Disponibilný zostatok v banke

2. dec 2022

Dievčatá, medzi účtovným zostatkom a disponibilným zostatkom mám rozdiel vyše 700€. Prosím vás, viete mi vysvetliť prečo?

petamich
2. dec 2022

mas o 700€ viac alebo menej - kazdopadne moze to byt povolene precerpanie, pripadne ak dnes mas splatnost uveru, tak disponibilny byva nizsi (akoby predrezervacia)

autor
2. dec 2022

@petamich viac. Ale ani splátku úveru nemám v takej výške....

tinkavvv
2. dec 2022

Stale pises nejasne. Ktory zostatok mas vacsi? Mozes mat este nezauctovane polozky (platby, vybery, splatky,..). Rovnako mozes mat povolene precerpanie uctu...

petamich
2. dec 2022

ak by to bola splatka uveru, tak disponibilny by bol nizsi, ak mas disponibilny vyssi tak to je velmi pravdepodobne overdraft, obzvlast ak to je presna okruhla suma

simonah73
2. dec 2022

moze ten rozdiel nastat aj vtedy ak nie su este niektore platby spracovane, ze su len blokovane na ucte.

natalala
2. dec 2022

Pre teba je vzdy smerodajny disponibilny zostatok nie uctovny. Napriklad niektore platby kartou sa zuctuju aj par dni po realizaci platby.

petamich
2. dec 2022

@natalala to vobec nemusi byt pravda 🙂 ak ma na ucte povolene precerpanie a nechce ho pouzivat, tak predsa disponibilny nie je smerodajny - lebo jej ukazuje viac ako realne "ma"

zuctovanie platieb kartou takto nefunguje, automaticky po autorizacii sa znizi disponibilny zostatok, bez ohladu na to, ze transakcia je autorizovana a este nie zuctovana a ona ma vyssi disponiblny = ak ma vyssi disponibilny o 700€ je to na 99% povolene precerpanie

simonah73
2. dec 2022

@petamich v banke, v ktorej mame ucet pravidelne bezne, ze kartou platene je blokovane a mam rozdiel medzi stavmi.

petamich
2. dec 2022

@simonah73 ja mam ucty v troch bankach a v ani jednej to tak nefunguje ale jasne, moze to tak byt, ze maju to zuctovanie inak, vsade ucet nemam ;) - mozno pri contactless transakciach, tam si to viem predstavit, lebo tie prebiehaju offline ale tie napr. ja nevyuzivam

kazdopadne toto nebude pripad autorky, ktora ma disponibilny vyssi o presnu sumu

simonah73
2. dec 2022

@petamich to neznamena ze to nie je v pripade mojej banky tak ako pisem. a preco by to nemohla byt presna suma? pisala tu niekde ake boli jej posledne platby kartou, ze si si to spocitala a vysla ina suma?

natalala
2. dec 2022

@petamich tak aj napriek povolenemu precerpaniu je disponibilny smerodajny, ked viem ze mam 1000e pp, tak si to proste odpocitam ale uctovynm zostatkom sa riadit nemoze.
A k tym platbam kartou, to co som napisala ja nevylucuje to co hovoris ty. Pisala som o uctovnom zostatku, takze ano ak v pondelok zaplatim 100e kartou disponibilny sa znizi v realnom case, ale uctovny az ked dojde k zuctovaniu transakcie a tam moze byt aj par dni rozdiel. Je to vidno aj vo vypisoch.
V prispevku autorka nepise, kt ma zostatok ma vyssi, ale ano ak ide o disponibilny pravdepodobne to bude povolene precerpanie. Druha vec je, ze to je uverovy ramec, cize je divne ze autorka nevie o co ide, kedze ziadost o pp alebo aj ked ho banka ponukne je potrebne podpisat.
Rieisla som v banke aj payment procesy, takze myslim, ze viem ako funguju 🙂

petamich
2. dec 2022

@simonah73 pisala, ze ma vyssi disponibilny zostaok 🙂 ak by platila kartou, tak by mala predsa nizsi disponibilny - takze logicky mi z toho vyplyva, ze to neboli platby kartou a ani ziadny debet, ked ho ma vyssi

autor
2. dec 2022

Mám vyšší disponibilný zostatok o 700€. Platby kartou som v tejto sume tento týždeň (predtým som ten rozdiel nemala) nerealizovala. V banke som tiež už dlho nebola, takže som určite nič nepodpisovala.

petamich
2. dec 2022

skus sa v detailoch uctu pozriet, ci tam nemas uvedeny poskytnuty limit povoleneho precerpania, neviem aku mas banku ale vela bank pri otvoreni uctu dava podpisat ramcovu zmluvu = napr. ze ak sa kvalifikujes na povolene precerpanie v buducnosti, tak ti ho mozu poskytnut alebo je povolene precerpanie sucastou zmluvy o ucte, velmi caste 🙂

vo vela bankach si ten limit povoleneho precerpania vies znizit na 0 v nastaveniach uctu v IB/mobilnej aplikacii

karolinakk
2. dec 2022

Mne sa to stalo keď mi exekútor zaistil za nezaplatenú zabudnutú pokutu za parkovanie.. zaistil mi danú sumu volala som do banky oni mi poskytli info exekútora a kontaktovala som jeho

autor
2. dec 2022

@petamich ďakujem, už som to našla. Je to voliteľné prečerpanie. Čiže laicky. Môžem ísť na účte do 700 eurového mínusu a pri ďalšom prijme sa mi to odráta aj s úrokmi? (Nie že by som potrebovala, ale tak už keď si to zisťujem....). Tých 700 eur je ako keby "rezerva", kvôli ktorej nemusím chodiť do banky?

petamich
2. dec 2022

ano, vypocita sa ti urok za pocet dni, ktore si ho cerpala a zo sumy akej si cerpala a uz nemusis ist do banky 🙂

autor
2. dec 2022

@petamich ďakujem 🙂

jankam71
7. dec 2022

Podpisovat si nic nemusela pov . precerpanie napriklad TB len pripise na ucet a potom ti to oznamia