Dcéru mi nevzali do škôlky - ,ám náro na podporu po rodičovskej?

stankaizak
17. jún 2019

Prosím vás dievčatá nemáte niekto skúsenosti s poberanim podpory po rodičovskej? Totižto dcéru mi nevzali do škôlky stále som zamestnaná ale musím dať výpoveď a teda ostanem bez peňazí bude mi plynúť dvojmesacna výpovedná lehota no a otázka znie ako dosiahnuť aby som mala co najvyššiu možnú podporu a nie len 150€ na mesiac? Keby bola aspoň ako rodičovská. Je dobré vyčerpať so dovolenku? Co ak mi
ju bude chcieť zamestnávateľ preplatiť z čoho mi vypocuraju nárok na podporu? Ten mam nato som sa pýtala ale nepovedia ako dosiahnuť lepšiu sumu ako to minimum. Ze to nesmú ďakujem za rady

eliaska101
17. jún 2019

Fúúúha no neviem, či sa to dá veru poberať naraz. Ako však čo zavolať si na úrad práce, soc. vecí a rodiny a tam sa isto nájde niekto, kto ti dá presne informácie

klarissa25
17. jún 2019

je super ked ukončíš rd zoberieš si aspon jeden den dovolenky, ostatnu ti zamestnavatel preplatí a ukončíte PP dohodou, vtedy máš možnost dostať maximálnu podporu...

stankaizak
autor
17. jún 2019

@klarissa25 a stačí ze si vyčerpá dovolenku? Netreba aj reálne nastúpiť do práce? A co treba potom na sociálku doniesť? Len výpoveď alebo aj nejaký zápočtový list z ktorého mi potom tu podporu vypocitaju?

stankaizak
autor
17. jún 2019

@eliaska101 nie naraz najprv ukončím rodičovskú vyčerpá si dovolenku ktorá mi prináleží a až potom keď už budem mať výpoveď z prace nastúpim na podporu a pani na socialke mi poradí ako získať najnižšiu oni mi nepovedia ako dosiahnuť vyššiu podporu lebo to majú zakázané aby si mamičky nemohli prilepšiť sama mi to povedala tak skúšam tu a na nete rôzne info hľadať aby som vedela na com som. 🙂

stankaizak
autor
17. jún 2019

@klarissa25 a ešte jedna otázočka stačí aj keď dovolenku nevycerpam ale rovno mi ju praplatia aj tak vynde najvyššia podpora?

klarissa25
17. jún 2019

@stankaizak treba si zobrať 1 den dovolenky aspon

stankaizak
autor
17. jún 2019

@klarissa25 aha super ďakujem veľmi pekne za rady 🙂

ellaafi
17. jún 2019

@stankaizak inak je rozdiel dať výpoveď a ukončiť PP dohodou, na to si daj pozor. Hlavne sa dohodni so zamestnávateľom, ideál ako už bolo napísané , ukončiť dohodou, vyčerpať deň dovolenku, zostatok dovolenky je zamestnávateľ povinný preplatiť...... A až potom môžeš riešiť UPSVaR a následne SP

ivinkapink
18. jún 2019

presne toto som riesila pred dvoma rokmi, je to tak ako ti radia zeny vyssie...dohodnes sa so zamestnavatelom na ukonceni prac.pomeru, vycerpas si jeden den dovolenky /pripadne mozes aj nastupit na jeden den, ale podla mna je to zbytocne/ a zvysne dni si das preplatit, a vdaka tomuto ti potom vypocitaju maximalnu podporu..drzim palce 🙂

stankaizak
autor
18. jún 2019

@ivinkapink ďakujem veľmi pekne aspoň viem na com som a ako to mam riešiť nech nedostanem bez peňazí kým malú vezmú do škôlky 🙂

evittam
22. jún 2019

@stankaizak Lenže pozor zamestnavatel nemusí súhlasiť. Kedy ti konci RD? A tak ako uz bolo napísané ak je teda možné sa dohodnúť t.j.ukoncit PP dohodou tak,ze vycerpes 1-2dni dovolenky a zvysok preplatia=max.podpora t.j. do 30.6. 940-972Eur/mesiac. Od 1.7.2019 to bude viac. Meni sa vyska max.VZ.
A samozrejme je to za predpokladu že si za posledné dva roky pred žiadosťou o podporu nemala iny zdanitelny príjem z ktorého sa odvadzali odvody na PvN.

marka13
3. jan 2020

Dobry den, nechcem zakladat novu diskusiu, tak sa skusim pripnut sem....🙂

Potrebovla by som poradit ako by sa u mna vyratavala vyska podpory v nezamestnanosti po dvoch MD/ RD - retazovo.

5 maja 2020 mi konci RD, no nie som si ista, ci budem moct nastupit do povodnej prace...V pripade ze to nepojde je alternativa aj ukoncenie PP dohodou a nasledne Urad prace.

Narok na podporu v nezamestnanosti myslim/dufam ze splnam (?) . Zamestnavatela stale mam.

U zamestnavatela som od augusta 2009.

Od oktobra 2013 do 7. februara 2014 som bola PN ( rizikove tehu)
Do 24. februara 2014 cerpana riadna dovolenka
OD 25. februara 2014 do 20. oktobra 2014 prvá MD
21. oktobra 2014 - 25. novembra 2014 vycerpana riadna dovolenka

26. novembra 2014 - 22. marca 2017 RD bez inych prijmov

Od 23. marca 2017 do 15. novembra 2017 druha MD
16. novembra - 21. decembra 2017 vycerpana zvysna riadna dovolenka

Od 22. decembra 2017 doteraz RD bez inych prijmov.

RD mi konci dnom 5 maja 2020.

Dovolenku uz nemam ziadnu, vsetku som na odporucanie zamestnavatela vycerpala medzi prvou a druhou MD/ RD.

Pls poradite mi ako by sa vyratavala vyska podpory v mojom pripade ?

jvlo
3. jan 2020

@marka13 ak nemas dovolenku, tak si nemas ako zvysit vymeriavaci zaklad, podpora ti bude pocitana z tvojho prijmu

marka13
4. jan 2020

@jvlo dakujem ta rychlu odpoved 🙂 Pls a vedela by si mi povedat ako presne ? Z mojho prijmu este z pred nastupu na prvu MD v roku 2014 alebo 2013 ? Alebo maju vplyv na VZ aj tie vycerpane riadne dovolenky medzi oboma MD / RD ? Tomuto nerozumiem vobec , vsade citam len pripady kedy si zeny necerpali riadnu dovcu medzi MD/RD...

klarissa25
4. jan 2020

@marka13 škoda ze si si vyčerpala celú dovolenku po MD

evittam
4. jan 2020

@marka13 Navýšiť podporu môžeš ešte tak ze sa dohodnes so zamestnávateľom a nastúpis aspon na 1-2dni a da ti max.VZ na den.
Btw.odporucal ti vyčerpať dovolenku? Na zaklade coho?

bublinka1426
4. jan 2020

@klarissa25 takze napr. ak mi konci RD 1.9, zobrat 2.9 dovolenku a 3.9 dat vypoved? aka je to vypoved na dohodu? tam neplynie 2m vypovedna? dakujem za rady

klarissa25
4. jan 2020

@bublinka1426 výpoveď dohodou že sa dohodnú obe strany a ano nie je tam výpovedná lehota...

bublinka1426
4. jan 2020

@klarissa25 jaj ale toto zametsnavatel nemusi suhlasit ze? takisto nemesis suhlasit ze mi schvalia dovolenku ze po RD ze? ci na tom mam zo zazkona parvo? mne ostalo 8 dni dovolelnky nastastie. a kolko trva nasledne podpora v nezamestnanosti? ja mam blbeho zametsnavatela bojim sa ze vypoved dohodou nebude mozna :( a teda ak by mi plynula 2m vypovedna, prisla by som o max. podporu a nasledne by sa mi ratala len z prijmu a nie aj z dovolenky? dakujem za pomoc

bublinka1426
4. jan 2020

@ellaafi je zametsnavatel zo zakona povinny preplatit dovolenku po RD? alebo je to na jeho voli

evittam
4. jan 2020

@bublinka1426 Dovolenku musi preplatiť ale len ak skonci PP. Inak sa dovolenka neda preplatiť lem cerpat.

evittam
4. jan 2020

@klarissa25 Výpoveď dohodou neexistuje.
@bublinka1426 Podas žiadosť o skončenie PP dohodou k 3.9.-PP konci dnom uvedeným na dohode. Vycerpes 2dni dovolenky.

bublinka1426
4. jan 2020

@evittam nam vseobecne nechcu preplacat dovolenku. len cerpat. takze som nahrata ze?

btw nasal som co sa tyka ukoncenia PP:

Prišli ste o zamestnanie a mali by ste ostať bez príjmu? Pre ľudí, ktorí v minulosti pracovali a zrazu sa ocitli bez práce, majú nárok na získanie podpory v nezamestnanosti. Na Slovensku sa neskúma dôvod ukončenia pracovného pomeru na rozdiel od mnohých iných štátov. Je jedno, či ste o prácu prišli nešťastnou náhodou pri hromadnom prepúšťaní, dali ste výpoveď bez udania dôvodu alebo ste dostali hodinovú výpoveď za to, že ste v práci opití spôsobili dopravnú nehodu.

https://www.minimalnamzda.sk/podpora-v-nezamest...

klarissa25
4. jan 2020

@evittam hej hej 🤷‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ skončenie PP dohodou jasne 😉

evittam
4. jan 2020

@bublinka1426 Nie nemusí.
Ak si nie si ista ci bude suhlasit ries uz max.v juli. Ak nebude súhlasiť, daj výpoveď zo strany zamestnanca do konca júla. Vypovedna doba 1.8.-30.9.2020. S tym ze nástup 2.9. a čerpanie dovolenky. Ty sa však das na PN od 7.9.aspon do konca mesiaca.
Preco mas len 8dni dovolenky? Nejak malo.

evittam
4. jan 2020

@bublinka1426 A co ze si to nasla? Co s tym akože?
A podporu môžeš poberat 6mesiacov.

bublinka1426
4. jan 2020

@evittam lebo som si medzi RD a mD cerpala, ja krava

klarissa25
4. jan 2020

@bublinka1426 ale ostalo ti aspon 8 dní. Ja som mala tiež toľko a vyšla mi max podpora

evittam
4. jan 2020

@bublinka1426 Sprav ako pisem.

bublinka1426
4. jan 2020

@klarissa25 no je len otazne ci sa dohodneme na ukonceni pomeru plus ci mi preplatia dovo, ak nie, donutia ma ju cerpat a tymapdom nemam nartok na max podporu ze?

@evittam dakujem no silno si to musim premysliet. lekarka by mi mohla dat PN ale je tiez taka svicka mala, neviem ci mi v tomto vyhovie.

baby mate moj obdiv ze sa v totmo vyznate uuprimne moje mozgove bundy dost degradogavli ale mam teraz cas si to vsetko premysliet.