Dá sa v dnešnej dobe takto vyžiť?

14. júl 2023

Pekny den prajem, viem, ze financna situacia je velmi individualna vec u kazdej rodiny, predsalen sa chcem spytat “skusenejsich”. O chvilku pojdem na rodicovsku a okrem prispevku a priplatku nebudem mat iny prijem. Manzel zaraba dobre. Po spocitani prijmu/vydavkov nam vyslo, ze po zaplateni vsetkeho fixneho (hypo, zaloha, poistenia, mobily, atd) by nam malo zostat nieco okolo 1100-1200. Dnesna doba je vsak velmi draha, z toho nam ma vyjst na potraviny, drogeriu, nakup pre babatko (tam nemam ani odhad ako draho to vyjde), oblecenie, plus nieco odlozit na necakane vydavky. Da sa takto vyzit “pekne” alebo to bude len ako-tak? Rozmyslam, ci nezacat riesit pracu aspon na polovicny uvazok, co by som mohla robit hned z domu kratko po narodeni babatka. Na druhej strane by som chcela aspon tieto prve mesiace silno prioritizovat babatko.

zmrzlinka2021
14. júl 2023

Určite dá ale všetko závisí od vasich nárokov a predstav.

Ak tvojou predstavou je kupovat si luxusné "zboží", lebo "aj kamaratky to tak majú", mozes narazit na kamen. Ak však viete s muzom triezvo uvazovat 1200 eur je uplne znesitelnych.
Stačí uvazovat vo vsetkom striedmo a nepodliehat konzumu a nadspotrebe. Napr:
- vela veci k babatku sa da kupit z bazarikov, nehovoriac, ze dnes niektore mamicky doslova "daruju" cele vrecia oblecka
- nekupovat karcinogeny typu čipsy, junkfood - varit jednoduche, zdrave jedla
- vsetko co sa kupi sa a spapa - ziadne vyhadzovanie, ze dve paradajky nam zhnili (toto je moj problem zial)
- do prace si uz nemusis kupovat pekne oblečko, inak oblecko nakupovat vo vypredajoch
- prehodnotit paušaly
- drogeria: človek toho fakt nepotrebuje vela a babatko az takmer nič

Nestresuj sa a mysli na babatko. Nielen kvoli nemu ale aj sebe samej si dopraj aspon 10-12 mesiacov bez prace.

kornelies
14. júl 2023

Kazda doba je draha. 1200E mat na jedlo, babatko je uzasna suma. 3clenne rodiny ziju z tejto ciastky vratane vsetkych poplatkov.

sajmonka_1216
14. júl 2023

my len platíme energie a hypo 1300€ dokopy, takže to, na čo máš ty 1200€ my máme asi tak 300€...

taminka1986
14. júl 2023

Uplne v pohode podla mna. Oddychni si aspon rok,venuj sa babatku. Suhlasim do bodky s prispevkom vyssie,ak nebudete mat prehnane naroky date to uplne fajn. Napr. My pracujeme obaja na plne uvazky,plus mame dalsie prijmy a ja bezne nakupujem oblecko pre seba do prace v sekaci. Nic zle na to nevidim,dokonca si rychlejsie a velakrat aj krajsie vyberiem ako v obchode😅 A tiez aj jedlo nakupujem v akcii,pripadne si poviem ako vcera v jednote ze za chladenu pecienku 500g im nedam cez 3e. Proste uz len z principu nevyhadzujem takto peniaze.

cacianka
14. júl 2023

Vám zostane 1 200 v čistom, z takej sumy žijú cele rodiny v hrubom...

kacena4
14. júl 2023

za mna krasna suma my tolko mame pre 5clennu rodinu a celkom sa nam dari vyzit v pohode

zuzanockamt
14. júl 2023

Určite z toho vyžijete v pohode a ešte aj ušetríte. Po roku/roku a pol môžeš ísť kľudne do práce. Ak máš opatrovateľku alebo jasle, ktoré zoberú aj menšie dieťa, tak môžeš ísť hneď po MD. U nás jasle berú od 10./12. mesiaca až.

lucia13022023
14. júl 2023

Aj podľa mňa úplne v pohode. Ale tak, každý má iné predstavy.. Napr. Poznám jednu rodinu kde mali 2000e na živobytie, všetko poplatene a bolo im malo.. A boli 3.. Poznám zas rodinu ktorá mala 500e a uplhe v pohode a sú 4...takže je to individuálne ☺️ ale čo sa týka bábätká, naozaj toho až tak veľa nepotrebuje, ja mam teraz 5 mesačného a okrem plienok, vlhcenych nekupujem nič.. Oblecko kupujem z Lindex kde mu vydrží dlho aj 4/5 mesiacov, keď kupujem rastúce.. Sudokrem kúpim jeden veľký a vydrží dlho.. Inak mu nekupujem nič iné asi🤣🤣🙄
A čo sa týka jedla, ako bolo spomenuté, všetko čo sa kúpi sa zje, keď vidím ze niečo vyzerá ze to už zajtra nebude dobre, napr paradajky, spravím paradajkovu polievku proste hocičo...

peter0123
14. júl 2023

Určite áno, mi toľko máme v hrubom, sme 4 členná rodina

valer88
14. júl 2023

Tak to by nemal byt problém ak viete narábať s peniazmi. ;) niekto môže mat aj viac a stále mu bude malo a niekto má ešte menej a dá sa. Určite pozerať na ceny a podľa toho nakupovat a bude na všetko

sirka9
14. júl 2023

Ak vám zostane po zaplatení účtov a výdavkov 1200, tak to je brutal luxus v dnešnej dobe. Ale záleží od vašich nárokov. Ci chceš kupovať značkové drahé veci, atď. Ak ale rozmýšľate triezvo, tak vám to bude bohato stačiť.

autor
14. júl 2023

Tiež by som chcela zostať a bábátkom dlhšie ako 6 mesiacov, najmä kvôli prikrmovaniu, 3 roky by boli úplne ideálne, fajn by však bol aj rok-rok a pol. Na bábátko sa veľmi teším aj na mamičkovanie. Už teraz však mám stresy kvôli financiám a bojím sa, že to bude časom len horšie :(

sirka9
14. júl 2023

@autorka ale ved uvidíš keď budeš doma už s bábätkom ako to zvládate. Keď nie, pôjdeš a keď to bude v pohode ostaneš doma. 😁 aj smensim príjmom ostavaju žienky doma. Za ten čas s dieťaťom to stoji, aj keď si utiahnes opasok na chvilu

slavomira236
14. júl 2023

My mame 1000 kumesacne z toho este platim sipo skolu skolku telefon telku i ternet

betulinka1
14. júl 2023

Tych 1200 este rozdeľ. 700 € bezne vydavky, 500€ rezerva.

lilope
14. júl 2023

Podľa mňa vám zostane veľmi dobrá suma na vyžitie. Pri potravinách sa veľmi ušetriť nedá, snáď len uprednostňovanie akciového tovaru pred podobným neakciovým a kupovanie výhodnejších väčších balení. Ale napr. spomínaš oblečenie pre dieťa, tam sa dá pekne ušetriť kupovaním rozumného množstva oblečenia z druhej ruky, napr. tu z MK alebo cez FB. Ženy predávajú veľmi pekné veci, takmer nové, za minimálne sumy aby sa toho zbavili. Už som tak viackrát dobre nakúpila a som spokojná.
Ak sa bojíš budúcnosti, čo ti z mesiaca zostane si odkladaj na horšie časy alebo nepredvídateľné udalosti, určite na konci mesiaca pri takomto budgete neskončíte na nule.

barbora19911
14. júl 2023

Veď keď pracuješ tak pôjdeš na materskú 🙂 až potom pôjdeš na rodičak 🙂 a to bude ten vyšší čiže 470 plus 60 eur prídavky

walentina7
14. júl 2023

Jasne že sa dá. Ešte by som aj polovicu odložila.

xqwertyx
17. júl 2023

To je krásna suma. Ja si píšem výdavky, ktoré hradim ja z môjho účtu. A Strava (kde je cca 1-2krat do mesiaca aj dovoz jedla/restika) + lekáreň + 50€ mesačne nafta + Drogéria + sem tam keď ideme gratulovat + umelé mlieko, plienky a oblecko pre dcéru (momentálne už 2rocnu) tak to vychádza mesačne okolo 1000 eciek. Ale snažím sa oblecko kupovať hlavne z druhej ruky, pripadne Pepco (tam sa dá nakúpiť za lacno a fajn), ale niekedy zbehnem napríklad aj do H&M. Plienky keď vyčíham dobrú cenu kúpim viac.
Co sa týka stravy tak sa snažím robiť si jedálniček a nakupovať podla toho, ale samozrejme sem tam skočí do vozíka aj dačo iné 😂
Ale ono to v podstate záleží od toho ako sa vy k tomu postavíte. Ci potrebujete každý deň/ týždeň navštíviť restiku, jesť steaky, morské plody, atd, atď.

ropucha6
17. júl 2023

Nestresuj sa dopredu. Ved ked uvidis, ze vam to nestaci, tak po pol roku/roku mozes zacat robit. Vyzit sa da, ale tak zalezi aj, ako sa chces uskromnovat, ak si bola inak zvyknuta.