Dá sa poberať daňový bonus v dvoch štátoch?

7. nov 2023

Zdravim chcem sa poradit s niekym kto sa vyzna..zrejma nejaka mzdarka 🙏
Da sa danovy bonus na dieta poberat v 2 statoch?

Otec dietata Cech s trvalym pobytom a aj pracujuci v CR tam pobera danovy bonus na dceru

Ja s dcerou obe Slovenky trvaly pobyt na SK kde aj mala navstevuje skolku..
A teraz otazka : Mozem si aj ja poziadat o danovy bonus na dieta na Slovensku ak sa teraz po materskej zamestnam na Slovensku?
Vlastne kazdy budeme odvadzat dan v inom state...tak zrejma to mozne je ze?
Dakujem za rady🙂

oli18
8. nov 2023

A je to spravodlive, na 1 dieta 2x ten isty prispevok.

autor
8. nov 2023

No prave ze to nieje ten isty prispevok tym padom na Slovensku sa odvadza iba jedna dan

martinkatinka
8. nov 2023

Nie, nie je to mozne.

emka530
8. nov 2023

ano da sa, na jedno dieťa poberať v 2 roznych štátoch. Vlastna skúsenosť.

lucia147852
8. nov 2023

Nie je to možné.

emka530
8. nov 2023

jeden rodič pracujuci tu na SK, odvody tu, ziskany DB tu. Druhý rodič praca v ČR, odvody tam, DB ziskany tam. Je to dokonca možné aj v prípade že je slovenska živnosť a odovdy tu, ale tam treba vyfakturovať sa mi zda okolo 90% faktur. Takže ano, je to možné.

79viktoria79
8. nov 2023

ved aj na Slovensku,ked obaja pracuju, poberá danovy bonus iba jeden,kedze dieta je jedno😂, akože ti myslíš vážne? nechces aj rodinne pridavky z oboch štátov 🤦😃

autor
8. nov 2023

@emka530 ano ja zijem pracujem tu kde som aj poistena a on zije a pracuje tam kde je aj poisteny..kazdy by sme odvadzali dan vo svojom state..Takze je to mozne ze danovy bonus si moze on uplatnit tam v CR a ja na SK?

martinkatinka
8. nov 2023

@79viktoria79 a este dieta zrejme nezije s oboma sucasne....
@emka530 a danovy urad o tom vie?

niesomtu
8. nov 2023

neviem ako to maju nastavene v CR ale u nas je poberanie danoveho bonusu o.i. podmienene zitim v spolocnej domacnosti.

emka530
8. nov 2023

autor: ano je možné si uplatniť, treba sa popýtať učtovničky ako na to. Tu na SK musíš mať odrobene sa mi zdá pol roka. Tam je to podmienene tiež ale bud fakturáciou celoročnou alebo českou živnosťou.
A ešte šok pre zavistlivcov: daňový bonus z českej republiky na jedno dieťa je 15 tis KČ.

@martinkatinka 😀 juj zavisť robí svoje....samozrejme že vie, je to uplne normálny a bežný postup, ved chyť telefon a zavolaj si na česky a slovensky DU ..

martinkatinka
8. nov 2023

@emka530 ja ti nezavidim, len tam to nebude vsetko ok. Mozno je mozne len nejaky doplatok, rozdiel mat, ale urcite nie cely DB a zvlast, ak clovek nezije v spolocnej domacnosti s dietatom.

emka530
8. nov 2023

@martinkatinka o trvalom pobyte je to na otazku priamo na DU, ano bola podmienka že musia mať rovnaký TP, ale ak sú manželia, su tam aj vynimky ale to už je otazka na odbornika...ale aj keby si prehodil TP na SK tak môžu poberať DB tu aj tam.

autor
8. nov 2023

@emka530 dakujem 😊 ja len teraz chcem zacat pracovat po rodicovskej takze pol rok odprac.este nemam opytam sa tej uctovnicky ked s nou budem.

emka530
8. nov 2023

riešim teraz podobnu vec, prave som volala s pani z finančného uradu v ČR, podmienky získania DB v čechách sú: 100 tis KČ príjem za celý rok a 90% príjmu musí byť v ČR, pri slovenskej živnosti, a pri českej len ten príjem. Druhý z manželov si DB uplatnuje v SR. Teraz potvrdene finančným úradom. ( O TP sa nezmieňovala)

autor
8. nov 2023

@emka530 my niesme zatial manzelia.Len byvame v prihranicnej oblasti a on je rodakCZ takze zatial.ma vsetko v CZ aj trv.pobyt aj pracu aj poistenie pracuje v statnej sprave..
Ja som zatial nic na SK nepoberala kedze som bola na materskej a ja s malou mame trv pobyt a aj sme poistene na SK kde sa chcem aj zamestnat..
Tak teraz som z toho zmetena ..
Ale ked sa logicky nad tym clovek zamysli tak zrejma to mozne je..keby sme si kazdy odvadzali dane vo svojom state..Nieje duplicita z jedneho statu..

martinkatinka
8. nov 2023

Anonym...ale je duplicita na jedno dieta, to nie je mozne.....jedine ak sa jedna o nejaky rozdiel, doplatok.

emka530
8. nov 2023

@martinkatinka prosím čítaj s porozumením...teraz mi to pani z finan.uradu ČR potvrdila, ja riešim to isté čo autorka, ibaže v inom podaní. Duplicita by bola kebyže obaja poberajú v jednom štáte na to isté dieťa. Nie je však duplicitou ak jeden pobera v jednom štáte, druhý v druhom štáte.

vsicka036
8. nov 2023

Ano, je to mozne. My sme tak mali z AT.

emka530
8. nov 2023

autorka: v čr asi trvalý pobyt neriešia kedže už DB partner dostáva. Ty hlavne aby si pracovala pol roka aspon, a DB dostaneš tiež, kedže obe mate TP na Slovensku.

autor
8. nov 2023

@emka530 dakujem este raz 😊

vsicka036
8. nov 2023

Nemusi byt odrobeny rok. Danovy bonus sa vyplaca podla vysky prijmu. Bola zmena.

vsicka036
8. nov 2023

@emka530 trvaly pobyt nie je podmienka. Je podmienka spolocna domacnost. A nerozumiem, preco by nemohli zit v jednej domacnosti a jeden robit v CR a jeden na SK.

veronikacernickova
8. nov 2023

Otec má nárok na daňový bonus v ČR podľa ich pravidiel - podmienky sa dajú ľahko vygoogliť, príp. nech sa poradí so svojou mzdovou účtovníčkou. Ty, pokiaľ sa zamestnáš, budeš mať po splnení podmienok takisto nárok na daňový bonus v SR. Vlastná skúsenosť, konzultovala som to svojho času aj priamo s Fin. správou.

emka530
8. nov 2023

@vsicka036 ja som to nepísala 🙂 tiež som to tak kedysi mala, manžel TP inde, ja inde, a bývali sme uplne inde, ale už sme boli manželia a bonus sme dostali.

vsicka036
8. nov 2023

@emka530 prepac, preklikla som sa. 😁

emka530
8. nov 2023

@vsicka036 v pohode 😎

timkoemkamatko
8. nov 2023

Áno, je to možné, poberať DB na to isté dieťa z 2 štátov.

autor
8. nov 2023

@timkoemkamatko nemusime byt manzelmi ani zit v spolocnej domacnosti na jednej adrese?

katarinaba
8. nov 2023

V SK je podmienka zit v spolocnej domacnosti a mat zdanitelny aktivny prijem. Kedze ty budes poberat DB, ty podmienku splnas a je nepodstatne, kde sa zdrziava otec. To je skor na posudeni jeho naroku na bonus v CR, ale predpokladam, ze byvate spolu. Trvaly pobyt nie je podstatny, nemusite mat nikto rovnaky. Staci, ze zijete niekde spolu, kludne aj na uple inej adrese ako niekoho trvaly pobyt.