Daňový bonus na dieťa, keď nežijeme v spoločnej domácnosti

vevushka3
31. mar 2016

Ahojte.prosím vás,s mojim mužom nezijeme v spolocnej domacnosti,dcérka ma priezvisko po ňom,ja som ešte na rodicovskej...otazka je,moze si daňový bonus uplatnovat na nu on?kedze s nami nezije? A zaujem o nu skoro žiadny? Dakujem

alenah31
31. mar 2016

@vevushka3 podľa zákona nie, jednou s podmienok je spoločná domácnosť s dieťaťom, na ktoré DB poberám. Ale pokiaľ si ho uplatňuje jediné čo môžeš urobiť je buď listom informovať jeho zamestnávateľa - ak vieš kde pracuje, že ho poberá neoprávnene a oni to stopnú alebo to oznámiš priamo na daňovom úrade - ak nevieš kde pracuje, ktorý to oznámi jeho zamestnávateľovi za teba.

vevushka3
autor
31. mar 2016

@alenah31 dakujem ti pekne.a ja ak som na tej rodocovskej tak potom ak ho stopnu jemu budem ho poberat ja?

evita68
31. mar 2016

@vevushka3 nie, ak máš príjem iba RP

vevushka3
autor
31. mar 2016

@evita68 dakujem 🙂 a este otazka po mimo...moj muž dostal z daňového cca 200€ na nas... Tie peniaze mu patria alebo si na ne mozem nárokovať? Pretože on tvrdi ze tie peniaze su jeho,lebo on robí... Dufam,ze ma chapete co myslím

alenah31
31. mar 2016

@vevushka3 presne ako píše @evita68 pokiaľ je tvojím jediným príjmom RP + príspevok na dieťa + výživné na dcéru tak nie.

evita68
31. mar 2016

@vevushka3 on prispieva na vašu domácnosť?

alenah31
31. mar 2016

@vevushka3 na peniaze, ktoré dostal vyplatené za teba a dcéru pri RZD si nárokovať síce môžeš, ale nie je povinný ti ich dať. V podstate mu vrátili časť daní, ktoré zaplatil.

evita68
31. mar 2016

@alenah31 jej nie, ale je povinný ich vrátiť

vevushka3
autor
31. mar 2016

@evita68 práveže neprispieva nic...vraj nato nema,lebo platí uver,ktorý si zobral este vtedy ked sme manželia neboli...

alenah31
31. mar 2016

@evita68 ja viem, ale podľa všetkého ona nechce, aby ich vrátil DU, ale jej. Inak pokiaľ sú stále manželia zrejme bude ťažko dokazovať, že nežijú spolu resp. odkedy. Veď aby si mohol uplatniť úľavu na manželku potreboval potvrdenie z upsvar o poberaní RP a to mu musela dať sama manželka, nedajú to do rúk nikoho iného - teda aspoň u nás ......či hej??

evita68
31. mar 2016

@alenah31 ona nepíše o úľave na manželku

evita68
31. mar 2016

@vevushka3 tak mu povedz, že keď ti tie peniaze nedá, že ho bonzneš na DU a bude to mať aj s pokutou..

alenah31
31. mar 2016

@evita68 píše, že dostal peniaze za ne....čiže zrejme na dcéru a na ňu samotnú.

vevushka3
autor
31. mar 2016

@alenah31 to potvrdenie som mu ano dala ja...no stali sa nejake veci a odisiel od nás a vlastne poriadne ani neviem preco...preto sa pytam,ci teda ak už s nami nezije ci ma právo poberat ten daňový bonus na malu on,kedze aj keď v minulosti s nami býva no neprispieval nic...a teraz už vôbec nebude

evita68
31. mar 2016

@vevushka3 ak neprispieval minulý rok na domácnosť, nemá nárok

vevushka3
autor
31. mar 2016

@evita68 aj sa chystam.len som si chcela byt istá ci to spraviť mozem ci nie...uz ked od nás odisiel a ako vravím žiadny zaujem o malu teda nieje a vlastne ani nebol

alenah31
31. mar 2016

@vevushka3 ak si mu dala potvrdenie predpokladám, že tento rok čiže niekedy v priebehu tohto roku odišiel. Keďže toto bolo RZD za rok 2015 tak má na ne nárok. Nebude mať nárok za rok 2016 a zároveň nemá nárok na DB od mesiaca, v ktorom opustil spoločnú domácnosť.

vevushka3
autor
31. mar 2016

@alenah31 dakujem pekne,uz v tom mam jasno

alenah31
31. mar 2016

@vevushka3 inak pokiaľ odišiel a vôbec ti neprispieva na "stále" spoločnú domácnosť podaj si žiadosť o výživné na vydatú manželku a výživné na mal. dieťa + príspevok na spoločnú ním opustenú domácnosť. To, že odišiel neznamená, že nemá povinnosti voči tebe a dcére - ak nechce dobrovoľne tak súd ho prinúti - takých blbcov ako on "milujem" 🙄 🙄 🙄

vevushka3
autor
31. mar 2016

@alenah31 to vážne? Tak toto ako prepac som vôbec nevedela že mozem...alebo teda,tušila som to ze by sa to dalo...len on stale,ze co ja od neho chcem,ze nic nam i tak neda...

alenah31
31. mar 2016

@vevushka3 ale jasné, že môžeš. Pokiaľ manžel/manželka opustí spoločnú domácnosť, manželku/manžela a deti má stále povinnosť voči nim aj spoločnej domácnosti nielen po rozvode manželstva. Obzvlášť pokiaľ manželka nemá príjem - RP je príspevok štátu na starostlivosť o dieťa - má ona nárok na príspevok resp. výživné na vydatú manželku. Rovnako si musí plniť povinnosť voči dcére a taktiež hradiť časť výdavkov spoločnej domácnosti. Nemusíš sa hneď rozvádzať - ak to tak necítiš a myslíš si, že ešte existuje záchrana manželstva - ale máš právo finančne zabezpečiť seba a dieťa. Normálne na príslušný súd podľa trv. bydliska podáš žiadosť a vybavené. Taktiež čo sa týka dcéry - aj keď nie si rozvedená môžeš žiadať jej zverenie do svojej opatery pokiaľ preukážeš jeho opodstatnenie (otcov nezáujem o čokoľvek týkajúce sa vášho spoločného dieťaťa).

vevushka3
autor
31. mar 2016

@alenah31 tak ked to nepojde po dobrom tak asi už len takto.a pravdupovediac som sa tomuto vzdy chcela vyhnúť a nerobit si navzájom problémy...ale ak to inak nepojde...

guinevre
31. mar 2016

@alenah31 @vevushka3 Voci spolocnej domacnosti PO ROZVODE nema povinnost, spolocna domacnost uz nie je. Ale ma povinnost iba do troch rokov platit aj na manzelku, ale nie vzdy, zelezi od toho ci zena pracuje atd., su tam predsa nejake podmienky.