Doplatenie prídavku na dieta z At

mirka479
9. aug 2020

Ahojte.
Chcela by som sa opytat ci je tu niekto taky,alebo ma slusenost,xe z At len doplacaju do sumy PnaD.
Ja s dietatom som na Sk mame tu trvaly pobyt.
Priatel pracuje na sezonu v At,ale nema s nami trvaly pobyt,preto som musela ziadat ja pridavok.Pred nastupom na MD som bola nezamestnana to som im aj zdokladovala,teraz som stale na RD a aj tak mi schvalili len doplatok rozdielu.Na urade mi tvrdia,ze rakusaci musia vyplatit celu sumu.Tak dufam,ze mi to doplatia potom na Sk..ked je to takto.

veni21
9. aug 2020

@mirka479 my poberame uz 3ti rok a stale je to len doplatok k tomu co dostavam na slovensku. kazdy rok dokladujeme kolko tu dostavame.

mogaa
9. aug 2020

@mirka479 veď samozrejme že len doplatok, nemôžeš mať predsa plný RP zo Slovenska aj z Rakúska.....

mirka479
autor
9. aug 2020

@mogaa ved to som si myslela aj ja,ze z At len doplatia.Ale tu na Sk mi ho zastavili,ze si to mam vybavit v At.

mogaa
9. aug 2020

@mirka479 tak či tak si ho musíš vybaviť v AT a uvidíš v akej výške ti ho pošlú....

mirka479
autor
9. aug 2020

@mogaa ja ho uz mam vybaveny a schvalili mi doplatok z At.Ide o to,ze na urade mi tvrdia,ze at musi vyplatit celu ciastku lebo nepracujem na SK

mirka479
autor
9. aug 2020

@veni21 ale ste aj v takej situacii ako ja,len priatelia bez spolocneho trvaleho pobytu a bola ste pred nastupom ma matersku nezamestnana,alebo vam popripade pocas RD skoncil prac.pomer.Lebo vela zavisi od tychto okolnosti.

kristina28918
9. aug 2020

@mirka479 skúste na FB je stránka, kde vám vedia poradiť aj v budúcnosti. Ako si vybavim wchg, kbg...

vroni
13. aug 2020

@mirka479, ak si nezamestnaná, platia Rakusania celú sumu. Celkom kóšer to zo slovenskej strany nie je, ale robia to tak. V kombinácii so sezónnou pracou v AT ti želám oceľové nervy, aby si niečo vybavila.... 🤕

mirka479
autor
14. aug 2020

@vroni ja uz mam vybavene🙂pridavok na dieta po 2 tyzdnoch a rodicovsky mi schvalili po mesiaci,vcera mi akurat prisiel list od nich.

maciatkolulu
14. aug 2020

@mirka479 ako po 2 týždňoch? Ale no taaaak😂😂😂😂

mirka479
autor
14. aug 2020

@maciatkolulu ano po 2tyzd.aj ja som sa cudovala,ze tak rychlo...a rodicovsky za mesiac,co som citala stale cakaju..a to je rok az 2 roky🙉

vroni
14. aug 2020

@mirka479, wow, to ktorý daňový úrad je taky promptny? Gratulujem.

mirka479
autor
14. aug 2020

@vroni innsbruck🙂

vroni
14. aug 2020

@mirka479, aha, to je fakt nezvykle, Tirolaci zvykli robiť cirkus. Ale evidentne nemajú čo robiť (dane naháňať do konca roka nesmú) a tak riešia takéto veci. Super, ze si tak rýchlo vybavila.

maciatkolulu
14. aug 2020

@vroni úprimne? Veríš tomu? Ja som čakala skoro rok a to som manželka, žijem v AT, dieťa tu chodí do škôlky, nejako sa mi nezdá, že by bol akýkoľvek úrad v AT taky promptny

vroni
14. aug 2020

@maciatkolulu, 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️ Fakt je, že daniari momentálne nemajú do čoho pichnúť. Všetky nedoplatky terajšie aj budúce sú minimálne do konca roku bez zľutovanie zo zákona pozastavené, nemôžu vymáhať, naháňať, opravovať.... A nejakú činnosť vykazovať musia, takže možné to je. Ja som mala prídavky bleskovo, len na krátku dobu. Potom, čo mal voči ich výmeru môj manžel decentne námietky (ta stena, čo im z jeho vrieskania spadla, bola asi zle postavená 😂😂😂) som mala na druhý deň opravený výmer v schránke a prachy na účte. Takže možné je všetko.

maciatkolulu
14. aug 2020

@vroni tak ja ako krava skoro rok som čakala, ale zase fakt je, že keď ch eli od nás snáď aj číslo topánok celej rodiny a nedalo sa zdokladovať kvôli korone Vyplatili zrazu všetko od roku 2018 bez slova. Keď ťa tu ta mam, tak sa ta opýtam, lebo sa už nepamätám, či si mi napísala, nakoniec ide mali do brucku do vorschull... Bruck je ôk? Ja už som jednou nohou v ba. Mam nervy, lebo čo sa tu dialo... To je na román s psycho nádychom

vroni
14. aug 2020

@maciatkolulu, bruck poznám len gympel a ten teda nič moc. ZŠ netuším. Kamoskina mala chodí do Bergu a kamoška omdlieva nadšením (inak úplne pricetna kamoška, takže jej verím, že je to dobrá škola)

maciatkolulu
14. aug 2020

@vroni hej gymnázium som aj ja počula, že úplne nanič, tak snáď základná...

mirka479
autor
14. aug 2020
maciatkolulu
14. aug 2020

@mirka479 pardon 😂

maciatkolulu
14. aug 2020

@vroni ako to je vlastne teraz po novom s rodičak om, vraj je už len "model" a to do dvoch rokov, čo potom v prípade takých ako je autorka, že žijú na sk, ale berú at, prestanú dostávať z at a? Pokračujú na sk, to by bolo trochu zvláštne.

vroni
14. aug 2020

@maciatkolulu, nie, modely už nie sú. Je daná suma, ktorú môžeš maximálne poberať a na dobu si ju rozratavas sama. Keď sa snažíš následne dobrat slovenský príspevok, dopúšťas sa podvodu a keď ti na to prídu, chcú všetky prachy okamžite späť plus mastnú pokutu navrch. A prídu na to, celkom cielene to kontrolujú, uz na to prišli, že to Slovenky využívajú, idú po tom ako po udenom....

maciatkolulu
14. aug 2020

@vroni ved, ale správne, no nie?

maciatkolulu
14. aug 2020

@vroni ale čo v prípade autorky? Keď žijú na sk? A keď robí sezónne? Akože ja sa Rakúšanom nečudujem, že sú lihgt nervózni zo Slovákov. Viem, že mi známa hovorila, že všetci môžu byť len do dvoch rokov. Ale keď si tie peniaze rozrastá, tak môže byt dlhšie?

vroni
14. aug 2020

@maciatkolulu, správne to je. Problém je v tom, že tým babam to často tak poradia priamo na úrade (slovenskom)
V prípade autorky detto, budú požadovať po troch rokoch potvrdenie, že Slováci nič nevyplácali (nie od autorky, toto zvyknú riešiť úrady medzi sebou).
A nie, maximálna doba poberania je daná, nemôžeš ju predĺžiť.

maciatkolulu
14. aug 2020

vroni takže na každého pride😉 lebo niekedy ziram.. Poznám prípad kde na dieťa sa bral rodičak v AT a zvesela sa pokračuje na sk...