Disponibilný verzus aktuálny zostatok

bubuzu
17. mar 2021

Ahojte,mozete mi niekto vysvetlit,co sa mohlo stat so zostatkom na mojom ucte? Nemam na ucte povolene ziadne precerpanie to len ako prva info.Vzdy som nala disponibilny a aktualny z. cca rovnaky.pred dvomi tyzdnami som chcela urobit vaccsiu platbu kartou cez net.kedze som mala na ucte 250 eur a mala som platit viac,previedla som si z ineho uctu,v rovnakej banke,dalsich 250.Peniaze naskocili hned. Zaplatila som cca 320 eur kartou za nakup v internetovom obchode.dalej som to nekontrolovala,behom tych dvoch tyzdnov som este mala nejake platby,tak som si zas previedla asi 200 eur.mavam prehlad o sume,ktoru mam na ucte,preto ma dnes prekvapilo,ze mi ukazuje disponibilny vyssi o sumu tych 320 eur a teda aktualny zostatok pise mensi,ako by mal podla mojich vypoctov byt.ked som si pozerala spatne,tak v case ked som platila kartou tie peniaze,tak sa v historii zobrazuje suma a pri nej,ze nebola zauctovana.a vcera mi ta suma odisla z uctu,pricom tam nema ziadnu poznamku,zeby islo o zauctovanie tej predoslej platby.podla mojho vedomia by som mala mat na ucte aktualny zoatatok vyssi prave o tych 320 eur. Nerozumiem tomu.Je mozne,ze este dojde k nejalemu preuctovaniu?Ak pozriem na cakajuce platby,tak tam nic nie je.
Je mozne,ze sa tam este noeco douctuje?

3009
17. mar 2021

@bubuzu platby PK sú medzi blokovanými platbami. Platby PK sa nezúčtujú ihneď ale za pár dní a preto je medzi blokovanými platbami. Keď sa zúčtuje bude platba vo výpise medzi zúčtovanými platbami.

nafka0483
17. mar 2021

@bubuzu Ak mas na ucte 100 eur a vsetky platby zauctovane, tak 100eur je tvoj disponibilny aj aktualny zostatok.
Ak nieco zaplatis za 20eur, tak sa plata nemusi zauctovat hned (napriklad internetovy nakup), ale banka uz eviduje "poziadavku" na stiahnutie tejto sumy. Takze ju uz akoby zablokuje a teda aktualne mas na ucte este stale 100eur, ale disponujes uz len 80timi eurami, lebo 20 uz akoby caka na stiahnutie.

Ak si mala 250+250 si previedla, tak si mala 500, z toho ti mala odist pltba 320, ktora ale nebola zauctovana hned. Cize malo ti ostat 180. K tomu si zas previedla 200, cize 380 a z toho mala "nejake dalsie platby" - cize zostatok mas menej ako 380.
Nerozumiem vobec na zaklade coho by si mala mat zostatok vyssi o tych 320 eur - ved tie pravez z uctu odisli, ale neskor, nie hned v ten den ked si zdavala platbu.

bubuzu
autor
17. mar 2021

Ahojte,uz som to riesila aj s bankou cez chat.Takze je to tak,ze po platbe kartou sa mi v ten den zobrazilo na vypise -320. Este nezauctovane.Po odoslani tovaru mal dat obchodnik pokyn banke na uvolnenie tychto penazi.Namiesto toho ale zrealizoval novu platbu a preto mi odislo dalsich 320.Tie uz naozaj.Tie nezauctovane spred dvoch tyzdnov by sa mi mali teraz-do 14 dni znovu pripisat k disponibilnym. Tak hadam to bude ok.Ale je to na figu,pretoze mi vlastne blokuju moje prostriedky.

bubuzu
autor
17. mar 2021

Vdaka vsetkym za cas.

nafka0483
17. mar 2021

@bubuzu Coze? Cize obchodnik si bez akejkolvek tvojej dalsej autorizacie stiahol platbu akoby nanovo? Tu prvu si musela autorizovat - sms kodom vacsinou. Tak ako mohla banka dovolit bez autorizacie stiahnut 320 + nechat blokovanych tych povodnych 320?
Ktora banka to je?

bubuzu
autor
17. mar 2021

@nafka0483 je to mbank a obchodnik je decathlon.takto mi to bolo vysvetlene mbank-ovym pracovnikom na chate.poslem im staznost,pretoze mi to pride uplne cez ciaru.nerozumiem ako mozu nieco taketo urobit bez mojej dalsej autorizacie.

nafka0483
17. mar 2021

@bubuzu No teda... daj vediet potom ako to dopadlo, toto sa jednoznacne nemalo stat.

3009
17. mar 2021

@bubuzu mne sa toto isté stalo pri online nákupu z Tesca. Áno do 10 dní to odblokujú a navýši sa ti zostatok.

bubuzu
autor
19. mar 2021

Ahojte,tak teda pre tych,ktory sa pytali,ako to dopadlo-vcera,na 14-ty den mi boli peniaze pripisane spat k disponibilnemu zostatku.