Dom na hypotéku

mami92
14. dec 2021

Ahojte . Chcem sa opýtať tých čo kupovali dom na Hypotéku cez realitku. Aké poplatky ste platili mimo hypoteky. Okrem rezervacky. ?? Chceme si kúpiť novostavbu na Hypotéku a nevieme co nás ešte čaká aby sme mali dosť peňazí 😁

karelova
14. dec 2021

@mami92 a vy chcete osloviť realitku nech Vam najde dom? Vtedy su poplatky... Ak si najdete dom sami, realitakovi protistrany neplatite nic. Hlavne aby ste mali dosť peňazí na kupovanu nehnuteľnost, banka Vam poskytne hypo 70, možno 80% z hodnoty nehnuteľnosti.

guiseppinka
14. dec 2021

Cez realitku ako developersky projekt a platili sme tusim pomimo len vklady do katastra...

mami92
autor
14. dec 2021

@karelova nie mi sme si nasli dom sami včera sme boli na obhliadku akurat len to som sa opýtala ze koľko chce za rezerváciu ta 3000e . Toto ešte vieme dat a potom zakladáme na dofinancovanie byt mojej mami.

mami92
autor
14. dec 2021

@guiseppinka a cca koľko ste platili???

qetka
14. dec 2021

@mami92 aj ti poplatky katastru moze platit realitka - podla toho, co ma v cene.
Platit budete znalecke posudky - za dom aj za byt tvojej mamy (ak sa bude zakladat), poplatky katastru za vklad zalozneho prava - za dom a za byt (ak sa bude zakladat), poistenie nehnutelnosti s vinkulaciou, a ak nie je v cene, tak poplatok za vklad do katastra - zmena majitelov.

mami92
autor
14. dec 2021

@qetka a to všetko je cca koľko??

n_i_ka
14. dec 2021

Niektoré realitky majú zanalecky posudok v cene rezervácie. My sme tak mali. Musíš sa u nich informovať.

ivkazba
14. dec 2021

@mami92 inak čo to je za realitku, že toto sa musíš pýtať na koňovi? Toto všetko ti má povedať realiťák, celý postup, proces, všetko čo budeš potrebovať, všetko čo budeš platiť. U nás neexistuje, aby si klient musel všetko zisťovať sám. Veď za čo potom realitke platí, keď nevedia poskytnúť poriadne poradenstvo?

simona92101
14. dec 2021

@mami92 cena za znalca zavisi od regionu,cca 150€, poplatky za vklady okolo 60€,poistenie domu-zavisi aky typ poistenia a od poistovne,my platime rocne 80e.

mami92
autor
14. dec 2021

@simona92101 ďakujem pekne .

odesi
14. dec 2021

Kazda realitka ponuka iny balicek. Niekedy je to tak, ze ak si najdes v ich ponuke dom, vedia niektore poplatky vziat na seba, len aby sa obchod podaril. Preto je podla mna tazko povedat, ake vseliake poplatky pomimo ta cakaju

mami92
autor
14. dec 2021

@ivkazba no mi sme už cca 6domi boli pozerať v okolí Košíc a ani jeden realitak nám nepovedal iba to koľko platiť rezerváciu budeme.

ivkazba
14. dec 2021

@mami92 to ma mrzí, žiaľ, trh a realitkami je preplnený a následkom toho je na trhu neskutočné množstvo amatérov, ktorý to robia pre provízie a kvalitu práce neriešia. Znalecký posudok budete potrebovať, na dom aj byt. 1 ZP stojí cca 150 - 200 eur. Ak sa kupuje dom ako novostavba priamo od developera, že vlastníkom je developer a je v banke projekt zazmluvnený, tak ZP na dom nebudete potrebovať, pretože banka má nehnuteľnosť nacenenú. ČO sa týka posudku na mamim byt, niektoré banky si posielajú svojho znalca a niektoré banky to aj za klienta zaplatia. Kataster stojí bežné konanie 66 eur, do katastra pôjde kúpna zmluva, záložné zmluvy z banky na mamin byt záložné zmluvy na váš dom. K hypotéke bude potrebné aby mala mama poistenie nehnuteľnosti, tam je cena závislá na tom, o aký byt ide. Vy poistenie samozrejme tiež, odporúčam zaplatiť si okrem pri hypotéke povinného poistenia nehnuteľnosti aj poistenie domácnosti. Cenu počítaj do 200 eur, ak ide o väčší dom a budeš chcieť mať drahšie poistenie domácnosti ako nejakých 30-40 000, tak viac.

Ak celú sumu vyplácate cez hypotéku (pochopila som, že zakladáte kupovaný dom aj mamin byt), tak u notára nebudete riešiť žiadne poplatky. Vklad na kataster by mala zaplatiť RK, aj to na kataster odniesť. To je bežný servis.

ivkazba
14. dec 2021

@mami92 no a ešte by som doplnila, že potrebné je počítať s rezervou pri zariadení. Za roky skúseností s klientmi ako aj mojej osobnej môžem povedať, že väčšinou ľudia pri zariaďovaní prekročia pôvodne plánovaný rozpočet. Ak teda nejde človek kupovať extrém low cost ako Kondela, Merkury market a prípadne ešte lacnejšie a menej kvalitné.

zuzu188
14. dec 2021

Kupovali sme dom cez realitku,staval ho developer,všetky poplatky boli zahrnuté v cene. Dopredu sme platili len rezervačku a zálohu.

keiko33
14. dec 2021

Rezerváciu sme platili 2%z ceny domu. Navyše sme platili znalecky 300€(kupovali sme starší štvorpodlažny dom plus pivnica), zápis do katastra 66€. Všetko ostatné bolo v rezervácii.

sasa1310
14. dec 2021

@mami92 však v rezerácii máš všetky poplatky. Okrem znaleckého posudku

sasa1310
14. dec 2021

@ivkazba to nie je chyba v realitke. Ona o všetkom isto aj informovala. Presvedčená som, že chyba je v klientoch.

sasa1310
14. dec 2021

@mami92 okrem toho v prvom rade treba ísť do banky sa pýtať či vám taký úver vôbec dajú, či vôbec máte taký príjem, či sa dajú založiť obe nehnuteľnosti a či budú založenia oboch nehnuteľností vôbec stačiť. Až potom by som riešila vyplatenie rezervácie

jakubvojcik
14. dec 2021

@mami92 poplatky už boli vyššie spomenuté čiže to nebudem opakovať, na druhú stranu treba si pri výstavbe veľmi dávať pozor na výber banky a rezervu, ak sa vám zvýšia náklady na výstavbu alebo zariadenie.

TOP banky na výstavbu sú ČSOB, Tatra banka a VÚB. Malé banky by som vôbec neriešil tým sa určite vyhnite, a SLSP iba ak to v týchto troch neprejde kvôli vyššej byrokracii pri postupnom čerpaní. No a odporúčam nechať si teda 20/30% rezervu na hypotéku pre prípad zvýšenia nákladov, ak vám to s hypotékou vychádza na tesno tak by som si to minimálne dôkladne premyslel.

mami92
autor
14. dec 2021

@ivkazba ďakujem

ivkazba
14. dec 2021

@sasa1310 moja skúsenosť a to robím v obore skoro 20 rokov je ten, že minimálne 5 z 10 maklérov sú amatéri. A to som veľmi veľmi zhovievavá v tejto štatistike.

mami92
autor
14. dec 2021

@sasa1310 ďakujem.

mami92
autor
14. dec 2021

Ďakujem ešte jeden sa nám paci je starší zrekonštruovaný a tam nám nič zakladať netreba lebo do tej výšky hypo aj z dofinancovanim nám dá banka . Tak nič musíme sa rozhodnúť aby nám to všetko vyšlo. Ešte raz ďakujem za odpovede

jakubvojcik
14. dec 2021

@mami92 držím palce, nech vás nečakajú žiadne komplikácie

sasa1310
14. dec 2021

@mami92 inak úprimne? V živote by som nezakladala mamin byt. Radšej by som sa uskromnila. V prípadnom rozvode si neviem predstaviť tie opletačky

mami92
autor
14. dec 2021

@jakubvojcik ďakujem

mami92
autor
14. dec 2021

@sasa1310 no mi sme veľmi ani nechceli a snažíme sa tomu vyhnúť ale keď máme problém niečo nájsť k našim možnostiam a to ze sme v podnájme tu platíme cudziemu 400e za mali bytík a ešte teraz sa veľmi majiteľom nepáči ze čakáme ďalšie dieťa tak už sa nás stále pýtajú ci už sme niečo našli. Tak už asi ani tu nebudeme môcť dlho ostat . A volím 400e hypo platit než znova nejaký podnajom co v takej cene tu v KE už ani nieje kde vezmú aj deti

jakubvojcik
14. dec 2021

@mami92 prípadne by som si ešte overil či by vám nevyšla hypotéka na 90% financovanie a aj v prípade založenia maminho bytu by ste ho vedeli pomerne skoro odzaložiť.

mami92
autor
14. dec 2021

@jakubvojcik ano to nám hovorili aj v banke ze ak založíme tak po 2r. Sa da prepísať ťarcha na kupovaný dom