Daňove priznanie fyzickej osoby 2017

katkaba1
28. jan 2018

Ahojte, potrebovala by som poradiť od niekoho, kto sa vyzná. Nezdaniteľná časť základnu dane 3803,33€, mesačne vychádza 316,94€, sa môže v daňovom priznaní uplatniť v plnej výške ak daňovnik odpracoval za rok 2017 len 8 mesiacov? Alebo len alikvótnu časť 8x316,94€? Ďakujem 🙂

katkaba1
autor
28. jan 2018

Ešte dodatočná info - daňovník bol tie 4 chýbajúce mesiace riadne evidovany na Úrade práce.

zalka
28. jan 2018

@katkaba1 v plnej výške bezohladu na to koľko pracoval

katkaba1
autor
28. jan 2018

Veľmi pekne ďakujem za info. A to, že bol daňovnik evidovaný 4 mes na urade práce nejak mení postup výpočtu dane? Sú nejaké úlavy navyše a pod? Alebo sa tým výpočet nijak nemení a stači doložiť kopiu potvrdenia z UP? Ďakujem

zalka
28. jan 2018

@katkaba1 nie výpočet sa nijako nemení ... na niektorých DU vyžadujú potvrdenia na iných nie ..

katkaba1
autor
28. jan 2018

@zalka Ďakujem 🙂

cristi
28. jan 2018

@zalka ahoj zalka, mozes sa mi, prosim ta, aj k mojmu pripadu vyjadrit?? Minuly rok 2017 som bola zamestnana 6 mesiacov, z toho polroka na UP, z posledneho zamestnania som dostala potvrdenie o zdanitel.prijmoch FO a tam mi prave naopak mzdarka vyratala tu nezdanit.cast zakladu dane len ako alikvotnu cast 6x316,94 1901,64€, mam si u nej poziadat o opravu?
dakujem

zalka
28. jan 2018

@cristi nie lebo si robila 6 mesiacov a uplatnila ti mesačné NCZD, ročnú si uplatníš podaním DP a vrátia ti časť zaplatených daní.

mishicca
28. jan 2018

No ja teda neviem, ale ja si do danoveho davam nezdanitelnu cast len za tolko mesiacov, za kolko je narok. (Teda u mna konkretne 11 mesiacov). Je to aj v Potvrdeni co dostavas od zamestnavatela ako priloha k danovemu.

zalka
28. jan 2018

@mishicca a na to si ako prišla že to tak máš dávať? ... čítala si poučenie na vyplnanie danového priznania?

mishicca
28. jan 2018

No praveze ja tiez nejaky ten rok vyplnam danove, VZDY to robim takto, ucili nas to tak aj docenti na DANOVNICTVE a na Danovom to tiez znama tak robi...tak preto nerozumiem

zalka
28. jan 2018

@mishicca no robíš zle ... https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-s...
Na riadku 37 sa uvádza suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka s výnimkou prípadov, keď daňovník vypĺňal III. ODDIEL riadok 27. V týchto prípadoch uvedie len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou základu dane na daňovníka a ročnou sumou dôchodkov uvedených na riadku 28. Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka v roku 2017 je v sume 3 803,33 eura, ak daňovník spĺňa podmienky podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona, t.j. jeho základ dane z príjmov podľa § 5 zákona sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, čo je pre rok 2017 suma vo výške 19 809 eur, inak sa táto nezdaniteľná časť základu dane upravuje podľa § 11 ods. 2 písm. b) zákona. Táto suma sa môže vypočítať v XII. ODDIELe, pričom je možné použiť pomôcku na výpočet nezdaniteľných častí základu dane, ktorá je súčasťou poučenia na vyplnenie daňového priznania typ A.

cristi
28. jan 2018

@zalka tak potom je to ta suma co mi vratia pri uhrne preddavkou na dan? aspon tak mi ti vychadza pri vypocte..

zalka
28. jan 2018

@mishicca každý od dieťaťa po dôchodcu má nárok na plnú NCZD za rok aj keby robil len 1 mesiac,
potom sú ludia, s vyššími príjmami ktorým sa NCZD kráti vid podla poučenia, a potom sú starobný dôchodcovia ktorý na NCZD nárok nemajú, majú nárok len na rozdiel NCZD - dôchodok ak je kladné číslo tak toto si môžu uplatniť ...

a potom pomernú čiastku za mesiace je nárok ak dávajú danové pozostalý, tí môžu uviesť len takú NCZD koľko mesiacov v tom danom roku ten mrtvy žil ...

takže ty nemôžeš ak si pracovala 11 mesiacov uvádzať 11 mesačné NCZD ... ved si nezomrela .. žiješ máš nárok na 12 mesačnú NCZD ... ak tvoj príjem neprekročil 100 násobok životného minima

zalka
28. jan 2018

@cristi neviem aká je tvoja hrubá mzda, aké sú odvody a koľko si zaplatila preddavkov na dani .. ak ti to tak vychádza tak je to možné .

mishicca
28. jan 2018

@zalka tak potom zle ucia na vysokej a tiez panie na Danovom?

zalka
28. jan 2018

@mishicca no neviem na akú vysokú chodíš, či si to pochopila správne, ale robím danové roky, nerobím len pre seba a milujem ak preberám papiere a človeka od niekoho kto sa tomu nerozumie, a narobí viac škody ako úžitku ...

a na danovom ved si čítaj čo som ti prilepila link, vždy je smerodatné to čo je v poučení,
btw. aj za malé deti som niekedy podávala danové neodrobili nič, ale mali vkladné knižky na seba, a niekedy pár rokov do zadu ak sa podalo danové tak sa dane stiahnuté z úrokov takto dali dostať späť ... teraz sa to už nedá.

Takže fakt netuším kde na školu chodíš, ale ak si ju platíš tak prosím ťa pýtaj si späť školné.

A ešte koment, k tomu čo na danovom panie. Známu presviedčali že nemá nárok na danový bonus, mala lebo som jej ja robila danové priznanie ... av ysvetlila som jej prečo nárok má , a nakoniec vysvitlo že pani si pomýlila roky. Dalšia známa riešila danové u dôchodcu, som jej čosi poradila, neverila mi, pričom som jej poslala link priamo na danovú správu kde to bolo pekne vysvetlené, tak sa pýtala správcu dane ... a ten jej povedal že to sa tak nedá, ale že overí v BB, overil a dalo sa tak. Len je to o tom, že niektorí nevedia kde je sever bohužial aj takých máš úradníkov, asi študovali na VŠ ako ty.

simca06022011
28. jan 2018

@mishicca tak vás to učili zle ( nás to na VŠ učili dobre :D). Odpočítateľná položka na daňovníka sa odpočíta celá v ročnom daňovom priznaní... Mesiace sa berú do úvahy iba pri "zrážkovej daní", tj preddavkoch zamestnancov. Ale v ročnom daňovom sa uplatní celková čiastka

mishicca
28. jan 2018

@zalka ako urazat nemusis.... ja sa nehadam a nic zle som nenapisala..len to ako to robim aj ja uz 5 rokov a nikto s tym doteraz problem nemal...a tu vysoku som daaaavno dokoncila a nestudujem uz. Opat sa mi raz potvrdilo, ze tu sa neoplati nic.komentovat, lebo premudrele individua, co nepochopia maju tendenciu len urazat... to je az neuveritelne. Ked nieco argumentujem, da sa to vysvetlit aj bez invektiv. Ja sa s nikym nehadam a som vdacna za kazde zdokonalenie, ktore mi je poskytnute, avsak nie takymto hrubym posobom.

mija22
28. jan 2018

@mishicca no nestazoval sa nikto...akurat si sa ukratila o peniaze a nechala ich statu, prečo by sa ten aj stazoval ze ano...
Ale kazdy sa učíme. Tlacivo od zamestnávateľa ta zmiatlo, pretože tam uvadza on pocet mesiacov za ktore ti on naozaj zrazil preddavky na dan zrazkou, nie tvoj zakonny narok

mija22
28. jan 2018

@mishicca este je jedna vynimka kratenia... myslim vyssie nespomenuta, a sice ak zarobis napr iba 3500 eur, tak samozrejme neuvedie sa 3803,33 eur ale len tych 3500 je vtedy strop

zalka
28. jan 2018

@mishicca ak to berieš ako urážanie tak ber, v podstate ako že si nič zlé nenapísala? ved si zaviedla a zlú odpoved si dala na otázku, ak to niekto prečíta a vezme tvoju zlú odpoved v úvahu tak čo potom? ... len preto som si dovolila byť "premúdrelé individum " aby som uviedla veci na pravú mieru. a ešte ti niečo napíšem
tým že som premúdrelé individum tak ja si chybu ak nejakú spravím viem uznať ... a učím sa celý život, a neurážam sa ak ma niekto opraví, ani ho neosočujem ... a ešte ťa poprosím o tie invektíva.

Lebo naozaj pýtaj si späť školné z takej VŠ kde to takto dokonale učia, a ďalšia vec, ak by som sa ja držala toho čo som sa učila na VŠ tak som 100 rokov za opicami, lebo danové zákony sa menia hádam každou chvílkou a človek musí byť v strehu.

Takže ešte raz zhrniem, ak moje príspevky k svojej osobe berieš ako urážanie, tak je to tvoja vec. Ja moje príspevky by som zhrnula ako snahu niečo vysvetliť po lopate tak aby to bolo zrozumiteľné pre širšiu verejnosť , lebo zákon nie každý vie čítať. Ale skôr ľudia pochopia na príkladoch ako to zákonodarca myslel.

S pozdravom premúdrelé individum.

majusqa77
28. jan 2018

@mishicca och, zena... ...pevne verim, ze nerobis danove aj inym...

zalka
28. jan 2018

@majusqa77 ale robí, ved sa chváli v príspevku že už 5 rokov robí a nikto sa nesťažuje. A potom lapíš do ruky papiere a vlasy sa postavia dupkom.

ivka4852
28. jan 2018

Ja nemam ani vysku spravenu a viem,ze sa NCZD odpocitava za cely rok..ci pracujes na dohodu,alebo tpp alebo nepracujes..

majusqa77
28. jan 2018

@zalka ja ze len sama sebe robi... ..och, uz to zacina, tieto genialne "uctovnicky"

zalka
28. jan 2018

@majusqa77 no hej robím papiere jednému malému szčo, ako už ho zlostila jeho "účtovníčka" a poviem ti pravdu ani som sa nedivila, výstupy žiadne, podklady žiadne, ona hádam zo vzduchu robila danové ... takže teraz trpne, aby mu neprišla kontrola a ešte bude trpnuť 6 rokov ... lebo on nemá fakt nič, žiadne danové, že by kopiu no nič, šalátové vydanie faktúr ako jej dal tak mu vrátila, a to bolo všetko .. v igelitke ..

majusqa77
28. jan 2018

@zalka ja takych poznam viac.. ...ja sa aj bojim po takych zobrat ucto

zalka
28. jan 2018

@majusqa77 aj som chvílku premýšlala urobiť mu spätne, dodatočné ale to by musel mať kopie svojich danových a to nemal, tak som zavrela oči, a urobila .. a upozornila ho na dôsledky starších DP.

marica61
28. jan 2018

Aj ked je niekto zamestnany co len 1 mesiac v roku, moze si uplatnit nezd. ciastku v
plnej vyske.

simca06022011
29. jan 2018

@zalka
@majusqa77 ale to sú väčšinou účtovníčky či si vypýtajú také sumy ze ak mi klient s tým príde hodinu sa naťahuje iba o cenu... Mala som tu aj minulý týždeň chlapa s sro ktorý chcel platiť 20 eur mesačne :D lebo tak mu predošlá robila a odišiel lebo mu dala novú cenu 120 eur po 4 rokoch robenia zadara 🙂)) alebo účtujú hocijaké susedky, kamarátky za pár eur... Ktoré teda vôbec nezodpovedajú nákladom často ani na papier :D