Dobrovoľne nemocensky poistená osoba

sasi0206
19. sep 2022

Ahojte, vyskytla sa mi teraz situácia že ma prepustili z prace a s manželom sa snažíme o dieťa. Moja otázka je ak otehotniem ale budem na ÚP poberať podporu, či je možné si platit dobrovoľne nemocenské poistenie? Pomôže mi to pri dosiahnutie vyššej materskej ak by som na matersku išla v roku 2023? Ďakujem 🙂

doriiis
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
draik
19. sep 2022

@doriiis
To máte odkiaľ?

klarissa25
19. sep 2022

@doriiis to vôbec nie je pravda...

doriiis
19. sep 2022
zalka
19. sep 2022

@sasi0206 ak otehotnieš do 6 mesiacov od skončenia PP, tak sa ti obnoví ochranná lehota a nárok na MD mať budeš.

zalka
19. sep 2022

@doriiis ty si mýliš nemocenské poistenie = nárok na PN ,
zo zdravotným poistením = nárok na ošetrenie u lekára ...
čiže si napísala v prvom príspevku totálnu hlúposť

doriiis
19. sep 2022

@klarissa25
@draik ...ci ja tomu rozumiem zle?

trgypadl
19. sep 2022

@doriiis tam je napisane zdravotne poistenie, nie sociálne

klarissa25
19. sep 2022

@doriiis áno ty zle tomu rozumieš...keď si na úrade práce nikto za teba neplatí NP jedine zdravotku

doriiis
19. sep 2022

@klarissa25 ...jaj,ozaj.Ospravedlnujem sa.Mylim si zdravotku a nemocenske.Pardon

miimss
19. sep 2022

@sasi0206 dobrovoľne nemocensky postiť sa môžeš. A k tomu navýšeniu materskej ak sa nemýlim tak tam sa berie priemer vymeriavacieho základu za obdobie dvoch rokov pred nástupom na MD. Neviem aký si mala plát ale treba počítať s tým že aj keby si si dala najvyšši možný vymeriavací základ z toho sa ti vypočíta mesačná platba poistného čo môže sa vyšplhať na peknú sumu. V závere neviem či by si nezaplatila viac za tie mesiace kým otehotnies nez ako dostaneš materskú. Len z minimalky čo je tuším 650 sa platí 166€ mesačne DNP

sasi0206
autor
20. sep 2022

@zalka prečo len do 6tich mesiacov? to ked otehotniem povedzme o 9 mesiacov tak sa ma uz ochranna lehota netýka? diky

zalka
20. sep 2022

@sasi0206 no ved je to pozitívna zmena.
Ak by si bola tehotná min. rok viac ako 7 dní po skončení PP tak nárok by žiaden nemala ...musela by si riešiť poistenie alebo zamestnanie.
Toto je plusom že aj napriek tomu, že nie si poistená sa ti obnoví ochranná lehota, až do 6 m od skončenia poistenia .
A ak otehotnieš o 9 mesiacov, tak musíš sa zamestnať alebo dobrovolne poistiť aby si nárok na MD a tehotenské a PN mala.

draik
20. sep 2022

@miimss
Celkovo sa mýlite, akurát môžte niekoho popliesť.