Daň z nehnuteľností

thekacicaa
3. jún 2024

Dobry den, prosim Vas, neviete preco platim kazdy rok viac za nehnutelnost? Ta dan sa kazdorocne zvysuje? Alebo na zaklade coho? Dakujem
2021: 36,17€
2022: 36,17€
2023: 94,67€
2024: 127,12€

hiro
3. jún 2024

Lebo mesto ma coraz vyssie vydavky a mensie prijmy od statu? ;)

patka06
3. jún 2024

Daň z nehnuteľnosti je miestna daň, o jej výške rozhoduje mestské zastupiteľstvo schválením VZN.
Hľadaj na stránke obce, kde sa nachádza nehnuteľnosť

viestta
3. jún 2024

Zvysuje sa na zaklade obcou vydaneho a zastupitelstvom schvaleneho VZN o miestnych daniach. Vsetky VZN ma mat obec zverejnene na svojich strankach, mozes si ich dohladat

daniela2202
3. jún 2024

@thekacicaa daň sa zvyšuje každoročne, za nehnuteľnosť to býva väčšinou len o pár eur, ale väčšia položka je poplatok za odpad, ktorú obecné zastupiteľstvo schváli smerom hore, o 10, 15, 20 na osobu vyššie

zuzinabila
3. jún 2024

@daniela2202 toto je velmi individualne.nam sa nezvysovala ani o cent oproti min.roku.tak rozhodlo obecne zastupitelstvo..

daniela2202
3. jún 2024

@zuzinabila tak môže byť, píšem že väčšinou zvyšujú. Z môjho okolia

viestta
3. jún 2024

@daniela2202 nie vsade sa zvysuje dan kazdorocne a ani sa kazdorocne nezvysuju platby za odpad. Zavisi od toho co zastupitelstvo schvali

maranco
3. jún 2024

@thekacicaa pozri si záznam alebo zápisnicu a materiál so zastupiteľstva keď schvaľovali VZN o daniach, tam budú vysvetlené dôvody

thekacicaa
autor
3. jún 2024

@maranco co je to VZN? A akeho zastupitelstva? Mesta?

martul
3. jún 2024

@thekacicaa všeobecne záväzné nariadenie, áno, obec alebo mesto.

martul
3. jún 2024

@thekacicaa ja neverím, že sa to môžeš pýtať vážne? Všade, doslova všade hovoria o zvyšovaní daní - akýchkoľvek, a ty sa pýtaš prečo platíš stále viac?! Neverím!

maranco
3. jún 2024

@thekacicaa VZN všeobecne záväzné nariadenie chvaľujú tvoji poslanci obce/mesta, najprv je sprievodný materiál aj návrh VZN v pozvánke na komisiu, potom na zastupiteľstvo, tam tiež môžeš prísť a vyjadriť sa. Obce aj mestá robia aj nahrávky so zastupiteľstva, si to vieš vypočuť/pozrieť ak nerobia tak zverejnia zápisnicu.

Napríklad u nás bol problém s odpadom, na poplatkoch za smeti vyzbierali menej ako zaplatili za odvoz a uloženie odpadu. Na to dostali kontrolu lebo zakázané platiť za smeti z iných peňazí obce, ako vyzbierajú za smeti. Nesmú smeti dotovať.
Tak varianty boli rôzne, znížiť interval odvozu, zvýšiť rapídne poplatky. Tiež sa málo separovalo tak poplatok za uloženie odpadu je väčší, mení sa to tuším každý rok, ak viac separuje tak daná obec má menší poplatok za uloženie odpadu.

Nakoniec to vyriešili že vypovedali zmluvu a vybrali inú lacnejšiu spoločnosť na zvoz odpadu, aj zmenili niektoré postupy, aj o niečo zvýšili poplatky a dôkladnejšie vymáhali od neplatičov. O tom všetkom sa handrkuje na zastupiteľstve, aj sa povadia ale na koniec nejaký postup odhlasujú.
Potom zverejnia zápisnicu a hlasovanie a samotné VZN začne platiť od určeného dátumu.

thekacicaa
autor
3. jún 2024

@maranco Dakujem, vyriesene. 👍 Nasla som ten dokument. V dec. 2023 bolo schvalene zvysenie dane. V prepocte mi vysla presne ta suma, kt. mi prisla na zaplatenie. 😒

daniela2202
3. jún 2024

@viestta ježkove oči 😂... už som pisala že väčšinou....pani múdra - čítajte 👉