Daň z príjmu pri predaji nehnuteľnosti

noidea
7. feb 2015

Zdravím, vie niekto poradiť s nasledujúcimi otázkami, bola by som vďačná.
Pri povinnosti podať daňové priznanie z dôvodu predaja nehnuteľnosti (FO predaj FO), nie SZČO, príjem len zo závislej činnosti a rodičovský príspevok. A teraz moje otázky:
1. podať DP typu B?
2. kód SK Nace nie je v takom prípade povinný?
3. registrácia na DÚ nie je potrebná, vypíše sa len rodné číslo?
4. rodičovský príspevok sa ako príjem do DP neuvádza?
5. prílohou DP je LEN potvrdenie od zamestnávateľa?
6. a posledná, najdlhšia.. ako to funguje so zdravotným a sociálnym poistením po podaní DP. Ako postupovať?

lyzzy
7. feb 2015

Ak si v tom byte mala trvalý pobyt dlhšie ako dva roky tak DP písať nemusíš

noidea
autor
7. feb 2015

@lyzzy Ďakujem za odpoveď, ale na tento prípad sa nevzťahuje oslobodenie, takže sa musí podať DP, to je isté. Potrebujem len uistenie v prvých piatich bodoch a nejaký "postup" k šiestemu bodu.

david93
8. feb 2015

@noidea 1. áno, máš zmiešané príjmy, typ B
2. nie
3. rodné číslo, ak ste nehnuteľnosť neprenajímali, vtedy by ste mali mať pridelené DIČ
4. rodičovský príspevok nie je daňový príjem, neuvádza sa
5. Potvrdenie o príjmoch od všetkých zamestnávateľov (aj z dohôd), ale daňový úrad si niekedy žiada aj Potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku
6. z predaja nehnuteľnosti sa platí okrem dane aj zdravotné 14 percent, daňový úrad poskytne informácie zdravotnej poisťovni a tá ti v ročnom zúčtovaní automaticky vyrúbi doplatok za predaj nehnuteľnosti

evita68
8. feb 2015

@lyzzy to už neplatí.. oslobodené je po 5. rokoch od nadobudnutia..

noidea
autor
8. feb 2015

@david93 super, ďakujem veeeľmi pekne za rýchlu a presnú odpoveď. Veľká vďaka 🙂

patrik008
15. nov 2015

Aka suma sa plati pri dani z prijmu za predaj darovaneho bytu. Pocita sa rozdiel medzi cenou pri darovani a predajnou cenou pri predaji ?
Dakujem.

evka64
10. jan 2016

Mna by zaujimala jedna vec...prosim poradte mi. Minuly rok som predala byt a chystam sa podat DP. Neviem ho vobec vypisat a docitala som sa, ze tam treba vypisat aj vsetky moje prijmy a odvody. Je toto nutne, ked mne robi rocne zuctovanie zamestnavatel? Preco nestaci priznat len byt a hotovo? Dakujem

majusqa77
10. jan 2016

@evka64 nemal by robit zamestnavatel, mala by si si vyziadat potvrdenie a robit sama.

evka64
10. jan 2016

@majusqa77 a preco nie, ked minuly rok mi robil, tento rok si mam robit sama a buduci zase bude zamestnavatel? Som z toho jelen

daniela.ho
10. jan 2016

Baby ked som zarobila na predaji bytu 11 000 tak kolko je z toho dan?? Platit ju isto musim lebo som byt vlastnila len rok
Dakujem

tajka1986
10. jan 2016

@evka64 sama,lebo si predala byt. Cize vyplnis typ B z udajov ktore ti poskytne v potvrdeni tvoj zamestnavatel. Buduci rok ak budes mat prijmy len zo zavislej cinnosti mozes poziadat zamestnavatela o rocne zuctovanie.

tajka1986
10. jan 2016

@daniela.ho 19%. Nezabudni aj na zdravotku,14%. Ale to ti pride zo zdavotnej poist.vykaz nedoplatkov kde ti oznamia vysku poistneho kt.vyratala ZP na zaklade podaneho DP(oznami jej to danovy urad) Do 15dni od dorucenia vykazu mozes podat namietku,ak nepodas si povinna do45dni od nadobudnutia lravoplatnosti vykazu vypocitanu vysku poist.uhradit.

majusqa77
10. jan 2016

suhlas s prispevkom vyssie
@evka64

evka64
11. jan 2016

@tajka1986 dakujem za radu, aj ked je to blbost....malo by existovat len tlacivo cisto na to, ked sa preda majetok a z toho nech mi vyrubia dan a konec a nie aby som priznavala vsetky prijmy a odvody ako dajaky zivnostnik :/

evka64
12. jan 2016

@tajka1986 a prosim ta ajo to je ked som od 12.9. na materskej...to sa nezahrna do prijmov,ci? Vyziadam si od zamrstnavatela len prijmy a odvody od 1.1.2015 do 12.9.2015? Dakujem

majusqa77
12. jan 2016

@evka64 predpokladam, ze si stale zamestnana, takze ti daju potvrdenie za cely rok. A ano, materska sa tebe do prijmu nerata

majrab
12. jan 2016

@majusqa77
@david93 moja otazka odbieha od temy, ale ked pracujem na dohodu mozem si aj jaa podat danove? Vratia mi nieco lebo sa mi to vobec neoplati? Pracujem od konca januara 2015 doteraz len od 1.1 menili firmu tak mam novu zmluvu.

evittam
12. jan 2016

@majrab Záleží od toho koľko si zarobila, či si podpísala "nezdaniteľné minimum" - teda či ti vôbec strhávali nejakú daň - ak nie, tak ti nemajú čo vrátiť.

majrab
12. jan 2016

@evittam nic take som nepodpisala a prijem cca 70 eur na mesiac mi pisu,cize aj z toho zamna odvadzaju

evittam
12. jan 2016

@majrab No tak ak si nepodpísala, je jasné že ti daň odvádzajú - tak si treba vypísať DP a vrátia ti to čo ti zamestnávateľ strhol, prípadne požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.

majrab
12. jan 2016

@evittam asi blba otazka, ale co potom s tym zuctovanim mam spravit? A kedy onho poziadat?

evittam
12. jan 2016

@majrab No veď vypísať tlačivo "žiadosť o ročné zúčtovanie dane" a odovzdať ho zamestnávateľovi-do 15.2.
No, ale ako čítam menili firmu-čiže ty vlastne od 1.1. pracuješ v inej firme....Tak by som radšej požiadala o potvrdenie o príjme za r.2015-tú pôvodnú firmu-inak mali by ho dávať automaticky a sama by som si spravila DP.

cokololadka
12. jan 2016

Prosim vas a ako to je ,ak vlastne cely zisk z predaja isiel na splatenie hypotekarneho uveru? Na osobny ucet sme vlastne nedostali nic? Aj tak treba podat DP?

majusqa77
12. jan 2016

@majrab bud si poziadas v tej firme kde si robila do 31.12.o rocne zuctovanie dane, alebo si na zaklade potvrdenia spravis danove a zanesies na danovy urad

evittam
12. jan 2016

@cokololadka Si SZČO, sro,...?

majrab
12. jan 2016
cokololadka
12. jan 2016

@evittam Ja sa v tom moc nevyznam...fyzicka osoba na rodicovsej dovolenke.

majrab
12. jan 2016

@evittam prepac za tie otazky tebe u teba je to samozrejmost, ja pracujem prvykrat po vyske tak som v tomto stratena. Dakujem za rady, asi si spravim danove sama a bude 🙂

evittam
12. jan 2016

@cokololadka No ak si SZČO na rodičovskej dovolenke, tak samozrejme, že musíš podať DP....
Či si bez živnosti, zisk z čoho-predaj bytu, tovaru? A áno DP musíš podať - mala si príjem nad minimum-nikoho nezaujíma na čo si použila tvoj príjem....treba to riadne zúčtovať v DP.

evittam
12. jan 2016

@majrab V pohode- chápem, treba sa spýtať keď neviem - ja robím to isté, tiež neviem všetko. 😉