Čo si myslíte o hypotéke a jednoizbovom byte, ktorý budem dávať do prenájmu?

csipcsip000
14. jan 2022

Ahojte chcela by som vediet vas nazor premyslam nad tym ze v buducnosti by som si zobrala hypoteku a kupila 1 izbovy byt ale s tym ze by som ho davala do prenajmu čo si o tom myslite ? Je to dobry napad ?

dzulli1980
14. jan 2022

Je to lotéria ... nevieš, akých nájomníkov vyberieš ... môžu sa javiť ako super, zodpovední atď. a realita na míle vzdialená ... okrem toho musíš byť stále v pohotovosti, akýkoľvek problém sa vyskytne, musíš riešiť ... ja osobne by som do toho nešla.
@csipcsip000

malinka158
14. jan 2022

@csipcsip000 ja to mam tiez v plane

qwer2019
14. jan 2022

@csipcsip000 ahoj. Ak nad niečím takým uvažujem tak by si ho mala kúpiť čím skôr. Ceny pôjdu ešte veľmi dlho hore. Čiže teraz je ešte relatívne dobrá voľba kúpiť byt. A nápad je to dobrý. Kúpa nehnuteľností je dobrá investícia. A ešte keď ti hypo platí prenajom

monkasponka
14. jan 2022

@csipcsip000 ono to az tak jednoduche nie je. Da sa to, ale tolko vydavkov z toho bude ze to nebude ziskove hned ale len po case z hodnoty bytu. Je potrebne si zalozit na to serioznu živnost ak to nechces ,,len tak,, z prijmu odvadzat dane a ine poplatky, platit z toho hypoteku a riesit najomnikov...

csipcsip000
autor
14. jan 2022

@dzulli1980 toto ma tiež od toho odradza ktovie či budu platit atd....

deti95060810
14. jan 2022

záleží na koho natrafíš... známi mal s tým poriadne problémy...

alzbetkaaa159753
14. jan 2022

@monkasponka zivnost si zakladat netreba. Staci ist na danovy urad a tam to nahlasit a potom si urobit danove priznanie.

csipcsip000
autor
14. jan 2022

Odradzate ma od toho 😅😅😅 preto som chcela vediet nazory nechcem sa do toho bezhlavo hrnut

alzbetkaaa159753
14. jan 2022

@csipcsip000 ked citis, ze by to bol dobry krok tak to urob. Neviem trosku pochopit preco chces konzultovat takuto vec s cudzimi zenami na koniku. Keby sa mas riadit radami odtialto, nikdy v zivote nic nedosiahnes. Ja mam tak kupeny 1 izbovy byt a prenajimam ho. Zaplati mi to hypoteku.

brezza
14. jan 2022

My sme tak kupili dvojizbak a prenajimame ho uz vyse troch rokov. Prenajom nam splaca hypoteku, dane a poplatky a nieco este zostane navyse. Investicia do nehnutelnosti je vzdy dobra, len treba vybrat taky byt aby bol dobre prenajatelny. A zivnost netreba, staci sa registrovat na danovom urade a oni pridelia dic. Nie je to podnikanie.

alzbetkaaa159753
14. jan 2022

@csipcsip000 a ziadne velke opletacky s tym neboli. Realitak co mi riesil kupu, mi rovno poriesil aj ten prejanom. Ked nebude najomnik nahodou platit, vystahuje sa a realitak mi najde noveho. Ako proviziu mu dam 1 najom.

luccija
14. jan 2022

@csipcsip000 určite ano

csipcsip000
autor
14. jan 2022

@alzbetkaaa159753 to mas pravdu toto budem konzultovat aj s rodinou co si ontom myslia ale ja som proste zvedava aj na tie cudzie nazory 😊

brezza
14. jan 2022

@csipcsip000 tak treba si zistit aku vysku hypo by ti dali + mat nasetrenych asi tych 20 %, prezriet si ponuky prenajmov v meste kde chces kupovat a ratat aj s tym, ze najomnika nemusis mat hned , prip. Ti odide a dlhsie nenajdes noveho, cize neist nadoraz s peniazmi, lebo hypo budes platit aj ked bude byt prazdny. V tejto dobe sa tazsie hladaju najomnici. Ked to porovnam so situaciou spred dvoch troch rokov, vtedy sme si vyberali s mnozstva najomnikov, teraz sme boli radi ked sa niekto ozval. Ale ako som uz pisala vyssie, investicia je to aj vzhľadom na inflaciu vyborna a ak by sa ti s tym aj v buducnosti nechcelo zapodievat, tak ho mozes predat.

zmrzlinka2021
15. jan 2022

@csipcsip000 Ak mas peniaze a potrebujes ich investovat + hypo, je to dobry napad. Napr. 1izbak stoji 120 tis. EUR, ty mas nasetrenych 50 tis., vrazis do kupy + 70 tis. hypoteka.

anita6666
15. jan 2022

Keby si kúpila byt za hotovosť a máš iné bývanie tiež za hotovosť bez hypo,tak ok. V tomto prípade je to nezmysel,dnes už málokto bude vyhadzovať peniaze von oknom za cudzí byt,radšej každý pôjde cestou vlastného bývania hoci aj s hypo.

zmrzlinka2021
15. jan 2022

@anita6666 To nemusi byt tak. Napr. tu v BA das inzerat ze prenajmes byt, a pokial je to rozumna cena a podmienky, do hodiny to mas obsadene

anita6666
15. jan 2022

@zmrzlinka2021 možné to je,ale nie istota,inými slovami,ak sa tak aj stane,ľudia sa budú po pár mesiacoch meniť a odchádzať do vlastného. Z dlhodobého hľadiska jej to nikto nebude platiť a ja by som teda nemala nervy na zmenu zmluvy a nových ľudí furt dookola.

zmrzlinka2021
15. jan 2022

@anita6666 lenze nie kazdy dostane uver na byt a hlavne, nie kazdy je "natrvalo" usadeny v danom meste - a 1izbak je hlavne pre 1-2 osoby, nie rodiny s detmi, ktore chcu uz niekde "zapustit" a ustalit sa.
Prave preto v BA 1-2 izbaky idu v najmoch na dracku

jakubvojcik
15. jan 2022

@csipcsip000 nečítal som všetky komentáre takže by som sa mohol opakovať, ale v skratke, určite to je dobrý nápad len treba myslieť na viacero vecí.

Treba si spraviť dobrú zmluvu zo začiatku, opýtať depozit aj kľudne dvojmesačný aby v prípade škôd či neplatenia ste mali za to náhradu. Treba si urobiť poistenie bytu a občianskej zodpovednosti, aby keď niečo vyvedú oni, napríklad aj susedom, tak aby ste to mali vykryté.

Ďalšia vec je dôležité nájsť byt v takej lokalite, kde vám nájom pokryje tak vaše mesačné výdavky že vám to bude stačiť. Niekde viete zobrať hypotéku tak že sa vám aj niečo možno zvýši alebo ste na nule, niekedy ešte vy doplácate 100/200€. Čiže treba byť v tom rozvážny.

Poznám ľudí čo majú aj viac investičných nehnuteľností a keď majú tieto veci a pár dalších dobre vyriešené tak majú minimálne starosti. Takisto aj viete osloviť realitku alebo nejakú firmu čo take veci manazuje. Je viacero spôsobov. Ale určite by som do toho išiel.

csipcsip000
autor
15. jan 2022

@anita6666 mám ine byvanie samozrejme bez hypo ja hypo by som si brala v podstate na ten 1 izbovy byt, ktory by som prenajimala ale je to risk

anita6666
15. jan 2022

@zmrzlinka2021 stále je to vyhadzovanie peňazí von oknom za cudzie. Väčšina ľudí,ktorí sa ocitnú v BA,sa tam ocitnú z nejakého dobrého dôvodu a povedzme vyššieho záujmu a nebudú sponzorovať cudzie bývanie. dnes už aj rodičia kupujú študujúcim deťom v BA byty,aby nemuseli bývať na trápnych internatoch alebo sponzorovať cudzie byty.

zmrzlinka2021
15. jan 2022

@anita6666 Nie je to tak a ani s kupovanim bytov. Je kopec ludi, rodicov na slovensku, co si zo svojho mesacne prijmu odkladaju 50 EUR a su na to hrdi, nieto kupovat drahe byty v BA.
Su ludia, ktori nemaju problem zit aj dlhodobo v najmoch, ak maju normalnu cenu a k tomu aj dovod, napr. neplanuju fungovat na cely zivot v danom meste.
Tiez ludom, co su "bez deti" vyhovuje, ze napr. uz nebudu robit vo vrakuni ale v dubravke, tak proste sa prestahuju, nie su viazani na nehnutelnost.

desore
15. jan 2022

@jakubvojcik Mozes mat napisanu excelentnu zmluvu, ked ti najomnici urobia dlzoby na kureni a teplej vode, musis to ako vlastnik zaplatit.
Vymahat nieco od ludi bez majetku, s vyplatou, ktoru dostavaju priamo na ruku, je nemozne. Nepomoze ti ani najlepsi pravnik, sud.

csipcsip000
autor
15. jan 2022

@desore aj ja si toto myslim.....

matkahelka
15. jan 2022

@csipcsip000 urcite ano! my mame takto 3 byty a vsetky prenajimame, nikdy sme nemali problem s podnajomnikmi, ale teda my neberieme rodiny s malymi detmi a zvierata. podnajomnikov mame v kazdom byte uz roky. splacaju nam hypo. za mna je ivestovanie do nehnutelnosti= najlepsie investovane peniaze.

csipcsip000
autor
15. jan 2022

@matkahelka ano ale ja kludne mozem vychytat tych najomnikov co mi napr. urobia skody ako bolo hore vyssie uvedene

matkahelka
15. jan 2022

@csipcsip000 vidis a my sme sa na to takto negativne nikdy nedivali, asi v tom je ten figel, ze ked nieco chcem mat, musim zariskovat 😉 a asi aj mat "cuch" na spravnych ludi a neprenajat byt prvemu zaujemcovi, pokial mi na com nieco nesedi

marsmykkok
15. jan 2022

@csipcsip000 Len na Slovensku chce každý niečo vlastniť... Ak dáš nájom napríklad pre 2 osoby 400 (220 budú napríklad energie plus fond opráv, 180 tvoje z čoho čiastočne pokryješ dane, odvody, hypotéku) tak málokto si zoberie, radšej tiež si kúpia vlastné a taký čo nemajú na hypotéku zase nebudú mať ani tých 400 eur aby ti platili... Možno ešte v BA kde je celkovo nedostatok bytov by to išlo, ale v malom meste niekde to bude bieda so záujmom o prenájom.

csipcsip000
autor
15. jan 2022

@matkahelka presne !