Dobrovoľne nezamestnaná po RD. Kam ísť?

zuzana1710
29. aug 2011

ahojte baby.vcera mi skoncila rodicovska dovolenka.Chcem byt dobrovolne nezamestnana.zajtra si idem vypytat na UPSVaR papier odkedy dokedy som brala rodicak a potom s tym pojdem do mojej zdravotnej poistovne.to viem,ze si musim platit sama,ale chcem sa spytat,ze ci to niekde treba este nahlasit,ze chcem byt dobrovolne nezamestanan..treba ist na urad prace,alebo kam?a co budem potrebovat?dakujem

sashabb
29. aug 2011

@zuzana1710 už si to presne nepamätám, ale zbehni aj do socialnej poisťovne sa spýtať. Neviem či sa tam nedáva iba nejaké prehlásenie - ale neviem to naisto.
Inak ak by ti malá neišla do škôlky, môžeš isť aj na neplatenú rodičovskú

janka5861
29. aug 2011

teraz uz mozes byt aj na RD a mala ti moze chodit na cely den do skolky.........

rybenka79
29. aug 2011

@zuzana1710 suhlasim s @sashabb , ja som tiez doma, no do zdravotnej som dala cestne vyhlasenie ze dieta nejde mam doma. Bolo im to uuplne jedno, zdravotne plati stat za mna a socialku si platim DNP. Do 6 rokov im to je jedno...

zuzana1710
autor
29. aug 2011

@sashabb
@janka5861
@rybenka79 baby,ale moja mala ide do skolky od 5.septembra.nebyva chora a ani nemam dovod ju drzat doma.potrebuje deticky,lebo uz mame ponorkovu chorobu so seba..ja som nenasla vhodnu pracu pre mna nakolko nemam partnera a ani nikoho,kto by mi nosil malu do skolky a zo skolky.preto to musim riesit tak,ze budem dobrovolne nezamestnana a budem si platit zdrvotnu z toho co mam nasetrene este zo zahranicia.preto sa pytatm,ze kam treba ist vsade nahlasit,ze budem dobrovolne nezamestnana. 😕

sashabb
29. aug 2011

@zuzana1710 nechcem sa starať 😅 ale prečo nejdeš radšej na úrad práce? zdravotná je 46€ a to je podľa mňa dosť, keďže si slobodna matka.

rybenka79
29. aug 2011

@zuzana1710 prihlaska na poistovnu a skontroluj si ci na socialke mas vsetko ok v podobe odhlasok a pod. aby spatne nieco potom nepytali
Ak nemas narok na podporu, tak mne sa zda zbytocne ist na uprad prace, ved co s tym ma spolocne... no neviem

lenka311
29. aug 2011

@zuzana1710 Nie som si sto percentne istá, ale kamarátka si vybavila papiere tak, že neplatí nikde nič a malý jej chodí do škôlky, požiadala o predĺženie RD do piatich rokov dieťaťa - ešte mi hovorila, že je to fajn, lebo za ňu zdravotné platí štát a na sto percent jej malý chodí do škôlky...
Vybavovala si to celé na sociálke.

janka5861
29. aug 2011

@zuzzana1710 ty nebudes nic platit ,bude za teba platit stat /zdravotne aj socialn/ pokial si poziadas o predlzenie materskej bez naroku na prispevok a dieta ti moze chodit do skolky....

zuzana1710
autor
29. aug 2011

@sashabb na urad prace mi je zbytocne chodit..ja som tu nezila a nepracovala som tu 5-6 rokov a chodit kazdy mesiac na urad a chodit po podnikoch a co ja viem co,tak to ozaj mi nestoji za to a aj ked mi ponuknu nejaku pracu,tak to bude na 3 smeny,alebo 16hodinova prac.doba a to ja nemozem zobrat a kedze podporu ja nedostanem tak som sa rozhodla byt dobrovolne nezam. 😉

@rybenka79 ok,takze soc.poistovnu navstivim..
@lenka311
@janka5861 akoze je to fajn,ale s tym stat suhlasi??ved to mi pripada ako zneuzivanie..ale ak to tak je,tak by som bola rada..to by mi pomohlo.. 🙂

rybenka79
29. aug 2011

@janka5861
@zuzana1710

tak toto som riesila ja teraz, UPSVaR nezaujima ze chcem byt dalej doma bez naroku na metersku pripadne iny prispevok. Oni to neeviduju, iba to co vyplacaju!
Na zdravotnej poistovni som napisala cestne prehlasenie, ze som sa rozhodla byt nadalej doma a to ani nechceli si zobrat, dali mi papier prihlaska ze platca stat nakolko mama dieta do 6 rokov a neriesili nic.
odporucam ti, ak sa tak nespravila dat kopiu rodneho listu na socialnu poistovnu a vsetko toto co si doma teraz sa ti bude ratat do dochodku!!!!

zuzana1710
autor
29. aug 2011

@rybenka79 ok..ale zdravotnu akoze nezaujima,ze ja chcem byt doma??ved im utekaju peniaze,nie??ci?musia to mat niekde zaevidovane,ze budem platit ja,alebo stat..alebo oni si to vybavia so socialkou,alebo socialka so zdravotnou??ja som z tohoto uplne jelen..

rybenka79
29. aug 2011

@zuzana1710 socialku a zdravotnu nespajaj, 2 institucie. Pojdes na zdravotnu, podpises prihlasku a zaeviduju ta ako dobrovolne sa staras o dieta malolete a si doma.
Socialka - ale socialka kde si si vybavola rodicovsky prispevok (nie odvody) tch to nezaujima a neeviduju!!! No a potom mas socialku kde mas odvody na dochodok, DNP, fond nezamestnanosti a pod... tam pojdes a skontrolujes si ci nahodou niekde nefigurujes, pripadne dat odhlasku. A sucasne si zober rodny list dcerky a vypises tlacivo ze si dobrovolne doma, predlozis rodny list (nechaju si ho) a bude sa ti to ratat do dochodku.

Asi si spojila 2 typy socialok, inak je to ok 🙂

zuzana1710
autor
29. aug 2011

@rybenka79 aha uz zacinam chapat..viem,ze UPSVaR a soc.poistovna su dve veci.no len mi nebolo jasne ci budem musiet platit zdravotnu aj ked si predlzim teda tu RD.a este sa spytam,ze aku odhlasku popripade treba dat v tej soc.poistovni??toto celkom nechapem..ja som nepracovala na sk od r 2005 a dovtedy mi vsetko riadne platili zamestnavatelia na sk..ked som odisla pracovat von,tak ja som sa nebola nikde odhlasovat..nevedela som,ze treba ist na socialnu poistovnu..ja som sa odhlasila iba zo zdravotnej poistovni,lebo to som vedela,ze nemozu byt dve aj v zahranici aj na slovensku..ale o socialke som nemala ani sajnu... 😅 😅 😅 😅 je mozne,ze tam mam nejaky rest za to obdobie co som tu nebola???moje nervy do konzervy..a este viem,ze kamoska mi robila danove priznanie nejak v roku 2007,musela som poslat aj zo zahranicia contrakt pracovny aj zapocet..ma to s tym nieco spolocne??

rybenka79
30. aug 2011

@zuzana1710 nieee, len preistotu si over ze si odhlasena napr. z dochodkoveho a pod, aby sa ti naaahodou nieco nekumulovalo a o par rokov ti zahlasia ze si dlznik a pod. to boila iba rada ako opatrenie pre klud do buducna, lebo nikdy nevies 🙂

sashabb
30. aug 2011

@zuzana1710 ja som to navrhla len z toho dôvodu, že by ti platili zdravotné. U nás nikomu nehladajú robotu ani nikam neposielajú 😉
Potom teda skôr tu neplatenu matersku ak sa dá teda predĺžiť aj keď dieťa chodí do škôlky, aby si si ty nemusela platiť tu zdravotku.

jajka78
30. aug 2011

baby, ja tiez riesim ci na urad prace alebo predl. neplatenu a odpisali mi zo zdravotnej poist. ze ak chcem ist na predl.neplatenu moze dieta len na 4 hodiny do skolky, cize ten jedine pri evidencii platia zdravotku a moze byt cely den v skolke

tu je to cele:

štát je platiteľom poistného za osobu, ktorá sa osobne celodenne a
riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov – zákon č. 580/2004
Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov, §11, ods.7
písm.k).

Za osobnú celodennú a riadnu starostlivosť sa na účely tohto zákona
považuje starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického
vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova,
primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych
opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o
dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa
a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je
umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie
v rozsahu najviac ŠTYRI HODINY DENNE,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné
zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho
zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce
kalendárne mesiace.

V prípade, že spĺňate vyššie uvedené podmienky (dieťatko môže chodiť
do škôlky maximálne len na 4 hodiny denne), odporúčame uvedenú
kategóriu oznámiť na tlačive Oznámenie poistenca/platiteľa poistného
, dátum zmeny: vznik alebo zánik uvedenej kategórie, ku
ktorému priložíte doklad alebo rozhodnutie od sociálneho odboru o
starostlivosti o dieťa alebo stačí aj čestné vyhlásenie o
starostlivosti o dieťa do šiestich rokov veku + rodný list dieťaťa.

V prípade, že budete zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
je taktiež za Vás platiteľom poistného štát. Uvedenú kategóriu
oznámite taktiež na vyššie citovanom tlačive kódom 1Q, platnosť
zmeny: Z (začiatok) alebo K (koniec), dátum zmeny: vznik alebo zánik
uvedenej kategórie, ku ktorému priložíte rozhodnutie o zaradení do
evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo o vyradení z evidencie. Či
dieťatko v čase Vašej evidencie na úrade práce môže chodiť do škôlky,
nerieši zdravotná poisťovňa.

Ak ste boli doteraz poberateľkou rodičovského príspevku, uvedená
kategória sa eviduje, resp. jej ukončenie kódom 1C, platnosť zmeny: K
(koniec), dátum zmeny: ukončenie poberania rod.príspevku a k
oznámeniu je potrebné priložiť doklad z Úradu práce, sociálnych vecí
a rodiny o ukončení poberania rodičovského príspevku.

Oznamovacia povinnosť zo zákona je do 8 dní odo dňa vzniku
skutočnosti.

lenka311
30. aug 2011

@zuzana1710 Ja by som to aj tak riešila na úrade práce. Hlásiť sa budeš raz za mesiac. A budeš mať nárok na sociálne minimum na Teba a dieťa je to 186EUR, to pôjdeš vybaviť na sociálku - úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Na zdravotnú dáš papier z úradu práce, pre istotu ho dones aj na klasickú sociálku.
Takto budeš mať aspoň nejaký príjem.
A tá predĺžená RP sa dá vybaviť, ani nikde platiť nič nebudeš, žiadne zdravotné. Aj keď Ti malá pôjde do škôlky, ale zase od nikoho nič nedostaneš... Ale bude sa Ti to rátať do odpacovaných rokov na dôchodok.. Ak nejaký ešte bude, kým tam pôjdeme...
A dobrovolne nezamestnaná ?- to je najhoršia varianta akú si môžeš vybrať. 😎 Lebo všetko si potom platíš sama. Povinné je síce len zdravotné poistenie.

zuzana1710
autor
30. aug 2011

@rybenka79
@sashabb
@jajka78
@lenka311
tak baby,dnes som si to bola cele obehat..eblo ma skoro,lebo co robia na uradoch,tak dovi a dopo..bola som si pre papier na UPSVaR ..samozrejme sliepka mi dala zly datum odkedy som poberala RP.A v Unione mali uplne iny datum,takze zase na UPSVaR..a opat do unionu..tam museli robit nejake storno,lebo tam maju pekny bordel..no a teraz k veci..takze ak som poziadala predlzenu RD s tym,ze bez naroku na financie..dala mi napisat cestne prehlasenie,ze o dieta sa budem CELODENNE starat ja doma a nebude navstevovat MS......a tak som ju zastavila,ze moja mala bude chodit do skolky a ona kukla na mna a pyta sa ma tak co teda chcete?mam si dobre rozmysliet co chcem a ci som si vedoma,ze chcem okradat stat.ze to sa nesmie a mozno keby sa na to teraz neprislo,tak o 6-8 rokov mam taky pruser,ze az scernam..tak som si dala dobrovolne nezamestnana s tym,ze si kazdy mesiac budem platit sama 46,06 evri...radsej si to zaplatim ako byt stihana neskor..a moze sa na to prist aj pocas skolky..ak by sa stal nejaky uraz a podobne...ze cert nikdy nespi..tak kaslem na to..ale kazdopadne vam dakujem za vase rady a info..bohuzial neuspela som..a preto by som neradila riskovat co sa tyka tohoto.. 😅 😅 😅