Čo musím platiť, keď prenajímam byt?

19. jan 2024

Vie mi nejaká sikovna žienka ktorá ma rozhľad v týchto veciach poradiť, čo a kam sa musí platiť keby chcem prenajímať byt tak aby to bolo vo všetkom na poriadku a nie na čierno?
Dajme tomu žeby to bol 1izbak kde by mi platili napr 400€ mesačne. Musela by som ja niečo platiť každý mesiac alebo napr len raz ročne?
Vôbec sa do týchto veci nevyznám
Ďakujem krásne 😊

patka06
19. jan 2024

Po uzavretí nájomnej zmluvy sa musíš registrovať na daňovom úrade /ak nemáš pridelené DIČ/
Raz ročne podávaš daňové priznanie, daň platíš z príjmu z prenájmu
Všetky info
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn...

autor
19. jan 2024

@patka06 musím si tým pádom aj zriadiť na to živnosť pripadne sro?

zuzanaete
19. jan 2024

Nie, nemusis mat zivnost. Staci ti pridele DIC.

patka06
19. jan 2024

živnosť nie, len registrácia, aby ti predelili DIČ

zojazoja
19. jan 2024

Dan z nehnutelnosti treba platiť ešte. A samozrejme poplatky za byt( elektrika, voda, plyn,poplatky spojené s užívaním bytu a spoločných priestorov v dome...)..dobrovoľná je napríklad poistka za byt..

luliu
19. jan 2024

@zojazoja tak toto všetko platí každý kto má byt, nesúvisí to s prenajmom

zojazoja
19. jan 2024

@luliu hej, platí.

autor
19. jan 2024

@zojazoja hej jasne skôr ma zaujíma čisto to čo súvisí s prenájmom a mojimi povinnosťami, napríklad aj ta daň sa platí čisto z môjho zisku ktorý za prenájom bude alebo za cely prenájom ( v ktorom sú zahrnuté aj vyššie popísané veci ktoré ste napísala ) ?

isis234
19. jan 2024

Všetko je písané v linku, čo ti poslala @patka06 sú tam i príklady...
PRÍKLAD
Daňovník dosiahol v roku 2023 príjem z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov vo výške 6 000 eur. Preukázateľne vynaložené výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov sú vo výške 3 850 eur.

Sumu zdaniteľného príjmu z prenájmu nehnuteľnosti si daňovník vypočíta vo výške 5 500 eur (6 000 – 500) ako rozdiel medzi celkovými príjmami z prenájmu nehnuteľnosti a sumou 500 eur, ktorá je od dane oslobodená. Výdavky vynaložené na dosiahnutie zdaniteľných príjmov z prenájmu nehnuteľnosti si daňovník môže po prepočítaní uplatniť len vo výške 3 542 eur [(5 500 : 6 000) x 3 850].

isis234
19. jan 2024

Daňovník je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2023 v tom prípade, ak úhrn všetkých jeho zdaniteľných príjmov (t. j. aj príjmov zo závislej činnosti, z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, z kapitálového majetku alebo ostatných príjmov) za zdaňovacie obdobie roku 2023 presiahne sumu 2 461,41 eura.

Príjem z prenájmu nehnuteľností je oslobodený od dane z príjmov do výšky 500 eur za príslušné zdaňovacie obdobie,
.. Neviem či je suma každý rok iná, alebo je pevne stanovená...

zojazoja
19. jan 2024

@anonym dan z nehnuteľností nemá nič spojené s danou z príjmu. Tu platíš tak ci tak..ci prenajmes alebo neprenajmes.

veronikapetra
19. jan 2024

+ smetne podla poctu osob

kristiii
19. jan 2024

Naštuduj si link, ktorý ti poslala @patka06. Tam to máš pekne vysvetlené a tým sa treba riadiť, to je oficiálna stránka. A treba to sledovať každý rok, zvykne sa tam niečo zmeniť, napríklad tuším ešte dva roky dozadu nebolo možné uplatniť si ako výdavky fond opráv a pozerám, že tento rok tam doplnili aj ďalšie veci, zrejme sa ich na to veľa ľudí pýtalo (aj ja 😆), tak to rovno na stránke objasnili (napríklad to osvetlenie spoločných priestorov a pod tam myslím neboli predtým takto rozpísané). Inak ak si zamestnanec, nebude ti už môcť robiť daňové priznanie tvoj zamestnávateľ, ale si ho spravíš buď sama alebo dáš spraviť niekomu. Daň platíš z rozdielu príjmov a uplatniteľných výdavkov, príjmy znižuješ o 500 eur, ale aj výdavky musíš krátiť rovnakým pomerom. Ťažko sa to takto vysvetľuje, naozaj si naštuduj tú stránku, sú tam aj konkrétne príklady, ktoré ti pomôžu sa zorientovať.

anita6666
19. jan 2024

Keby každý,kto prenájima byt platil nejaké dane,tak by kvôli tým papierovackam neprenajimal byť nikto.