Dá sa v dnešnej dobe postaviť dom do 150 000 eur?

17. mar 2023

Dá sa v dnešnej dobe postaviť dom do 150k?

Ísť do toho, či radšej počkať a došetriť?

autor
17. mar 2023

Viem že dá sa aj za 500, ale zaujíma ma taká spodná hranica, keď vezmeme do úvahy to že by sme stavali svojpomocne, nejaké materialy vieme bez dokladu za lacnejšie zohnať

mikitilik29
17. mar 2023

Co znamená do 150k?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jamimo
17. mar 2023

ja si myslím že nie...

gabika128
17. mar 2023

Záleží aký veľký, montovaný určite.

ariannazara
17. mar 2023

Do akého stavu?úplne hotový?ťažko.

marca12
17. mar 2023

Svojpomocne na tesno ano. Ale s firmou uz nepostavite za tu sumu.

autor
17. mar 2023

@mikitilik29 150 tisíc eur

autor
17. mar 2023

@elizabet173 áno pozemok už máme, cize sa jedná čisto len o stavbu. Aspoň do takého štádia aby sa tam dalo normálne bývať plus teda tá suma by nezahrnala spotrebiče a nábytok.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
floki1994
17. mar 2023

Da sa ale musite mat pomoc...my to teraz riesime ale v rodine mame stavbarov, elektrikarov, obkladacov.. (rozumej bratia, otcovia, svagrovia)...cize velmi vela veci si urobime sami 🙂 ak mas na vsetko mat firmy tak to nie 🙂

autor
17. mar 2023

@elizabet173 zas zľaviť z nárokov ako v čom. Tiež nie je veľmi ekonomické nakúpiť najlacnejšie všetko a potom za pár rokov do toho vraziť ďalšie desiatky tisíc aby to držalo pokope. Myslíš, že je to malý budget na to aby sme to vedeli postaviť aspoň v priemernej kvalite? Čo sa týka úložných priestorov tak budeme tam žiť traja, nič veľké nepotrebujeme. Premýšľame že ideál by bol štvorizbový s dvomi kúpeľňami (to ešte prehodnotíme) + nejaká povala, garáž.

autor
17. mar 2023

@floki1994 podobne to máme v rodine aj my, nie všetko zvládneme v rámci rodiny, ale veľa veci dáme svojpomocne

mira0611
17. mar 2023

Ahoj, ja som zacala stavat v roku 2021 v oktobri. Sama, po rozvode s 1 dietatom, svojpomocne.
Moj dom ma 100m2, aj s pozemkom 120k, aj s kuch.linkou a spotrebicmi.
Vybrala som si projekt, sice by som uprednostila dom s garazou,ale vybrala som si bez garaze. Kedze projektant vedel aka je moja situacia, povedal, ze garaz ma vyjde cca.okolo 20.000 euro, kedze dlhe preklady, garazova brana...
Znamy ponukul dozora, ktory mi vedel zamerat aj stavbu na pozemku a vyznacil pre bager potrebne veci.
Dohodla som sa s bagristom, tu som si nasla miestneho brigadnika, ktory pomohol pri kopani zakladov. Samozrejme, medzitym som vybavolala el.pripojku a povolenia. Zacala som stavat bez Stav.povolenia, ale kazdy bol uz rad, ze sa tu nieco deje, lebo to bol zanedbany pozemok. Najprv som ho musela dat do poriadku.
Objednala som strk, zavolala elektrikara pre blezkozvod, zelezo, a zacali sme viazat zelezo, pracovat sme pracovali cez vikend a sviatky. Moj vtedy 13 rocny syn, nahadzoval strk do vykopanych zakladov.
Takto ma zelezo do zakladov vyslo 1000 euro, ked si to dam spravit tak 5000 euro. Pred tym, este som zavolala vodoinstalatera.
Potom som zavalala do betornaky a objednala beton. Tu som uz mala brigadnikov, ktory uz mali skusenosti zo stavby.
O tyzden neskor sme skladali tvarnice spolu s tymi brigadnikmi, to som po tom vyzerala, ze som chcela spachat samovrazdu, cele dorezane ruky.
O 2 tyzdne sme zalievali betonom tvarnice...
Vsetko si robte vy sami, mozno to predlzi dobu vystavby o par tyzdnov, ale peniaze urcite usetrite.
Velmi vela cenovych ponuk som mala na strechu, na okna a vchodove dvere, aj na tehly, a niekde boli ponuky rovnake, ine zas boli o 50% drahsie alebo o 30% lacnejsie nez ostatne ponuky.
Nesuhlasim, ze budes mat svojpomocne horsiu kvalitu, prave naopak. Mam tehlu leier 45cm, nie standart 30, mam hlinikove vchodove dvere, velke francuzske okna, plastove okna s hlinikovym klipom vonkajsej strany. Strechu mam od pokryvaca, lebo odlahcena strecha by mi vysla takdraho, ako cela strecha so skridlou.
Parkety som ukladala ja, sama som malovala. Neznasam malovat, ale ked vymaluje maliar tak znova 5000 euro, takto zadarmo

mira0611
17. mar 2023

Teraz to mam uz zateplene,

deti95060810
17. mar 2023

@mira0611 no klobúk dole pred tebou... my sme to robili tiež, len s tým rozdielom že všetko zariaďoval manžel....

deti95060810
17. mar 2023

autorka, jasné že do 150 tisíc. postavíš menší dom. Prečo nie. svojpomocne isto. pozri si hoc ktorý katalóg domov, kde máš pri každom dome - projekte napísanú aj cenovú kalkuláciu. orientačnú cenu na kľúč a orientačnú cenu materiálu...

andrejka1974
17. mar 2023

Keď si viete veľa veci porobiť tak čo tak si kúpiť starší dom a postupne ho budeš rekonštruovať a vermi ušetria oveľa viac peňazí ako stavať nový my sme kúpili starší dom aj s pozemkom za 15000 a bol obývaný a vermi vrazili sme doň ho maximálne 40 000 a to mám dom 100 metrov plus záhrada ďalších 9 arov

autor
17. mar 2023

@andrejka1974 dostala som do daru pozemok v dobrej lokalite, takže preto chceme určite stavať

autor
17. mar 2023

@mira0611 máš môj rešpekt. Ako ja nemať okolo seba ľudí, čo sa vyznaju, tak som v prdeli.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sss777
17. mar 2023

@mira0611
Spadla mi sánka, si skvelá!

nikasmile
17. mar 2023

Garáž je v dnešnej dobe pálka, tú by som dostavala neskôr. Ale dá sa s odretými ušami, dá. Radšej menší dom, ale normálne kvalitné materiály.

mira0611
18. mar 2023

@andrejka1974 vies to je problem, ze momentalne aj starsie domy maju cenu okolo 150.000 zalezi od lokality, ale ked si
@autorka / @autor pozrie stranku obnovdom, tak mozno, ze to pomoze.

mira0611
18. mar 2023

@sss777
@deti95060810
@elizabet173
@autorka
Dakujem, ale fakt som mala aj stastie, ze som mala okolo seba ludi, ktory mi vedeli pomoc, velakrat aj fyzicky, ale aj dobre poradit.
@autorka spytaj sa takych, ktory uz stavali pred tebou, ze kto bol ich stavebnym dozorom, chod za nim uz s projektom, medzitym si vybav pripojku, a elektrikara, lebo budete potrebovat elektrinu po vykopani zakladov. Dozor ma znamosti zo stavieb a ten ta usmerni. Alebo by som este odporucala vybrat si projekt montovaneho domu, tie montovane su fakt dobre, nerozoznas ich od murovanych. Prinajhorsom si daj spravit kalkulaciu holodomu a ty si uz ostatne vies vybavit aj sama.
Nezabudaj, ze aj firma velakrat pracuje so sukromnymi podnikatelmi len si na to este davaju vlastnu marzu.
Na bazosi najdes kopu ludi, ktory hlasia, ze ti spravia vnutorne omietky, poter....
Elektrikara a vodoinstalatera si taktiez vies najst aj dozor ti odporuci...

hopsadobrandejsa
18. mar 2023

V idealnom scenari...ano da sa. Lenze nie vzdy vsetko ide idealne, ale myslim si, ze mozne to je. Bude to ale skor skromny domcek. Za tu sumu realne vela ocakavat nemozes.

Ak si budete volat firmu naozaj len na nevyhnutne veci ( elektrina, rozvody vody/odpadu, plyn, strecha atd. ) a zvysok budete riesit sami tak by ste sa do budgetu mali vojst, prip. sa mozno trocha navysia naklady kedze s nejakou rezervou vzdy treba ratat.

Ono taky ten "rule of thumb" je ci uz pri rekonstrukciach alebo stavbach mat +20% viac kapitalu ako je samotny projekt pretoze v mnohych pripadoch sa ta stavba jednoducho predrazi cize ak mas 150k tak pocitaj, ze chces stavat dom za 120-130k asi.

Clovek si popri rekonstrukciach zmysli kdejake prkotiny ktore ho prvotne nenapadli a potom tie faktury rastu jedna radost. Ja prerabam niektore veci momentalne cize z praxe mozem povedat, ze len malokedy ide vsetko podla budgetu.....bohuzial 🙂

solange7
18. mar 2023

@mira0611 si šikovnica naozaj.

mira0611
18. mar 2023

@solange7 dakujem 🙂

okm221
19. mar 2023

My staviame aktuálne 150m2, hrubá stavba nás vyšla cca 45tisic 🙂 (pozemok sme mali) mali by sme sa vašeho vsudy vojsť do +-100tisic.. Všetko je veľká svojpomoc, muž je stavbár, pomáha nám aj firma v ktorej je zamestnany.. Bude to industrialny čistý moderný štýl. Nábytky sa budú časom dorabat napríklad detské izby - (deti mame malinke).
Cena na klíč v projekte bola 150 tisíc.. Len my máme jednoduchý dom co sa týka stavby, nič komplikovane, jednoduche murovanie, prieckovky, strecha.. 🙂

okm221
19. mar 2023

@okm221 ak by ste mali nejaké otázky kľudne sa spýtajte a poviem vám ako sme to my riešili 🙂 napríklad nás okná + hliníkové dveree nas vyšli 5500e, v inej firme keď sme si dali nacenit, urobili cenu 12000e za rovnaké....rovnako tak aj cenové ponuky na stavebný materiál, skridlu atd treba si podávať co najviac cenových ponúk, sú tam obrovské rozdiely, na moje prekvapenie aj v tejto dobe sa dali zohnať za super cenu.. Naše šťastie je, že mám muža stavbara ktorý sa vyzná do všetkých veci dosť dopodrobna (okrem teda elektrika, voda)