Daňový bonus, živnostník a nárok na obedy zadarmo

jankasamulko
3. nov 2022

Dobry den, nastupila som v septembri na MD. Mam dve deti, 10 a 12 rokov. Brala som na ne danovy bonus naposledy tych 70 eur na dieta. V daňovom priznani si ho dam doratat ak mi vyjde. Ale ex je živnostník a ak by si od noveho roka uplatnoval danovy bonus na deti on, kedze ja budem na materskej, podla výpočtov by mu vysiel max 30 eur na dieta. Nemaju deti v tomto pripade aj narok na obedy zadarmo? Ved niekto dostane bonus 100 eur a niekto 30. Živnostníci maju fakt "výhody".... Aj to mu pride bonus na ne az v 2024 a zatial budeme platit aj obedy...

loginexistuje
3. nov 2022

@jankasamulko tak vies ako ak optimalizuje a neplati statu vo by mal nenie dovod mu vracat na obedoch

jankasamulko
autor
3. nov 2022

@loginexistuje neviem ci optimalizuje ale plati odvody do sociálky aj do zdravotnej a fakturuje cca 1300 eur mesacne. Z toho teda idu odvody cca 300 eur ci ako su minimalne teraz. Ved ja ako zamestnanec pri hrubej mzde 900 eur som mala narok na plny danovy bonus

patka06
3. nov 2022

@jankasamulko žije EX s deťmi v spoločnej domácnosti?
Ak nie, nemá nárok uplatňovať si daňový bonus
Ak si znova vydatá, môže si DB uplatniť tvoj manžel.
Ak si neuplatňujete DB, máte nárok na obedy zadarmo - oboje súčasne nie je možné

jankasamulko
autor
3. nov 2022

@patka06 nename urceny sudom styk s detmi ani vyzivne. Brava si ich ako sa mu da. Dcera ma trvaly pobyt u mna a syn u mojich rodicov. Ex si postavil chatu ale celorocnu ale tam mu trvaly pobyt asi nedaju. On ma neviem kde pobyt teraz. Pobyty nemam aj tak v umysle pre deti menit. Musela som ich dat takto kvoli skole. Inak by mi ich nevzali...

katarinaba
3. nov 2022

@jankasamulko ex musi s detmi zit v SPOLOCNEJ DOMACNOSTI, trvaly pobyt je uplne nepodstatny. Nezije s Vami, to ze sudom nemate nic urcene tiez nie je podstatne. Takze ziadny bonus.

jankasamulko
autor
3. nov 2022

@patka06 ved ja chapem ze nemoze byt aj bonus aj obedy. Len mi to pride nefer celkovo voci zivnostnikom. A nasledne rodine. Ze niekto dostane tak vysoky bonus a niekto len zlomok. Nehovoriac o tych co mozu robit len na ciastocny uvazok...kvoli rodine

patka06
3. nov 2022

@jankasamulko trvalý pobyt nie kj podstatný, ide o realitu s kým deti žijú v spoločnej domácnosti
ˇSúhlasím, že je to nespravodlivé, v týchto oblasti je veľa nedomyslených pravidiel

loginexistuje
3. nov 2022

@jankasamulko ale super hruba muda pri 900 eur mzde sa tiez blizi k 1300 eur a vies kolko sa odvedie na tvoje odvody mesacne ? 500 eur a inak zavisi to od toho ake dava danove priznanie ty mesacne odvedies 148 eur preto mas narok na taky danovy bonus
ak to nevychadza vyber si obedy zadarmo a nie nie je to nespravodlive

katarinaba
3. nov 2022

@loginexistuje nie je to nespravodlive? A preco? Lebo ja platim nizsie dane? Nizsie odvody? Ja nic neoptimalizujem. Dane a odvody riesim podla platneho zakona. Ale ked si to prepocitas - ja si odvody platim cele a sama. Tebe na ne z prevaznej casti prispieva zamestnavatel. Ty rano vstanes a pracu ti prideli zamestnavatel. Da ti pracovne prostriedky, zabezpeci ti obed alebo ti ho aspon zaplati. Ja rano vstanem a rozmyslam, co vsetko musim najskor urobit, aby som vobec pracu mala, ako najst noveho klienta, ako si ho udrzat, ako za vsetko niest zodpovednost. Takze je to nespravodlive, obzvlast, ak si predstavime, ze deti nas vsetkych stoja rovnako. Kazdy jeden sa moze stat podnikatelom a vyskusat si ako chuti tento chlebik. Aspon v detoch by sme si mohli byt vsetci rovni.

trgypadl
3. nov 2022

@katarinaba ale byt podnikatelom bola Tvoja slobodna volba
Prepac, ale vacsinou mam skusenost ze sa snazia co najviac odbrkat stat, povedzme si na rovinu ako si odrbkavate danove priznania, aby ste potom odvadzali co najmenej, a potom, ked pride na lamanie chleba materská , pn a dochodok tak chcete pomaly najvyssie davky... odviest co najmenej, ale dostat co najviac, cest vynimkam....

katarinaba
3. nov 2022

@trgypadl ja som uctovnicka a popravde takeho klienta nemam ani jedneho. Skor mam skusenosti ako ich zamestnanci stale vymyslaju, tu ocr, tu pn, tu nepridu, tam vyhovorka. Potom chcu same potvrdenia, potom vymyslaju najskor stravny listok, potom kartu, potom prispevok. Stale sa pytaju kolko maju dovolenky, kolko este priepustiek mozu. A to, ze rano zbehne na ober krvi a zobere paragraf na cely den - kto tu spekuluje? Tak isto aj zamestnanie je slobodna volba.
A ked sme pri tej volbe - moc som na vyber nemala, kedze mam deti a deti su chore, maju skolu, skolku, treningy - ja by som proste nemohla sediet v praci od 8 do 16:30 - zial. Zato robim cez vikendy, po veceroch. A to mne nikto nezaplati.
Ja som mala aj PN, aj OCR, aj matersku - nikdy som sa nestazovala, vedela som do coho idem. Rovnako ako zamestnanci, co robia na cierno - minimalna mzda - tu si nemame naozaj co vycitat.
Na kazdej strane su dobri a zli. Ale ako som napisala, deti nas stoja rovnako a preto by sme mali mat vsetci rovnaky narok na bonus - ci uz do statu zaplati dan predavacka z minimalky, alebo manazer z nadpriemerneho prijmu. Alebo zivnostnik.

jankasamulko
autor
3. nov 2022

@trgypadl takychto zivnostnikov bohuzial nepoznam. Väčšinou takych co zivnost vyzaduju zamestnavatelia. Aj pripade otca mojich deti je to tak. A to co fakturuju aj uvedu v priznani. Ved aj oni chcu aj hypoteku a tak. Ked tak si skor kvoli tomu musia pridať. Drží sa tam len kvoli blizkosti deti. Inak by odisiel daleko za pracou a teda aj od deti...

katarinaba
3. nov 2022

@jankasamulko a toto je dalsia kapitola - zamestnanci na zivnost (nehovoriac, ze je to protizakonne). A potom zivnostnikom zavidia - to len taky bez rozhladu mozu.

hipuska
3. nov 2022

Len pre upresnenie, obedy zadarmo nie sú. Je len dotácia na stravu, ktorá nepokryje celú sumu

jankasamulko
autor
3. nov 2022

@katarinaba no aj tomu zamestnavatelovi (polnohospodarstvo) sa necudujem, ze zvazuje co a ako... Som uctovnicka, dokonca dotacie na obedy vyuctuvam. A viem co stoji mat zamestnanca. I napriek tomu sa mi zda byt vela veci nefer. Nevadi, detom obedy zaplatim, stale je to menej ako ked ide zamestanec na obed niekde na menu... A som vdacna, ze nie som v situacii ako niektori co tie obedy zadarmo maju, lebo zamestnat sa nemozu... Len som sa pytala, ci nahodou nevznikne narok, to je vsetko. Aj napriek tomu ze som sa s tym v praci stretla, tak do detailov nas neskolili

trgypadl
3. nov 2022

Napisala som cest vynimkam.. Ak clovek nie je spokojny,tak vzdy ma možnosť volby.... To, ze takych nepoznate zrovna Vy, neznamena, ze taky neexistuju....
Plus autorka... Je doma na MD, je rozvedena, ked je na MD je jasne, ze nema narok na bonus, ale vsetkymi cestickami uvazuje ako sa k nemu dopracovat, aj ked podmienky naroku su jasne🤷‍♀️

doriiis
3. nov 2022

@jankasamulko ..zamestnať sa môžu,len si nemôžu uplatniť DB

matabb73
3. nov 2022

@katarinaba ja som tiež neskutočne nahnevaná na tento nový systém. Bežný živnostník čo zarobí okolo 1000 Eue mesačne v hrubom dostane podľa nového daňový bonus okolo 20 Eur. Zamestnanec s tým istým piatom 140 Eur. To kde je spravodlivosť. Ja som samoživiteľka, už takto sa mi žije ťažšie ako v kompletnej rodine a teraz mi ešte vezmú aj to, čo dostávam. Chudobným zoberú a bohatým pridajú. To je ten ich sociálny štát?

matabb73
3. nov 2022

@trgypadl človek nemá vždy možnosť voľby. V mojej profesii v meste kde žijem robia všetci, ktorých poznám na živnosť. Takže inú voľbu nemám. Ak by si mi chcela poradiť zmenu profesie, mám 49 rokov. V tomto veku je problém nájsť zamestnanie s praxou, nie to ešte bez praxe. Vieš koľko by musel zarobiť živnostník aby dostal plný daňový bonus v mojom prípade, jedno dieťa samoživiteľka? Cez 30 000. Ja som rada ak zarobím polovicu. Prečo má byť moje dieťa znevyhodnené oproti deťom zamestnancov a deťom v kompletných rodinách? Predtým to bol paušál a bol podmienený tým, že bolo treba zarobiť určitú sumu. To bolo spravodlivé. Nie toto, keď ľuďom v tejto dobe zoberú aj to málo čo dostávajú teraz a iným zvýšia na dvojnásobok.

kaja01
3. nov 2022

@matabb73 Bežný živnostník čo zarobí 1 000€ mesačne si nemusí v daňovom priznaní uplatňovať paušál ale skutočné výdavky a daňový bonus mu vyjde.

leni1977
3. nov 2022

@katarinaba
@matabb73 úplne s vami súhlasím, ja som tiež samoživiteľka (dokonca aj bez výživného), pracovať z domu na živnosť som začala kvôli tomu, že syn je októbrový a nevzali mi ho do škôlky. Preto som zostala doma. Musela som si zakúpiť program počítačový za niekoľko tisíc €, každý rok platím v decembri cca 600 € za aktualizácie, teraz to bude viac, musím si kupovať papier, tonery, všetky kancelárske potreby, míňam svoju elektrickú energiu, pracujem aj cez víkendy ak treba, nikto mi na nič neprispeje, toto bežný zamestnanec nerieši a ani si to preto neuvedomuje, ako na tom živnostník je.

matabb73
3. nov 2022

140 Eur mesačne mu nevyjde. Musíš odpočítať daň, ktora by mu pri paušálnych vydavkoch nevysla. Stále má to navýšenie menšie ako zamestnanec. Plus, musí si viesť účtovníctvo, čo veľa z nich nevie a preto platiť účtovníčku. Pri paušálnych výdavkoch to nemusí. Tam vládne daňové priznanie aj laik.

jankasamulko
autor
3. nov 2022

@trgypadl tak asi ked ich otec robi tak aj ked mensi ale narok na danovy bonus ma. A nebudem snad niekde udavat ze s nim deti nie su kazdy den v domacnosti... Len som narazala na to ze buduci rok vlastne nebude ani bonus ani dotacia. Az v danovom priznani v 2024, aj to ak mu vyda...

kaja01
3. nov 2022

@matabb73 Keď to takto berieš, tak ani zamestnanec nemá 140€ lebo platí daň. Pri 1 000€ u živnostníka a daňovej evidencii, kde si uplatní len uhradené odvody, mu vyjde plný daňový bonus a daň cca 60€ mesačne.

trgypadl
3. nov 2022

@jankasamulko oficialne nema, lebo nezije v spolocnej domacnosti, chapes o co mi ide??

Chapem, ze kazda korunka pre deti je dobra, len ma zaraza, ze ludia sa to snazia obist to je cele, proste vies, ze oficialne nemas narok, ale hladas tu cesticku ako to obist

kubkovamama
3. nov 2022

@jankasamulko ex nemá s týmto nič spoločné,kto nežije s deťmi v spoločnej domácnosti nema nárok,je jedno či mu bonus vyjde alebo nevyjde z titulu zamestnanca/živnostníka.Ja som na materskej,ale SZČO,muž podniká,4 deti.Nemame takisto na nič nárok.Museli by sme si platiť horibilné odvody,umelo vytvárať zisk aby nám vysiel bonus alebo PN apod.Nemozme si dovoliť platiť každý rok daňové cez 20tis iba kvôli príspevkom,ktoré by vyšli úplne minimum.A kašlem na to.Co sa budeš zbytočne nervovat?Tie obedy aj tak platíš polovicu,keby keby.A ver,že sa o rok zas niečo zmení ako vždy doteraz.Podstatne je sa postarať sám, príspevky sa menia a raz možno zaniknú čo ty vies

hipuska
3. nov 2022

Prosím vás a daňový bonus nie je pevná čiastka? Deti do 15 rokov 70€? Či ako?

kaja01
3. nov 2022

@hipuska 70€ je maximum. Po novom sa to ráta od zdaniteľného základu, keď máš malý príjem tak ti nemusí vyjsť maximálny daňový bonus.

jankasamulko
autor
3. nov 2022

@kubkovamama ved jasne mozem sa vykaslat, su dolezitejsie ine veci. Len som nechcela prist buduci rok aj o to aj o to, ak je to mozne... Ale asi pridem. Priecit sa s ex nebudem, ak mu vyda bonus v 2024 za rok 2023 tak nech ho uplatni a da na nieco na deti. Ved aj on s nimi byvava v domacnosti. Rok staval tak sa mu nedalo kedze byval zatial v karavane ale dovtedy sme mali dohodou striedavku. A nabehneme znova na to zrejme

kubkovamama
3. nov 2022

@jankasamulko áno,ale nemá nárok na bonus aj kebyu vysiel,lebo ty máš svoju domácnosť a on svoju domácnosť.Narok vznikne tebe,až sa opätovne zamestnás.