Daň z nehnuteľnosti

3. máj 2023

Ahojte, ako je to prosím s danou z nehnuteľností. Platí sa rok pozadu alebo je to na tento rok. Ide o to, že sme 07/2022 zkolaudovali. Teraz prišiel výmer, a stále tam mame vyrobenú dan za stavebny pozemok. Sme na dedine, pani co nám dávala kolaudačné rozhodnutie robí aj dane, a hovorila, že nám to potom zmení, že nemusíme nič hlásiť. Len neviem, či to bude platiť až budúci rok, alebo už by sme nemali platiť teraz. Ďakujem

patka06
3. máj 2023

Daň z nehnuteľnosti sa platí podľa stavu k 31.12. predošlého roka.
Podľa mňa ste mali platiť už teraz.

autor
3. máj 2023

@patka06 31.12. Sme mali skolaudované, takže už nemalo byt vyrobené za stavebný pozemok. Myslela som si to, len som chcela ešte utvrdit, než jej pôjdem narobiť vietor.

patka06
3. máj 2023

Nejde o to, či ste mali skolaudované, ale či ste mali pridelené súpisné číslo a skolaudovanú stavbu zapísanú na katastri.
Predpokladám, že od 07/2022 do 31.12. ste to stihli.
Pozri si aj aktuálne VZN obce, kde sa dom nachádza, tam nájdeš presné info.

erikavesela
3. máj 2023

@patka06 vobec nejds o supisne cislo...idd o srzv na katastri...teda, ked ste povedzme mali zmenu na katasri k 31.8.2022...tak k 1 1.2023 ste uz mali platit dan z nehnutelnosti a nie zo stavebneho pozemku..

patka06
3. máj 2023

@erikavesela súhlasím, len k zápisu skolaudovanej stavby na katastri je potrebné mať pridelené súpisné číslo - tak som to myslela

draik
3. máj 2023

Mali ste podať do 31.1 daňové priznanie.

@patka06
Zápis v katastri je irelevantný.

patka06
3. máj 2023

@draik K dani z nehnuteľnosti, nie je potrebný jej zápis na katastri?
To je pre mňa nová informácia.
Viem, že ste odborník, preto si nechám poradiť

erikavesela
3. máj 2023

@draik mne to tak bolo povedane pri dedicstve...zapis v katastri az potom si majitel...podobne tomu bolo aj pri stavbe, kolaudacia a supisne cislo v katastri az potom si majitel a az potom sz vyrubuje dan z nehnutelnosti...inak nevies dolozit LV

autor
3. máj 2023

@draik súpisné číslo nám pridelili hneď. Na katastri všetko prepisane minulý rok. Na otázku či treba niečo doniesť kvôli daní z nehnuteľností, mi povedala pani, že nie. Keďže to robí jedna osoba, že ona si to na základe kolaudačného rozhodnutia zmení. Len skutek utek. Sme mala obec, takže to není ako vo veľkom meste. Každý deň má vidí na prechádzke a nič nepovedala... ide ma trafiť šľak.

patka06
3. máj 2023

Štandardne sa pri zmene stavu podáva DP do 31.01. nasledujúceho roku po zmene.
Zašla by som ešte raz za tou "osobou" a vydiskutovala si to s ňou ... urobila chybu, že vám neporadila podať DP a aj v tom, že údaje nezmenila, keď povedal že to urobí

mk1111111111
3. máj 2023

Ano, mali ste podat danove k 31.1.2023, lebo prislo v roku 2022 k zmene

draik
3. máj 2023

Neznalosť zákona, žiaľ, neospravedlňuje.

@patka06
@erikavesela
Novostavby a vysledky dedičskéhp konania sa nezapisujú do katastra vkladom, ale záznamom, pretože majú len evidenčnú funkciu o zmene, ktorá už právoplatné nastala. Pri dedičstve sa navyše daňové priznanie podáva už počas roka. Naopak, prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti na základe napríklad kúpnej zmluvy nastáva až rozhodnutím katastrálneho odboru v rámci tzv. vkladoveho konania.

katica06
3. máj 2023

Narobiť vietor? Nesplnila si povinnosť podať daňové priznanie, a ideš robiť poriadky na obecný úrad. Paráda.

patka06
3. máj 2023

@draik ďakujem za vysvetlenie, čiže pri skolaudovanej novostavbe podáva DP, ten na koho je vystavené kolaudačné rozhodnutie - aj keď by nebol na LV ešte nebol o tom záznam? DP sa podáva tiež do 31.01. nasledujúceho roka? .

autor
4. máj 2023

@katica06 áno idem. Lebo som ho nepodala na základ jej potvrdenia, že si to v záznamoch zmení. Vyslovene som sa jej na to pýtala.

katica06
4. máj 2023

Máš to potvrdenie na papieri?

lienka.7
4. máj 2023

@autorka spravila si chybu ty. Každý rok vždy omielaju v TV, ze nezabudnite podat DP (dom, byt, pes a pod.) ak nastala zmena. Cize si ho chod podat aj dodatočne. Kamoska takto podávala za 3 roky dozadu. Tiez ze nevedela.
Pani na úrade by som nehovorila nič, možno do budúcna ju budeš ešte potrebovať 👌