Dávka v nezamestnanosti po rodičovskej dovolenke

misalka1
5. apr 2024

Dobrý deň, ahojte. Dcéra bude mať 4.5. (sobota) 3 roky. Som zamestnaná nepretržite od roku 2012, nikde som počas rd nepracovala. Aby mi vyšla maximálna dávka/podpora v nezamestnanosti, 1.5. kvázi ukončím RD, 2.5. nastúpim do práce s tým, ze si tento deň a aj 3.5. budem čerpať dovolenku. 3.5. ukončujem PP dohodou, zamestnanávateľ s týmto postupom suhlasí. Avšak chcem sa spýtať na ten konkrétny deň, 4. 5. či nebude problémom pri výpočte dávky, keďže až vtedy má dcéra tri roky. Je to tak, ze v podstate 1.5. je posledným dňom RD keďže od 2.5. čerpám dovolenku? Plánujem sa hneď prvý možný pracovný deň hlásiť na UP. Dakujem veľmi pekne za rady.

lucka_ke
5. apr 2024

ten máj kvôli rodičovskému príspevku za 5/2024? problém to nebude, vy môžete ukončiť PP aj skôr ako má dieťa 3 roky, len treba obnoviť poistenie aby si mala nárok na podporu a teda čerpať dovolenku aspoň 1 deň, ty bu čerpala dovolenku 2 dni 2.5. a 3.5., lebo ak PP končí 3.5. tak deň končí po pracovnej smene

misalka1
autor
5. apr 2024

@lucka_ke ďakujem za pomoc. Takže v podstate už toho 4.5. (keďže som ukončila PP 3. 5.) som vlastne nezamestnaná a môžem sa hlásiť na UP najbližši pracovny deň. Pýtam sa to aj z dôvodu výpočtu dávky, ešte som nikdy nebola predtym na UP. Ci mi ten deň, kedy akoby ešte platila RD (4. 5. ma mala 3 roky) neovplyvni nárok na dávku z UP. Neviem ci sa dobre vyjadrujem 🙈

lucka_ke
5. apr 2024

no za máj ešte dostaneš celý rodičovský príspevok, pretože ten sa nekráti, a od 1.6. budú vyplácať podporu - nie je možné poberať súčasne dve rôzne dávky... ale o nič neprídeš, podporu budú vyplácať 6 mesiacov
od 4.5. si nezamestnaná a teda hlásiš sa na ÚP

marci77
5. apr 2024

@misalka1
este dobra rada, od 1.jula sa zvysuje maximalna podpora
takze ak sa pojdes prihlasit v maji ....dostanes vypocet este po starom

mohla by si byt napr. do 1.7. registrovana v ZP ako osoba starajuca sa o dieta do 6rokov a potom od 1.jula by si sa isla zaregistrovat na Urad prace

porozmyslaj, prepocitaj😉

https://spravy.rtvs.sk/2024/03/ak-sa-stanete-od...

misalka1
autor
6. apr 2024

@marci77 ďakujem za tip ❤