Daň za kúpený byt

20. júl 2024

Neviete ako je to s daňami ak sa ide predať byt po skôr ako po 5 r od kúpy?..platia sa dane?..chceme predať byt kúpený v novem 2022 a kúpiť dom..q

zuzkaa1991
20. júl 2024

Riesila som podobne kedze som chcela niekoho nahlásiť (rodinné problémy) takk na financnej sprave mi povedalii ze oni to nevedia zistiť kto kedy kupil a ktooo kedy predal ;) jedine nahmatkovo alebo ak niekto nahlasii ;)

zic
20. júl 2024

@zuzkaa1991 neviem, ako stara je ta info, ale velmi by som sa na to nespoliehal... prachy v rozpocte na rozkradacku chybaju a urcite sa budu stale viac obzerat po dalsich zdrojoch... a tu tie prachy neschovas, dojdu ti najskor na ucet...
https://www.peniaze.sk/ucty-a-karty/9969-od-1-1...

butterflyeffect
20. júl 2024

Platis dan z rozdielu-teda zo zisku…
@zuzkaa1991 no vedia si to zistit na katastri, kedze sa tam sa davaju kupne zmluvy,( aj volne dostupne online vies pozriet kedy novy majitel nadobudol) ja som mala klientku ktorej prisla pokuta z danoveho kvoli tomu, lebo sa na to vykaslala…

zuzkaa1991
20. júl 2024

@zic tiez sii mysliim ale bola som dost prekvapená z ich odpovedi bolo to cca 3r dozadu...vzdy novy majitel sa mi zda dostava novy LV a tam. Niie su. Zaznamy stare k danej parcele((bytu) len aktuálne zmeny ktore rrobii majitel🤷‍♀️

Ale určite by som skor pockala tych 5r ako platit nemale peniaze štátu (nepamätám ake % sú teraz dan je 19% zdravotka a. Socialka tiez. Daco. Cca 50% určite to vychadza) z môjho nazoru zbytocne tolke tisice platit statu🤦‍♀️ tiez som plánovala predat novostavbu ale ked som sii prepocitala vykaslala som sa na too

katica06
20. júl 2024

@zuzkaa1991 ja by som sa na toto nespoliehala, susede prišla výzva na podanie DP a riadne tam bolo napísané čo a kedy predala

betulinka1
20. júl 2024

Ano a nie len dan ale este pri prisla potom aj zdravotka. Najdes na nete kalkulačku dan z predaja nehnutelnosti, tam zadáš sumu kupy, sumu predaja, ucitovnik ti vie poradit co vies odpočítať, napriklad prerabku a tak. Ja som mala pozemok v záhradkárskej oblasti a vedela som si odpočítať este prípojku elektriny a oplotenie. Po rocnom vyúčtovaní ti posle este zdravotna poistovna doplatok. Ja som platila dan nejakych 330€ dan a zdravotna mi prisla potom este doplatiť nejakych 120€. Pre istotu som vsetko davala na papier, lebo tam bola velmi aktivna susedka, ktora sa velice zaujímala. A stavím sa, ze urcite si zistovala ci som podala na danovy urad 😉.

michal711
20. júl 2024

Predaj za rovnako a máš.po starostiach

mk1111111111
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
20. júl 2024

@zuzkaa1991 čo nevedia zistiť? Veď sú prepojení s katastrom

tanapeta
20. júl 2024

Platí sa daň z predaja z príjmu z nehnuteľnosti. 19% a 14% zdravotnej poisťovni. Dokopy 33% zo zisku.

jaroslav81
20. júl 2024

platíš iba daň zo zisku...ale neverím že byt kúpený v roku 2022 keby boli ceny na vrchole predáš dnes drahšie...

fido69
21. júl 2024

Výška dane fyzickej osoby predstavuje 19 %. Pokiaľ však zisk (predajná cena mínus kúpna cena mínus náklady) prekročil sumu 47.538 € (za rok 2024), daň je progresívna a rastie na úroveň 25 %. Zisk z predaja nehnuteľnosti sa berie ako ostatný príjem, preto podlieha odvodu do zdravotnej poisťovne vo výške 14 %. To znamená, že zisk z predaja bude v prípade základnej dane (19%) nižší o 33 %, respektíve o 39 % v prípade progresívnej dane (25%).