Depresia z cien nehnuteľností

25. dec 2021

Priznávam sa chytá ma depresia a bezmocnosť keď vidim ceny nehnuteľností a domov. Sme mladá rodina (22,25) s jedným dieťaťom. Žijeme u svokrovcov, kde mozme byt dokedy chceme no nie je to tu vobec dobre. Chceli by sme stihnúť odísť kym syn pojde do skoly. Priebežne pozerám ceny pozemkov, domov a bytov no je mi z toho do placu. Pod 200tisic nie je skoro vobec šanca. Odkiaľ ma preboha človek nabrať take peniaze? (Jasne, hypotéka na ktorú ti treba 20 ci kolko % zo sumy - ale kde ich nabrat?) Ako je mozne že si môžu ľudia dovoliť tak hrozne drahé nehnuteľnosti? Ako ste na tom vy? Je mi z toho fakt strasne, pripada mi nemožné osamostatniť sa a neverím že sa jedného dňa dočkám :(

ukulela
25. dec 2021

No ako anonym nevidim odkial si. Ale mie vsade su byty za 200 000. Treba bud zlavit z narokov, alebo zvolit lacnejsi region. Niekedy aj 15km urobi velky cenovy skok.

autor
25. dec 2021

@ukulela nie sme prave z nejakej drahej lokality, praveze sme z Oravy kde by človek nečakal take strasne ceny. A to nehovorím keby sme chceli ist niekde dole (BA,TT,…)

lila59
25. dec 2021

Neverim, ze na Orave stoji 3-izbovy byt 200 tisic

ukulela
25. dec 2021

Ako pisem. Treba skusit o dve dediny dalej. Okolo priehrady a zjazdoviek bude plnka. Ale urcite sa najdu aj lacnejsie lokality. Tiez je rozdiel novostavba, velkost pozemku... my byvame 20km od krajskeho mesta a dom postavime za tolko, za co by sme v meste nekupili byt...

zuzanka.zuzu
25. dec 2021

nuz... ako je asi mozne ze si to ludia mozu dovolit? takze kde zacat...
1.VS mate? alebo aspon ste brutalne sikovni majstri/robotnici/podnikatelia? v 22r asi nie 🙊
2.nemam skolu, nemam prachy, nemam byt - ako to vyriesim? no urobim si decko 🙈 a vychovavat ho budem v muzovej deckej izbe 👍
3.mam doslova h*vno a pozeram pozemky a domy a podla ceny tipujem 3i byty... paninke sa 2izbacik nelubi? 🙄 niektori zacinali aj v garzonke

vrat sa do reality, zacni chodit do prace tzn.neurob si druhe a ked uz teda vyzierate svokru tak SETRITE 😉

olivia1425
25. dec 2021

Pod 200 000 na orave? Ake mesto pozeras? Asi by som neriesila dom, ale byt kedze nemate ani pozemok
Ak chces lacnejsie hladaj blizku dedinu od mesta
A nasporit
A ak nemate nasporene bud hypoteku dofinancovat spotrebakom to by ste dostali 100 % ale uroky.....
Alebo sporit, sporit, sporit
Alebo ak mate rodicov, ktori by vam zalozili svoju nehnutelnost aby ste dostali hypo..
Kazdopadne si nemyslim.ze ceny pojdu dole

chadkroeger
26. dec 2021

@olivia1425 to slusnejsie sa nedá napísať?

leniel
26. dec 2021

Tak netreba mat velke oci na zaciatok. My s muzom sme najprv dostudovali, potom sa obaja zamestnali v 2 pracach, daco nasetrili a kupili byt. Teraz po 11 rokoch co sme spolu, je byt v najme, zalozeny, a my sme mohli navysit hypoteku na takmer tych spominanych 200 000 a 30 rokov, a ist s rodinkou do stareho domu na dedinu - 20 km od najblizsieho mesta. Renovovat budeme dlhe roky… ak chcete byt sami, pozerajte ako odrazovy mostik 2izbovy bytik, starsia rekonstrukcia alebo povodny stav, mimo mesto/ periferia. Postupne prerobite, ceny nehnutelnosti rastu, za par rokov predate, navysite zas hypo a kupite nieco vacsie 🤷‍♀️

petamich
26. dec 2021

za 200 tis. to mas este dobru cenu 🤷‍♀️ skus si pozriet ceny nehnutelnosti v BA, my budeme potrebovat vacsi byt o cca. 2 roky, kedze sa nam narodilo dieta a budeme sa tesit ked zozenieme nieco pod 400 tis.

marianna_peskova
26. dec 2021

Ja som po vysokej škole pracovala pol roka, keď sme sa s mužom rozhodli kúpiť si nehnuteľnosť. Za prerobený 5-izbový dom sme zaplatili 60 000€. V lokalite okolo Dunajskej Stredy, o ktorej sme predtým ani nevedeli, že by sme tam niekedy chceli bývať. Tým chcem naznačiť, že stačí hľadať mimo svojho okresu, aby si našla "poklad".

anavianavi
26. dec 2021

Vela ludi zacne pracovat v 20tich a buduje karieru, robia nadcasy aj do 35. Potom si kupia domov, zoberu sa, maju dieta a do prace chodia uz len, co musia. Taki nemaju problem si vyberat.

danusa63
26. dec 2021

Nie nie sú na Orave také ceny ....3izb. Byt NO 128tis. Tak asi máte vysoké nároky.....

zuzliq
26. dec 2021

Ahoj, treba začať s menším bytom (garzónka, 1izb). Časom sa presťahovať do väčšieho. Alebo kúpiť starší dom a pomaly prerábať. Pomaly ďalej zájdeš.

natalala
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
annamalaga
26. dec 2021

Predpokladám autorka, že bývate buď Vavrecka, Rabča a tie dediny, sú tam nádherne nové domy, len tam chlapi chodia robiť preč , čiže príjem je vacsi, mnohí podedia pozemky, na tých stavajú , keď nemáte ani pozemok, bohate stačí 2 izbový byt, netreba si robiť veľké nároky. Proste ak ty si na rodičovskej a chlap zarobí 800€ , to som len príklad uviedla, tak ťažko si odložíte na bývanie v dome. Žiaľ , situácia je iná ako bola pred 10 rokmi.

danielinaa
26. dec 2021

2izbovy byt namestovo zozenies do 100 tisic. Aj stary dom v hocijakej dedine sa da do 100 000, ked sa dlho nepredava, kupit.

felycity
26. dec 2021

@zuzanka.zuzu to je fakt nutné takto tvrdi odpovedať? to sa už fakt medzi sebou nedokážeme normálne baviť bez irónie aj ked máme iný pohľad? ja mám vš, s dieťaťom som žila 4 roky u svokry, dnes bývam v 5 - izbovom dome 4 km od centra hlavného mesta, ktorý sme si postavili sami ...
môj názor je, nedivím sa, naozaj ceny nehnuteľností sú neadekvátne príjmom a skôr či neskôr všetky tie brutálne hypotéky mnohých dobehnú rôznym spôsobom, ale k veci, veľmi na výber nemáte, bud sa uskromníte a budete bývať u svokrovcov a začnete makať aj na sebe, brigády, odkladať. pozrite podmienky šfrb, nájdite lacnejšiu lokalitu, isto na na Orave sú aj lacnejšie alternatívy, faktom, je, že dnešné podmienky bratia úveru pre mladú rodiny sú naozaj ťažké ( koľké z vás vedia zložiť takú % sumu v hotovosti pri braní úveru, aká sa dnes požaduje? odkiaľ má na to mladá začínajúca rodina zobrať?)... ono ked začneš pracovať a budete mať o jeden príjem viac zas to bude o niečom inom, ďaľšie dieťa neplánovať treba byť trpezlivý a hľadať... možno to bude aj pár rokov trvať

michaela789
26. dec 2021

@marianna_peskova chápem tvoju logiku, tiež sme kúpili dom v dedine, ktorú som doslova neznášala v detstve, lebo som si myslela, že je to totálna riť sveta 😂ale musíš uznať, že za 60k dnes nekúpiš už ani prijazdovku. 5i domy aj v nie veľmi atraktívnych lokalitách stoja oveľa, oveľa viac.

Skôr ako riešenie v dnešnej dobe vidím totálne zníženie počiatočných nárokov. Kebyže máme teraz kupovať, ja by som šla do neprerobeneho dvojizbaku a bola by som rada ak by sa našiel nejaký pod stovku 😬 tie ceny sú fakt katastrofálne a nezodpovedajú veľakrát kupovanej veci, sú umelo nafúknuté dopytom a inými faktormi.
Chvalabohu, že sme stihli kúpiť pred týmto zdražovanim. 🙏

autor
26. dec 2021

@zuzanka.zuzu prečo hneď takto útočíš? Typické konikovské… človek sa slušne spýta nieco ho trápi a nájdu sa mamičky ktoré ho idu ukamenovat… VS studujem, priatel ma, ma aj super funkciu v práci kde zarobí pekne peniaze lenze keďže NEVYZIERAME svokru, skoro väčšia polovica platu ide prave tu. A myslis že “decko” ako si ho nazvala, bolo plánované tak skoro? Nie, nebolo ale na potrat predsa nepôjdem.

autor
26. dec 2021

@petamich presne tak to je proste otras tie ceny, všeobecne.

marianna_peskova
26. dec 2021

@michaela789 Môj príbeh je ale pozitívny. Lebo hoci sme si kúpili dom v lokalite, o ktorej sme predtým ani nevedeli, viac spokojnejší byť nemôžme.

annamalaga
26. dec 2021

A ja si myslím , že ceny otras niesu, to je proste trh. Cena= ponuka dopyt, dnes aj na Orave je dopyt vacsi ako je ponuka , tak tak sú ceny nastavené , nič stym nespravis , len sa musíš tomu prispôsobiť.

podmostom
26. dec 2021

Problem je v tom, že ste mladucki a ešte ste si nestihli zarobiť a ušetriť. Ale ak sa uskromnite všetko sa dá. Len nemá zmysel pozerať drahé byty a domy. Pozerajte niečo za 100000 nie raz toľko a časom môžete ísť do väčšieho. Ja som mala prvé dieťa v 28,muž mal tiež 28.S prvým dieťaťom sme bývali v 1apol izbovom byte. S druhým vo 4 izbovom, tam sme šli po piatich rokoch. Ono keď človek nemá nikoho kto by mu financne pomohol a ani úspory tak veľa toho nevymysli. Ale pre mňa bolo dôležitejšie aby sme bývali sami hoc aj v malom byte, ono 3clenna rodinka ešte veľké priestory nepotrebuje.

michaela789
26. dec 2021

@marianna_peskova nikde netvrdím, že nie je. Ja tiež nakoniec rada bývam kde bývam. Ale v dnešnej dobe sa takýto scenár zopakovať nedá 🤷‍♀️ lebo domy sú drahé už uplne všade

weronika171717
26. dec 2021

A pôjdu ceny este rapídne hore.

autor
26. dec 2021

@weronika171717 no veď to. Hrôza

canany
26. dec 2021

Ja som na tom rovnako s tymi cenami, uz si obcas poplacem nad bezmocnostou kupit si RD a splnit si 2 celozivotne sny. A ako tu odporucaju, ze sa uskromnit a kupit najskor 2 izbak, ja to lutujem. Rozdiel medzi 2 a 3 izbakom bol 30tis, teraz je 50 tis. A ja si trieskam hlavu, ze som neisla po 3 izbaku, vtedy by mi banka dala 100 %hypoteku. Dnes mam mat cast hotovost. Nevychadza mi ani na doplatok k hypo ani na rekonsrukciu, pri dvoch detoch a hypoteke na 2izbak vela nenasetrim, mam len jeden prijem. Spavam s detmi v spalni, nemam ziadne sukromie. Najhorsie rozhodnutie kupit mensi byt, zecasom bude vacsi...

janewithane
26. dec 2021

Ak dáte polku pekného platu na bývanie to už ozaj môžte byt v podnájme nie?

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz