Daň z príjmu z prenájmu bytu

27. feb 2024

Ahojte. Prosím skúsené účtovníčky o radu ohľadom príjmov a výdavkov pri výpočte dane z príjmu z prenájmu bytu.
Byt je prenajatý od 14.11.2023. Nájomca platí nájomné mesiac vopred, čiže príjmy v roku 2023 boli za 1/2 novembra, december a január. Počíta sa do príjmov 2023 platba za január 2024 prijatá v decembri 2023?
Ako výdavky za byt boli 15.11.2023 uhradené "energie a poplatky za služby" za celý mesiac november. Môžem ich počítať do výdavkov v plnej výške za november? Alebo je povinnosť ich krátiť, v tomto prípade na 1/2?
Ďakujem

obkladac
27. feb 2024

Všetky platby za prenájom aj depozit sa počítajú do príjmov, za energie si mala spraviť vyúčtovanie ku koncu roka preplatok/nedoplatok a to dať do nákladov pokiaľ sú oddelené od nájmu.

kaja01
27. feb 2024

Depozit sa do príjmov nepočíta. To je len záloha.

cukorfalat
28. feb 2024

Ukazem ti to na zaklade prikladu: povedzme, ze najom je 500eur.
Za polku novembra ti zaplatil 250, za december 500 a za januar tiez 500. Je nepodstatne, ze je to najom za januar. Dostala si to pocas roka 2023. Takze prijmy mas 250+500+500=1250. Z toho 500eur je oslobedenych od zdanenia, takze zdanitelne prijmy mas 750eur.
Teraz vydavky: vydavky si mala za november a december(energie). Povedzme zase priklad 200eur za mesiac, takze dokopy 400e. (kudne mozes brat za november celu sumu). Ale toto este musime upravit nasledovne: (750/1250)×400=240.
Takze vydavky, ktore mozes uplatnit, su v sume 240eur.

Co sa tyka toho novembra, ako som povedala, kludne mozes brat celu sumu, pretoze v buducom roku k tym mesacnym vydavkom pripocitas potom nedoplatok z vyuctovania resp odpocitas preplatok, tym padom to bude vyrovnane.

judrpravnik
28. feb 2024

Depozit nie je príjem, ale čo očakávať od obkladača.

zic
28. feb 2024

Otázka č. 3 - Kaucia (zábezpeka) pri prenájme
Z uzatvorenej nájomnej zmluvy vyplýva povinnosť úhrady kaucie (zábezpeky) vo výške 1-mesačného nájomného, ktorá bude použitá v prípade nepredvídaných udalostí (napr. nezaplatené nájomné, poškodenie prenajatého majetku). Predstavuje uhradená kaucia zdaniteľný príjem pre prenajímateľa?
Odpoveď
Pri posudzovaní kaucie je potrebné vychádzať z podmienok uzatvorenej zmluvy, pričom by malo byť zrejmé, kedy a za akých podmienok bude kaucia prenajímateľom použitá alebo vrátená, čo má vplyv na zdaniteľný príjem prenajímateľa. Až následne, ak nastanú skutočnosti, kedy je prenajímateľ oprávnený kauciu si ponechať, len v tom prípade sa u prenajímateľa jedná o zdaniteľný príjem, pričom ak je kaucia použitá na náhradu škody spôsobenej nájomcom na majetku prenajímateľa, tak za zdaniteľný príjem sa bude táto kaucia považovať len v prípade, že ide o škodu spôsobenú na majetku, ktorý je zaradený v obchodnom majetku prenajímateľa.

https://podpora.financnasprava.sk/800764-Príjmy...

autor
28. feb 2024

@cukorfalat ďakujem za relevantnú odpoveď

katkasofi
19. apr 2024

@cukorfalat ,@ judrpravnik
@zic
Ahojte. Prosím o radu. Ako zistím, či osoba u ktorej som v prenájme, platí zaň aj dane? či si splnila registračnú povinnosť? Lebo osoba má živnosť kde v predmete má prenájom nehnuteľnosti, ale táto živnosť je pozastavená od roku 2022 do konca roku 2025... Myslíte že plaťí daň z príjmov v Daňovom priznaní FO? Dá sa to vôbec? Či je podmienka mať platné DIČ a to má, ale pozastavené... Môže mať ďalšie DIČ? Táto osoba ma totižto dosť škaredo oklamala a chcela by som to riešiť... Ďakujem

kaja01
19. apr 2024

@katkasofi Má pozastavenú živnosť a nie DIČ, DIČ môže mať aj keď nemá živnosť. A áno môže platiť daň z prenájmu aj keď nemá živnosť.

katkasofi
19. apr 2024

@kaja01 dakujem. takze ma v tomto pripade dve DIC? jedno na zivnost a jedno na fyzicku osobu? ospravedlnujem sa, ale som z toho tatár

kaja01
19. apr 2024

@katkasofi Fyzická osoba má vždy len jedno DIČ a tam zdaňuje všetky príjmy - zo živnosti, z prenájmu, prípadne príjmy, ktoré vykonáva na základe iných oprávnení. Ak má živnosť pozastavenú tak pod tým istým DIČ môže zdaňovať príjmy z prenájmu.

lienka.7
19. apr 2024

@katkasofi nevieš si to pozrieť cez stránku FS?

katkasofi
19. apr 2024

@lienka.7 ja viem jej DIČ... to mam z registru o jej živnosti

katkasofi
19. apr 2024

@kaja01 má pozastavenú živnosť a naďalej prenajíma, hoci je to jej predmet činnosti. Hm... realitacka mi povedala ze urcite to nezdanuje, ale tak chcela by som to vediet naisto. ale asi nemam sancu to zistit

anos18
19. apr 2024

@katkasofi môže to zdaňovať ako fyzická osoba nepodnikatel. To,že živnosť má pozastavenú, neznamená, že nezdaňuje príjem za prenájom bytu. Ale nemáš sa to ako dozvedieť

lienka.7
19. apr 2024

@katkasofi normálne by som v pondelok zavolala na infolinku FS a spýtala sa.

cukorfalat
19. apr 2024

@katkasofi pojdes na financnu spravu, a nahlasis, ze ta osoba mozno nezdanuje prijem z prenajmu. A ked naozaj nie, tak oni uz pojdu po nom

katkasofi
19. apr 2024

@cukorfalat dakujem

katkasofi
19. apr 2024

@lienka.7 a podaju mi takú informáciu? chcem ju totižto riešiť cez pravnika. a tato info by sa nam zisla

kaja01
19. apr 2024

@katkasofi Nepodajú ti takú info. Na základe podnetu o porušení zákona jej vykonajú kontrolu.