Čo sa stane s pôžičkou, ak daná osoba zomrie?

lenocka55
4. nov 2014

Zdravim, otazka znie, co sa stane s pozickou, ak dana osoba zomrie... Pada dlh na niekoho z rod.prislusnikov? Trebars na deti alebo tak? Vdaka za vase dotazy 🙂 pekny den prajem

majusqa77
4. nov 2014

@lenocka55 aj dlhy idu do dedicstva. je mozne sa dedicstva vzdat - ak ma dlhy prevysujuce majetok

mata128
4. nov 2014

@lenocka55 ide to do dedicskeho.....tak ako majetok,tak aj dlhy...

hanka_april
4. nov 2014

vacsina poziciek je poistenych, takze v prvom rade by to mala uhradit poistovna
ak nie, moze byt spoludlznik
ak nie je, idu aj zavazky do dedicskeho konania, takze ked sa dedi tak aj aktiva aj pasiva
dedicstvo je mozno odmietnut

sense
4. nov 2014

dlhy idu do dedicstva pokial sa dana osoba dedicstva nevzda...len neviem ci sa najprv dozvies co dedis az potom samozes rozhodnut ci dedicstvo prijmes alebo nie, alebo opacne

lenocka55
autor
4. nov 2014

A co ak ta osoba ziaden majetok vo vlastnictve nema a ma len tie spominane dlhy? Co s nimi potom? Ak to ani poistovna neuhradi uplne ale iba cast z toho...

pribinak
4. nov 2014

@lenocka55 ako pisu baby, dedia sa aj dlhy, vtedy sa jednoducho zrieknes dedictstva, teda aj dlhov

hanka_april
4. nov 2014

@lenocka55 dedicia to mozu odmietnut a tym padom ma banka smolu....

natalym
4. nov 2014

@lenocka55 Vzdáš sa dedičstva. To je všetko.

lenocka55
autor
4. nov 2014

Dik zeny 🙂

martini
4. nov 2014

je ešte podstatné či je niekto spoludlžníkom alebo ručiteľom danej pôžičky či úveru. ak taká osoba existuje, tak banka bude dlh vymáhať od tejto osoby. pokiaľ ide o dedičtsvo - Ako už baby napísali, ked niekto zomrie tak sa zhodnotí aký bol jeho majetok v čase smrti, teda aktíva (peniaze, nehnuteľnosti, hnuteľné veci...) a pasíva (dlhy...). Potom sa zistí kto je dedič resp. kto sú dedičia. Dedič ma právo všetko dedičstvo (resp. ak je dedičov viac, tak jeho podiel) odmietnuť. Nemože povedať, že beriem našetrené peniaze a dom a dlh nechce. proste všetko alebo nič. A taktiež si nemože klasť podmienky, že napr. dedičstvo zoberiem, ale... Ak dedič dedičstvo dedič odmietne, tak sa to posúva na dalších dedičov (či už na dalšich spoludedičov alebo sa potom hladajú dedičia v dalšom rade, napr. deti dediča...)...ak všetci dediči dedičstvo odmietnu, tak dedičstvo (aj dlhy) pripadnu štátu. Odmietnutie dedičstva sa musí urobiť v lehote a pred súdom.

henikav
4. nov 2014

tu to mas pekne rozpisane a vysvetlene
http://ekonomika.sme.sk/c/6772237/dedicstvo-moz...

sulejmanka
4. nov 2014

ak bola pôžička poistená, je to vyriešené, dlh vyplatí posiťovňa, v prípade že nebol poistený zostáva dedičom

ultra
22. nov 2014

@lenocka55 Pri nemajetnosti pozostaleho prichadza este do uvahy zastavenie dedicskeho konania v zmysle ustanovenia § 175 OSP

lenocka55
autor
23. nov 2014

Dakujem pekne 🙂

mata95
26. nov 2014

@ultra toto mi prosim vysvetlite, nechapem a nepoznam tieto ustanovenia.....dakujem 🙂

hanka_april
26. nov 2014

@mata95 to je to iste ako sa pisalo hore, ak je majetok 0 dedicske nie je, ak je minusovz, moyu ho dedicia odmietnut....

mata95
26. nov 2014

@hanka_april aha, dakujem ... tak toto som vedela ale myslela som že ešte niečo ktomu pán dodal..... dakujem za vysvetlenie ...pekny večer 🙂 🙂 🙂

ultra
9. dec 2014

@mata95 Pri odmietnuti dedicstva v pripade existencie vasich potomkov sa dedicstvo posuva na nich pripadne na dalsich v rade - ak ide o maloleteho dedica je potrebne rozhodnutie sudu. Po odmietnuti nieje mozne ani v pripade objavenia noveho dedictva dedit.

Pri zastaveni konania pre nemajetnost dedicke konanie sa ZASTAVUJE a defakto neexistuje dedic. a tym padom nic neprechadza ani na potomka alebo dalsieho v rade ako pri odmietnuti. Neskor po objaveni noveho dedicstva ( otec zanechal v amerike naftove pole) je mozne majetok "dodedit"

mata95
9. dec 2014

@ultra dakujem za objasnenie...a ešte otazočka- ked matka ako zakonny zastupca maloleteho dieťaťa zamietne dedictvo, straca tympadom narok na sirotsky dôchodok??? dakujem

kristy28
9. dec 2014

Ako píšu ostatné,je pravda dedia sa aj dlhy,no iba do výšky zdedeneho majetku,ak nejaký je 🙂 zvyšný dlh potom pripada štátu.

ultra
10. dec 2014

@mata95 neviem o tom ze by odmietnutie dedicstva resp dedenie malo vplyv na narok na sirotsky dochodok.

mata95
10. dec 2014

@ultra dakujem,toto som potrebovala vedieť....vdaka 🙂