Daňové priznanie na manželku

buducanevesta12
7. mar 2023

Dobrý deň, manžel si chce na mňa uplatniť daňové lebo som bola ešte min roku 8 mesiacov na rodičovskej. Od septembra som už zamestnaná, preto sa chcem spýtať či sa do tých vlastných príjmov píše 0 za 8 mesiacov alebo musím tam dať sumu co som robila už do konca roka. Ďakujem. 😉

alenah31
8. mar 2023

@buducanevesta12 daňovníkovi vzniká nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku iba za tú časť roka, kedy boli splnené podmienky stanovené zákonom, v tomto prípade starostlivosť o dieťa do dovŕšenia 3 rokov veku. Ak dieťa dovŕšilo 3 roky v auguste 2022, tak uplatňovanie nároku od mesiaca september manželovi zaniká. Manžel si uplatní NČZD na manželku iba v pomernej výške len za tie mesiace, na začiatku ktorých boli splnené podmienky na jej uplatnenie. To znamená, že do kolonky vlastný príjem manželky - ak ste počas RD poberali výlučne RP - napíšete 0€ a vyššie v tom riadku počet mesiacov, na začiatku ktorých boli splnené podmienky........atď napíšete 8.

buducanevesta12
autor
8. mar 2023

@alenah31 dcéra nemá ešte 3 roky...manžel je na materskej...lebo kamoška co mi robila daňové mi tam napísala sumu 3780...ze to sa píše za celý rok mi vravela...preto teraz neviem ci to písať tak alebo len 0 keď som bola len na rodičovskej...ona mi rátala ten príjem tam co som robila už od septembra...

chadkroeger
8. mar 2023

@buducanevesta12 dobre ti napísala, NČZD na manzelku sa znižuje o sumu, ktoú manželka zarobila.

buducanevesta12
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martul
8. mar 2023

@buducanevesta12 kontroluješ kamošku a pritom sama nevieš ako to spraviť?

buducanevesta12
autor
8. mar 2023

@martul nekontrolujem...len stále som si robila daňové sama len teraz s tým mám problém keďže to mame komplikovanejšie...a tiež si nebola veľmi istá..tak si to chcem dat na pravú mieru...je rozdiel dostať naspäť 40 eur a 300

buducanevesta12
autor
8. mar 2023

@chadkroeger to viem ale sa to znizuje aj vtedy o tu sumu ktorú zarobil v iných mesiacoch ako v te mesiace v ktorých za mňa manžel žiada??

chadkroeger
8. mar 2023

@buducanevesta12 ved nedá sa ziadať len za 8 mesiacov. Musi sa zdokladovat za celý rok.

buducanevesta12
autor
8. mar 2023

@chadkroeger no toto som chcela počuť..ďakujem pekne 🙂