika alebo budem musieť kupovať všetko skrz bločky?... ano môžete nás zaujímamú iba fotky a bločky nebudú potrebovať..... a teraz už to zabudovali do príručky ale v pilotnej výzve také nič nebolo. Ešte mám aj svedka ako mi to hovorila a dozvedám sa že viacerí o bločkoch nevedia a pýtali sa na začiatku a nebolo treba... tak som to začal riešiť sposobom že bločky netreba a teraz pre istotu zhánam bločky... šlak to trafil kocúrkovo

deginko
15. máj 2023

@mariansom moja kamarátka si dávala žiadosť,takisto všetko robili svojpomocne, bločky nemajú...v kancelárii povedali,takisto,že nič netreba dokladovať okrem foto pred a po...atď...faktúry,bločky potrebné vraj nie sú.Oni majú svoje tabuľky so sumami,podľa,ktorých pôjdu..

matabb73
15. máj 2023

@deginko ale teplotechnický posudok by mali mať, lebo potrebujú vedieť koľko % je úspora po zateplení. U nás v BB vyžadújú aj projekt zateplenia, vrátane toho posudku.

mariansom
15. máj 2023

@matabb73 Ale šak energetický certifikát to je asi každému jasné... ale nech mi niekto pošle či v nejakej sarej prísručke je písané o kontrole bločkov teda to čo sme na začiatku podpisovali... alebo sa menia pravidlá za jazdy?

deginko
15. máj 2023

@matabb73 áno energetický certifikát to všetko majú..len vravím o tých bločkoch a faktúrach,že im takisto povedali,že netreba

matabb73
15. máj 2023

@mariansom predtým žiadali aj faktúry, teraz už nie. Počítajú to podľa plochy, preto treba projekt.

mariansom
19. máj 2023

@mariansom Prečítajte si bod 10.
https://obnovdom.sk/otazky-a-odpovede.php
Je to aj v novej príručke... netreba len písať ale aj čítať.

viera304
17. jún 2023

Ahojte, myslite že výmenou okien ušetríme tých 30%? Meniť sa budú na dvoch poschodiach z troch.