Clo nad 150 EUR - balík z UK

pennymoore
5. sep 2024

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, objednávala som oblečenie z anglickej stránky, celková suma je 270 eur. Úplne som zabudla na to, že sa platí clo (áno, stáva sa), keby som si to uvedomila, nerobím takú objednávku.
Dnes mi prišiel list od pošty, že mám balík dočasne uložený.
Práve som to hľadala a ak som to dobre počítala, colný poplatok mi vyjde okolo 70 eur cca. Čo je fakt dosť.
Prečo moja otázka znie, že ako to vyzerá, keď dám balík neprebrať a vrátiť ho naspäť do UK? Je to komplikované? Ako to prebieha, prosím?
Ak by mi vedel niekto poradiť, budem vďačná.

mclissa
5. sep 2024

Z akej stranky?

pennymoore
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pennymoore
autor
5. sep 2024

@mclissa Merch americkej speváčky, len z jej UK/anglickej stránky.

mclissa
5. sep 2024

@pennymoore ktora to je? Link.

maranco
5. sep 2024

@pennymoore clo tam bude malá suma, ale musíš platiť daň DPH to je 20% z ceny balíka

pennymoore
autor
5. sep 2024

@mclissa https://storeuk.taylorswift.com/ - Taylor Swift, brali sme 3 mikiny a tričko.

@maranco takže z tej sumy 270 eur cca 54 eur? a plus to clo? Len my sme už platili nejakú daň, v celkovej sume bola hodnota oblečenia, poštovné a 15 eur daň. To naše DPH je teda ešte navyše?

maranco
5. sep 2024

@pennymoore keď som kupoval z Číny drahšiu vec, daň som tam neplatil iba až tu na Slovensku plus dopravca za papiere pre colníkov chcel poplatok

pennymoore
autor
5. sep 2024

@maranco opravujem sa, platili sme 45 eur na daniach už. Posielam celú sumu. Nie je to to isté DPH?

maranco
5. sep 2024

@pennymoore tak potom už daň nemáš platiť, pošli faktúru pošte a potom by mali chcieť len poplatok za papiere

pennymoore
autor
5. sep 2024

@maranco fakt? Ak by to tak bolo, tak to je potom super... no dobre, skúsim to, preberiem balík a už keď mi dajú poplatky navyše, tak čo už, poučím sa. Ďakujem veľmi pekne. 🙂

hiro
5. sep 2024

Ten vypocet "Total" je vypocitany bez dane... 285-28.50+12.95=269.45
Dane sa pocitaju z celkovej sumy vratane postovneho - teda 269 - je to cca 54€.
Tie taxes nechapem ako z coho vypocitali a kde zaratali. Podla mna riadok "Taxes" len vypocitali podla seba a v Total si to neplatila - ako nakupca zo zahranicia.

hiro
5. sep 2024

@maranco To by bola pravda kebyze ma fakturu kde su dane rozpisane a je tam nieco v zmysle "IOSS number: xxxxx" - teda predajca je registrovany platca dane pre importovanie tovaru do EU. Oni si pozru v databaze ci odviedol dane za tvoj nakup. Ak to tam nie je tak budes dane platit. + teda clo - ale to je zo 2% takze spolu 22%

pennymoore
autor
5. sep 2024

@hiro No toto ako som si nikdy neuvedomila, že to nepasuje :D, ale teraz, keď som dala do košíka na tej stránke nejakú vec, tak to píše konečnú sumu "including taxes", takže z tých 285 eur (po zlave) je 44e taxes. že nie ešte taxes navyše, ale je to v tej celkovej sume a tých 12e je poštovné...

hiro
5. sep 2024

Inak na UK stranke o tom pisu ze pri nakupe mimo EU dane/cla platis...
A pozeram ze maju aj DE, FR stranky a tam som myslim ze zahliadol v obchodnych podmienkach ze dane/cla uz su zahrnute v nakupe.

pennymoore
autor
5. sep 2024

@hiro áno, viem, že sú aj iné stránky, len keď sme to objednávali, tak neboli už naše veľkosti na nemeckej stránke (FR stránka nedoručuje na Slovensko), preto sme to dali cez UK. :/ naša chyba, nedošlo mi to vôbec.

hiro
5. sep 2024

@pennymoore No, ako som pisal, jedna vec je dane v UK a druha vec je dane pri importe do EU - jednoducho nemozes mat zaratane dane "including" v cene. To sa neda lebo je rozne postovne a dane pri importe sa rataju cena tovaru+postovne a az potom mozes vyratat dan/clo. Nie predtym.

pennymoore
autor
5. sep 2024

@hiro Rozumiem. A teda keby sa rozhodnem to nevyzdvihnúť, neviete, ako to funguje? Či je to zbytočne komplikované, máme to zaplatiť a vieme už do budúcnosti, že to je drahé?

hiro
5. sep 2024

V kazdom pripade si pozri fakturu, dokumenty co mas k tomu. Hladaj to IOSS. Ak ho najdes tak mas nadej ze dane nebudes platit 🙂
Drahe mas tie mikiny a tricko za 270 :D Dane je to najmenej, to by ma uz netrapilo. Ja som za tricko v Sisley ci ako sa ten obchod volal dal 3,95€ :D

pennymoore
autor
5. sep 2024

@hiro Faktúru (samozrejme, ach :D), nemám, neprišla mi. Iba order summary (čo je viac menej iba ten obrázok vyššie a obrázky jednotlivých vecí), viem si pozrieť objednávku, čo ma len hodí na ich stránku a je tam opäť len suma a obrázky... Ale ani v maili nemám, že sa ich dá kontaktovať, ak chcem faktúru alebo čosi...

pennymoore
autor
5. sep 2024

@hiro tak to hej, bol to špeciálny merch a nikdy som si nič neobjednala, na koncerte som si nič nekúpila, tak som si chcela kúpiť aspoň niečo... urobili sme objednávku 4 baby dokopy, preto tá suma, keby sme vedeli, nedáme to dokopy, ale naozaj to nikomu nenapadlo, že bude treba platiť clo. :D :D

muchotrafka298
5. sep 2024

Pri tejto sume platis nielen clo, ale aj dan. Preto je to tak vysoka suma. Clo sa pohybuje podla tovaru 3-8 %, dan mas 20 %.
Neexistuje, ze nemas fakturu ani potvrdenie o objednavke. Postacuje aj to, ked mas fakturu napriklad vlozenu v tom baliku /oni to otvoria/