Digitálny žiak

maminuska33
1. mar 2023

Dobrý večer.Včera v správach dávali,že štát prispeje 350 eur na notebook alebo tablet pre deti,aby sa mohli cez net učiť.Ma to názov digitálny žiak.Kto všetko vlastne má na to nárok?

gabriela2952
1. mar 2023

@maminuska33 tak už to mali dat pre všetkých, a nie jednému áno druhému nie.

mikadooo
1. mar 2023

@aaadkaaa prosím ťa a aká je to domácnosť, ktorá neprekračuje 60% mediánu príjmu? Netuším, ako si to mám vypočítať.

alenah31
1. mar 2023

@mikadooo celoslovenský platový medián je pre rok 2023 vo výške 1350 eur v hrubom....čiže ak je váš príjem v domácnosti dokopy viac ako 810 eur čo je tých 60%.....nie je nárok. Za príjem sa považuje všetko - aj RP napr.

maminuska33
autor
1. mar 2023

@alenah31 čiže ak sme 5 členná rodin-3 deti a 2 dospelý,ja mám opatrovateľský aj s rodinnými pridavkami dokopi 805,65 eura mesačne,manžel momentálne nezamestnaný,kvôli zdraotnym problémom,nemá žiadny príjem,tak mám nárok?

bamboa
1. mar 2023

@alenah31 prosím ťa, keď tam patrí rodičovský príspevok, zrejme aj rodinné prídavky... Patrí tam aj súdom určené výživné? A ak na súd ešte len čakám, môžem o to žiadať? Ďakujem za odpoveď.

mikadooo
1. mar 2023

@alenah31 aha, čiže v podstate tiež len sociálnejšie prípady. Ok, ďakujem. Myslela som, že sa tam nejak zohľadňuje počet detí a tak. Dik moc

aniele
1. mar 2023

A terajší prváci na strednej škole.

alenah31
1. mar 2023

@maminuska33 vzhladom k prijmu ano...treba vsak pozriet ostatne podmienky - teda ak este nejake su. Ja som len odpovedala co je to median prijmu.

mira0611
1. mar 2023

@alenah31 od vcera som si googlila ten median a nikde som to nenasla. Dakujem.
Inac toto je p.covina, ze pre 1.rocnik SŠ, vsak o 3.mesiace je konec sk.roka.

alenah31
1. mar 2023

@mikadooo nie, zohľadňuje sa príjem v domácnosti.

alenah31
1. mar 2023

@mira0611 cele je to kravsky napisane - normalne mohli rovno napisat sumu, ktora nesmie byt prekrocena nech to pochopi kazdy, ale s tym "cudzim slovom" to ma iny smrnc🤦‍♀️🤷‍♀️

alenah31
1. mar 2023

@bamboa vsak vyzivne este nemas...tak ziadaj😊 tak pisu prijem celej domacnosti....ci sa pocita aj vyzivne...neviem. Skus si otvorit ziadost, zrejme tam bude napisane ci to tam treba pripocitat.

bamboa
1. mar 2023

@alenah31 ja som to už pozerala, nič také tam nebolo, len nejaké iné podmienky, plus ten medián - a to som akosi nepochopila čo to je. Teraz už viem 😉 Tak skúsim, ďakujem.

niekto2hy
1. mar 2023

@mira0611 A v septembri nastupujú do 2.triedy.

hipuska
1. mar 2023

Celé nespravodlivé. Mohli to dať aspoň na rodinu. Takto poznám rodinu, ktorá má 6 deti, je v hmotnej núdzi (ale v skutočnosti nie je, majú vyšší štandard ako my) a to dostanú 6xprispevok? Keby to pekne rozdelili na rodinu....tak mohlo do každej rodiny ísť. Lebo vieme, že veľa tých v hmotnej núdzi akých je .....

panelacikova
1. mar 2023

@hipuska dnes som sa o tom s mužom bavila, keďže mám dcéru, ktorej sa to teoreticky môže týkať... a ja som sa vyjadrila, že dobrá hovadina, zas len "počierni" a pár obyčajných pracujúcich ľudí sa k tomu dopracuje :( už keď, mali to umožniť každému žiakovi od cca 10-15. veku života s tým, že podmienkou by bol jeho prospech za posledné 3 roky. priemer do 2,0. aby ten príspevok na kúpu techniky bol niečo ako štipendium. a pre tých, ktorí sa snažili, mali priemer do 2,0, správanie 1 a primeraný počet vymeškaných hodín (samozrejme, ťažšie zdravotné prípady by sa riešili individuálne). aby sa proste vyselektovali práve tí, ktorým ten tablet či notebook bude aj tak na 3 veci: na nič, na hovno a potom ešte na predaj....

babulkomale
1. mar 2023

@maminuska33 jaj uz som sa zlakla ze konecne nieco pre ludi co odvadzaju tisice na odvodoch, nepeenkuju, nefajcia, neslopu, sportuju a vedu k tomu aj deti A to zas socky sa podporuju.

matabb73
1. mar 2023

@babulkomale veď keď dobre zarábaš, tak dokážeš dieťaťu kúpiť notebook aj sama. Sú rodiny, ktoré na to nemajú. Aj keď si myslím, že notebook v osade bez elektriny je nezmysel, to mohli vymyslieť inak. Inak s týmto programom súhlasím. Podporia deti z chudobných rodín. Tie to potrebujú určite viac ako deti dobre zarábajúcich rodičov. Plus všetkých prvákov na strednej. Keďže som syna na strednej už mala, tak viem, že tie detská väčšinou notebooky potrebujú kvôli škole.

duratlicka
2. mar 2023

@matabb73 Lenže oni ich potrebujú od 2.stupňa a potrebujú Word, Excel a Powerpoint, internet, tlačiareň.Nielen počítač. V 1. ročníku SŠ už ho dávno majú alebo na žiadnu SŠ nešli.

mira0611
2. mar 2023

@duratlicka aj, ja si to myslim, ze 90% ziakov, ktory potrebovali notebook uz dostali od rodicov pri nastupe do 1.rocnika. Nie, ze mu budu kupovat teraz na konci. Nie je to spravodlive, lebo ja som samozivitelka, dobre zarabam, ale ked odratam moje mesacne naklady na hypo (360), elektrina(150), sporenie (30), pausaly, internet,tv (80), tankovanie (100) tak mi ledva ostane cca.500 euro a z toho este jedlo a poplatky do skoly...tych 350 na PC by bola velka pomoc.

matabb73
2. mar 2023

@mira0611 na túto skupinu zas zabudli. Tiež som samoživiteľka, len ja zarobím menej a ešte som SZČO. Dcéra je deviatačka, tak možno budúci rok bude mať nárok aj ona. Len by bolo lepšie dávať to stredoškolákom na začiatku školského roka.

slavomira236
2. mar 2023

@matabb73 nemyslum ze too bude davat kazdy rok stredoskolakom skor teraz jednorazovka predvolbami ..

slavomira236
2. mar 2023

@maminuska33 myslim si ze to namali davat teraz tymto orvakom ale az tym co nastupia od septembra ved o chvilu je koniec roka

matabb73
2. mar 2023

@slavomira236 plán je taký, že by to malo byť pre všetkých stredoškolákov postupne, ale je mi jasné, že po voľbách to môže byť inak.

enka81
2. mar 2023

@aniele anori orvakovi na strednej sa nepočítaju tie prijmy? Cize kazdy prvak na strednej sa moze registrovat? Aj kvarťák?

matabb73
2. mar 2023

@enka81 stredoškoláci prváci všetci, aj na osemročnom gymnáziu.

dzina007
2. mar 2023

no nic, tak ako bol bazos plny testov na covid tak bude teraz plny pocitacov....

matabb73
2. mar 2023

@enka81 ročník tomu zodpovedajúci. Včera večer bola o tom na TA3 diskusia s Remišovou a nejakým pánom čo to má na starosti.

enka81
2. mar 2023

@matabb73 a treba sa teda cez ten link registrovat, alebo to dostanu automaticky?