Doplatenie invalidného dôchodku

jaro1234444
23. máj 2024

Ahojte, chcel by som sa spýtať ohľadom invalidity. Pani na sociálke mi povedala že mi schválili, prišiel mi domov aj papier koľko % a že som bol posúdený v neprítomnosti a že som invalidný... Už som dal aj číslo účtu aj ostatné záležitosti. Teraz čakám na nejaké rozhodnutie. Pani na sociálke mi povedala, že rok dôchodkového poistenia spĺňam ale aj to si mi nechce veriť, lebo že by sa mi vyše 400 dni nazbieralo z brigád len popri škole, na ktoré som chodil fakt len občas to nechápem tomu. Ale povedala vraj že mám to splnené. A upozornila ma, že môžem si doplatiť aj poistné aby bol vyšší dôchodok lebo takto bude asi veľmi veľmi malý a neviem či to mám o tom oznámiť až keď mi príde ten výpočet koľko budem mať, alebo už teraz neviem či to mám oznámiť že chcem doplatiť. Šiel by som aj spýtať ale ak s tým máte niekto skúsenosti budem rád. Dali mi 60% a poviem tomu že chcel by som 3000 euro napr. investovať do toho či by to stačilo na lepší dôchodok alebo by to bolo málo. Vďaka

alenah31
23. máj 2024

@jaro1234444 píšeš strašne chaoticky, rozumiem tomu tak, že chce žiadať resp. si požiadal o invalidný dôchodok, pričom si takto (doplatením) chceš zvýšiť tvoj priemerný osobný mzdový bod a tým i sumu priznaného dôchodku - čo sa robí najmä pri invalidoch z mladosti a vekovo mladších ročníkoch - to sa asi týka teba.

Podľa § 142 ods. 3 zákona o sociálnom poistení si dodatočne môžeš zaplatiť poistné na dôchodkové poistenie len za obdobie po 31.12.2003, a to len za obdobie, počas ktorého si mal:

* prerušené povinné dôchodkové poistenie podľa § 26 zákona o sociálnom poistení (napríklad mali ste v zamestnaní neplatené voľno),
* bol zamestnancom s odvodovou úľavou pre dlhodobo nezamestnaných podľa § 4 ods. 1 písm. d) zákona o sociálnom poistení,
* bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo
* sa sústavne pripravoval na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

Nie je možné si doplatiť poistenie za obdobie:

* kedy bol občan "dobrovoľne nezamestnaný" - teda nebol v evidencii na úrade práce a nebol povinne dôchodkovo poistený,
* dodatočne zaplatiť poistné nie je možné ani za obdobie, kedy občan bol SZČO, avšak nebol povinne dôchodkovo poistený (napríklad v prvých rokoch podnikania)

VZ, z ktorého so si poistenie doplatíš si určuješ ty sám.

jaro1234444
autor
23. máj 2024

@alenah31 prepáč, ale chápeš čo myslím. Tomu som pochopil že platia si ho hlavne mladší ľudia alebo ľudia čo nemajú dostatočný počet rokov poistenia. Len neviem kedy to mám zaplatiť a informovať o tom, lebo pani na sociálke mi o tom povedala a rozmýšľal som nad tým ale nepýtala sa ma teda či chcem alebo nie, tak neviem či mám počkať na výmer a rozhodnutie z Bratislavy a potom to ísť ohlásiť alebo som to mal spraviť hneď po priznaní invalidity aby s tým rátali a počítali mi už podľa tých investovaných peňazí

zalka
23. máj 2024

@jaro1234444 počkaj na výpočet dôchodku a potom sa rozhodneš či chces doplácať... Nemáš sa kam ponáhľať s doplácanim...

jaro1234444
autor
23. máj 2024

@zalka tak som to asi aj ja pochopil, že mám počkať asi najskôr na to ale nie som si istý na 100% či sa to rieši až potom, preto som sa pýtal. Ide o to že doktorka mi chce už ukončiť PN aj keď ešte nie som na nej tak dlho, ani nie 3 mesiace zatiaľ takže potrebujem čo najskôr aby sa to doriešilo a mohol ukončiť PN, lebo momentálne mám problémov zdravotných kopec hlavy a nie som bohužiaľ momentálne schopný každý deň chodiť do práce, aj keď to možno bude znieť že som lenivý ale mám fakt problémy. Tak uvidíme kedy príde výpočet, už to bude skoro mesiac čo ma uznali za invalidného a vraj to chodí po 2-3 mesiacoch

zalka
23. máj 2024

@jaro1234444 áno trvá to dlhšie ...to tá počas PN prehodnocovali? Či žiadosť o ID si dával ešte pred PN.

jaro1234444
autor
23. máj 2024

@zalka, podával som žiadosť o dôchodok ešte na konci augusta minulého roka, povedali že sa ozvú a ozvali sa v apríli a že spíšeme žiadosť na konci apríla a potom mi pani povedala že niečo tam je priznané a prišiel mi papier potom, PN som od 6. marca. Musel som prerušiť rok dozadu školu pre problémy, potom som sa chodil hlásiť na úrad a zoháňal si potvrdenia o hľadaní roboty ale z úradu ma už chceli vyhodiť po 5 mesiacoch tak som sa dal na PN a dôchodok posudzovali 24. apríla ako je napísane. Takže ano počas PN ho posudzovali ale žiadal som dávno pred ešte.

zalka
23. máj 2024

@jaro1234444 aha už rozumiem, no počkaj koľko ti vyrátajú...potom uvidíš ďalej

jaro1234444
autor
23. máj 2024

@zalka a neviem aj to, či mám ukončiť PN už ako som uznaný za invalidného alebo až po výpočte a doriešení všetkých veci

zalka
23. máj 2024

@jaro1234444 to záleží na dr.ci tá PN nechá alebo nie ..