Čo sa stane, keď do daňového priznania nedám sumu za prenájom?

katka21051992
2. nov 2023

Pozdravujem chcem sa opýtať ak by som dala do nájmu garáž nejakej osobe za mesačný poplatok a som pracujúca na zmluvu a podávam si riadne daňové priznanie. Čo sa stane ak by som nedala k daňovému tú sumu za prenájom aby som nemusela zaplatiť tu daň za prenájom?

Príklad: 12x200=2400-500=1900 z tej sumy by som musela daň zaplatiť.

Je to smiešne ale chcem vedieť čo sa stane ak nepodam k tomu daňové priznanie z nájmu?

Ďakujem za odpoveď a za pochopenie

mk1111111111
2. nov 2023

Ak Ti na to pridu, dostanes pokutu.

mk1111111111
2. nov 2023

Ak chces prenajimat, tak sa treba pred tym nahladit na financnu spravu, aby Ti prodelili DIC, potom mozes prenajimat a samozrejme danit

blondinka95
2. nov 2023

@katka21051992 ja akurát idem na daňový úrad kvôli bytu
Napíš mi správu

mk1111111111
2. nov 2023

Esye k tej sprabe o pokute. Samozrejme dodanenie a urok s omeskania

katka21051992
autor
2. nov 2023

@blondinka95 ahoj ja len preto som obyčajna zamestnankyňa za minimálnu mzdu a mám garáž ktorú využívam s polovice a sa mi niekto ponúkol či by som mu ju neprenajala. Bol by to bočný prijem. Tak preto sa pýtam aby som nespravila nejakú hlúposť. Vdaka

melanta
2. nov 2023

@katka21051992 porušíš zákon, ak prenajmeš niečo bez zmluvy a budeš mať čierny príjem nepriznaný. Že si "obyčajná zamestnankyňa" s tým nemá nič spoločné, to nie je argument. Musíš si vypočítať, či niekoľko stoeurová pokuta ti za to stojí. Pozor, pokutu ak nezaplatíš v termíne, okamžite ide exekúcia (pri štátnych inštitúciách sú exekúcie veľmi rýchle).

mimicka2013
2. nov 2023

@katka21051992 a ten priklad mas zle, pretoze neodcitavas 500€ nezdanitelnu polozku, tu uz mas odcitanu pri zamestnani...takze 200x12=2400€ z coho mas platit dan

dadis
2. nov 2023

@mimicka2013 Nie nema - to je nezdanitelna polozka pre prenajom

mimicka2013
2. nov 2023

@dadis no ja sa nejdem hadat pretoze do nedavna som si myslela to iste 🤷‍♀️ ale potom mi danovnicka povedala ze to je nezdanitelna polozka za danove obdobie a nie z kazdej cinnosti zvlast... udajne si nemozes uplatnit nezdanitelnu polozku aj pri zamestnani, aj pri prenajme, aj z podnikania...mozes si uplatnit len 1x v obdobi

dadis
2. nov 2023

@mimicka2013 ani ja niesom odbornik, len som dlhe roky byt prenajimala a normalne som si to kazdy rok uplatnovala https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn... a aj som mala prijem zo zavislej cinnosti a tam som si uplatnovala nezdanitelnu cast.

melanta
2. nov 2023

@dadis to čo ty uvádzaš ale nie je nezdaniteľná položka. Tá sa pri prenájme uplatniť nedá, pretože nezdaniteľná položka sa dá uplatniť iba pri aktívnych príjmoch a to prenájom nie je. To, čo ty hovoríš a čo spomína aj autorka, je 500 eur, ktoré sú oslobodené od dane pri príjme z prenájmu. Avšak nie je to odpočítateľná časť ale suma oslobodená od dane. Takže ak už, tak nazývajme veci správnym pojmom.

dadis
2. nov 2023

@melanta Ano, mas pravdu, prace som googlila to soravne nazvoslovie - vola sa ti oslobodenie (ale v kontexte dani to je nezdanitelna cast) Zdaniteľné príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (po odpočítaní sumy oslobodenia 500 eur) sa uvádzajú v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typu B v VI. oddiele v tabuľke č. 1 v stĺpci 1. Daňové výdavky sa uvádzajú v stĺpci 2.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alickapusinka
2. nov 2023

veru bola by to pokuta

melanta
2. nov 2023

@chodec15 a ako dedko prenajme garáž, ktorá nie je jeho? Jedine že by autorka prenajala garáž bezodplatne dedkovi a ten by ju ďalej prenajal za nájom. Lenže tam by už bol zjavný úmysel a autorka by sa tak vystavila riziku daňového podvodu, čo je horšie ako pokuta za nepodanie DP. Takže toto nie je zrovna ideálna rada.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oli18
2. nov 2023

DU maju malo kontrolorov, aj ti, ktori su, su znami a ti nekontroluju, len sa povaluju. Jedine, ak by ta niekto nahlasil, aj to by sa tazko dokazovalo. Prenajimat mozes aj bez odplaty.

hellwant
9. nov 2023

@oli18 Nuz skutocne uzasna rada -maju malo uradnikov, tak podvadzaj. Radit, ci nabadat (a neznamemu)podvadzat je fakt uzasna vlastnost.

oli18
9. nov 2023

@hellwant ano, po vzore tych hore. Ich uz bezny clovek nedohoni.