Dlhy na poisťovni a návšteva u zubára

tereniz
21. jan 2017

Zdravim,chcela by som sa spytat,pokial ma niekto dlhy na VSZP,zevraj si zubara musi plne preplatit sam,mate s tym niekto skusenosti?Ale mne to nedava nijaku logiku...pridem k zubarovi,porobi mi neake zuby,scasti si nieco zaplatim sam,zbytok by mala preplatit poistovna...a po dlhsej dobe zubarovi z poistovne pride,ze mu to nepreplatia,pretoze pacient je neplaticom... a co Vas potom akoze ten zubar ma navstivit doma ako exekutor a pytat si od Vas rozdiel...?

mia265
21. jan 2017

No moja skúsenosť je,že s poisťovňou zaplatím za blombu rovnako ako bez. Poisťovňa skoro nič neprepláca. U obvodného som zaplatila 59€ a u súkromníka bez poisťovne 60 aj s injekciou. Preto som prešla k súkromníkovi,lebo je to jedno. A prehliadku si 10€ zaplatím,to ma nezabije...Ak teda nechodíš k zubárovi,kde platíš za zub 10€ a za mesiac sa ti rozpadne,tak si to zaplať sama a predídeš stresom z exekútora kôli 10eurám🙂

pillipilli
21. jan 2017

Ja si myslim ,ze poistovna to zubarovi uhradi a potom by to malo byt vymahane od teba poistovnou. Zo zakona by sa pistka musi platit,ci ju plati stat ,zamestnavatel alebo sam zivnostnik. V poistovni ti mozu najst rozdiel myslim aj 10 rokov dozadu.
Oni to potom od teba vymahaju ved je tam XY dlznikov. Myslim ze sa tam da aj splatkovy kalendar dohodnut.
No proste je to vec co si clovek jednoducho musi dat do poriadku, lebo mu to pride vyuctovane a rastu mu tam potom percenta.

terez01
21. jan 2017

@tereniz poistovna ZL za dlznika nic neuhradí, preto si ZL zistuje cez program,ci pacient nieje dlznikt!

lilyianka
21. jan 2017

@tereniz ja som sla na preventivku ku gynekologovi a uz vycapenej na koze mi lekar povedal,ze mi ju nemoze urobit,lebo mam dlh na VsZP....samozrejme som o nicom nevedela (dlh mi sposobil byv.zamestnavatel-proste neplatil) a skoro som sa tam od hanby prepadla....vraj v takomto pripade mi moze byť poskytnutá lekarska pomoc len ak by sli o akutny stav.... Ale to bolo par rokov dozadu....

skyahiah
21. jan 2017

ako vravi @terez01 , ani v lekarni by ti asi nevydali lieky, tam vzdy najprv pozru v pocitaci, ci nie som dlznik

emilia25
21. jan 2017

Lekarom sa hned ukaze ze je dlznik aj v lekarni takze sa vsetko plati v plnej vyske.svagor ma tiez dlhy ale ako urgent mal aj nemocnicu a vsetky kontroly zadarmo ale lieky mu kupujeme v plnej vyske.

tereniz
autor
21. jan 2017

No ja si to pomaly podla moznosti splacam,to mi narobil moj ex,ked mal na mna pisanu firmu a neplatili za mna odvody. Teraz uz 4 roky za mna plati stat,som na predlzenom rodicovskom prispevku,u gynekologa som bola pred dvoma rokmi na vysetrenie krcku a na preventivke,antikoncepciu v lekarni tiez vyberam v pohode,neviem teda ci si ju pacient plati sam,alebo nie,zubara som mala sukromnika,ale teraz som presla k takemu,ktory robi cez poistovnu,tak teraz neviem ci mu to mam radsej oznamit sama o tych dlhoch alebo ako...

duun
22. jan 2017

Zákon č. 580/2004 Z.z. v z. neskorších predpisov, napr.: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580

"§ 9 (1) Poistenec má právo na úhradu zdravotnej starostlivosti v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom,1) ak ďalej nie je ustanovené inak.

§ 9 (2) Poistenec, ktorý je dlžníkom podľa § 25a ods. 1, má právo len na úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti (ďalej len „neodkladná starostlivosť“); TO NEPLATÍ, ak ide o dlžníka,
a) ktorému zdravotná poisťovňa povolila splátky dlžných súm podľa § 18 ods. 3 a ktorý plní všetky podmienky dohodnuté so zdravotnou poisťovňou v dohode o splátkach,
b) od ktorého sa dlžné poistné vymáha v exekučnom konaní, uhrádza ho formou splátok a túto skutočnosť oznámil zdravotnej poisťovni,
c) na majetok ktorého bol vyhlásený konkurz alebo ktorému bola povolená reštrukturalizácia podľa osobitného predpisu,
d) ktorý vzniesol námietku premlčania voči uplatnenému premlčanému nároku na poistné podľa § 21 ods. 1 alebo na vymáhanie poistného podľa § 21 ods. 2, pre ktoré bol vedený v zozname dlžníkov,
e) ktorému bola súdom nariadená ochranná liečba alebo
f) ktorý je zamestnancom, za ktorého nezaplatil preddavok na poistné zamestnávateľ,"

Suma sumárum - ak za teba neplatil zamestnávateľ, teba sa to ako zamestnanca NETÝKA, dlh má zamestnávateľ, nie ty a od neho to vymáhajú. Ak dlhy splácaš (splátkový poisťovni alebo exekútorovi) a poisťovňa o tom vie/písomne si to oznámila a splácaš čo máš splácať, tak ťa tiež ošetria.