Chceme riešiť hypotéku

19. máj 2024

Ahojte chceme riešiť hypotéku. Chceli by sme si kúpiť pozemok a dať si postavit drevodom. Bohužiaľ našetrené peniažky nemáme, preto by sme to chceli riešiť všetko cez hypotéku. Preto sa chcem spýtať či ste mali niekto takuto situáciu a riešili ste to takto? Ak sa to vobec dá, že požiadať o hypotéku na pozemok a potom žiadať na stavbu domu. Ďakujem za rady

sasa1310
19. máj 2024

ste sa zbláznili, že? bez peňazí idete stavať dom

babovka2321
19. máj 2024

Mama mia. Este napis, aky mate prijem. Predpokladam, ze ak by ste mali dostatocny, mate nieco aj nasetrene, cize tak trochu si myslim, ze upusti z tohto sna a rieste take byvanie, na ake mate.

zic
19. máj 2024

Takze pises, ze chcete 100% hypo? Lebo take sa uz nedavaju... a kryt to spotrebakom chce dobry prijem

butterflyeffect
19. máj 2024

Na pozemok dostane hypo len 70% hodnoty pozemku nic viac… je moznost riesit aj postupne financivanie na 80% hodnoty buducej stavby a pozemku ale klasickej stavby (pokial viem na vystavbu drevodomu ziadna banka neposkytuje) tam uz musi byt stavba na pozemku klasifikovana ako rozostavana stavba na katastri.

mathob
19. máj 2024

Máte možnosť založiť niečo iné?

zuzanka.zuzu
19. máj 2024

Anička 22r Jožko 24r, z hladovej doliny, zaľúbení už pol roka, plánujeme čoskoro bábätko a chceme ho do svojho domčeka a nie do detskej izby kde momentálne obaja bývame, teda keď priateľ nie je práve na týždňovke v zahraničí 🙈🙏😂

petamich
19. máj 2024

nie nikto to takto neriesil, lebo vsetko cez hypoteku neprefinancujete 🤷‍♀️ uz len pozemok dnes banka prefinancuje 60-70%, postupne cerpanie hypoteky na stavbu domu neodporucam ani nepriatelovi, kym obcas banka akceptuje a pusti cerpanie to je zly sen a navyse aj toto prefinancuje do 80%

a potom to treba aj zariadit, co je nemalo penazi

takze prosim nie, treba sa zakryt takou perinou na aku clovek ma

tamtumdo
19. máj 2024

Tiež sme mali taký sen.....ale banka na pozemky dáva len do výšky 20%.....čiže keď nemáš 80% z ceny pozemku tak to nepôjde.... U nás sme museli ísť alternatívou kúpiť nejaký dom...a prerobiť....banka dáva väčšinou 80% z ceny nehnutelnosti 20% musíte mať nasporenych,či ide o byt alebo dom........banka na pozemok nedá hypotéku, toto čo si napísala je nereálne....keď máš pozemok môžeš žiadať na výstavbu...ale pokiaľ pozemok nemáš ta to nepôjde...ako známy dostali väčšie % z ceny pozemku..ale museli založiť oboch rodičov😂😦 ako nenormálny....ja som nechcela nič cudzie zakladať v žiadnom prípade....možno sa to zmenilo,neviem....ale ľahšie dostaneš na nehnuteľnosť...

stanulienkat
19. máj 2024

Maly byt na zaciatok nestaci? Dom je naozaj pre solventnych ludi. A pre financne gramotnych. Nic v zlom.

alickapusinka
19. máj 2024

Našetrene musíte mať aspoň 20%.Banka 100 % už nedáva. Pokiaľ chcete stavať dom a nemáte vytiahnuté múry do 1 metra nedostanete od banky nič.

autor
19. máj 2024

@sasa1310 ja som sa pýtala na skúsenosť ci niekto takú mal, keď nemáte čo k tomu dodať zdrzte sa komentára ďakujem

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
19. máj 2024

@butterflyeffect ďakujem za info to som nevedela že na drevodomy to neplatí

autor
19. máj 2024

@zuzanka.zuzu strašne sa musíte nudiť keď si tu honite ego.. ked nemáte k tomu čo dodať tak sa zdrzte komentára.

autor
19. máj 2024

@tamtumdo jasne ďakujem pekne za odpoved

autor
19. máj 2024

Ďakujem za zmysluplne odpovede, ktoré zodpovedali otázku na ktorú som sa pýtala, ostatným autorom len odkazujem, že nie každý sa narodí do bohatej rodiny co im pomáha, pripadne majú čo založiť alebo ich rodina podporuje.. my sme to šťastie nemali a chceme si začať budovať “svoje” bývanie, pozerali sme staré domy, avsak keď sme videli možnosť drevodomu prislo nám to lepšie riešenie a cenovo ešte menej ako starý dom, len je tam ten rozdiel, že na starý dom by nám banka teda hypotéku cca 150.000€ (nie 100%samozrejeme) poskytla a takto je to komplikovanejšie..
mladí ľudia pri normálnej praci kde zarobia v čistom cca 1000€ pochybujem že majú našetrených 50.000€ na pozemok.. preto som sa pýtala na skúsenosť a nie na moralizovanie

ekira1
19. máj 2024

@butterflyeffect my máme hypo 10 rokov a máme drevodom. Žiaden problém. Musí mať stavba pevné základy, takže žiadna hypo na mobilné domy.

autor
19. máj 2024

@ekira1 áno v projekte je normálne základová doska, to vlastne firma si všetko spraví sama len treba pozemok, na ten nemáme bohužiaľ, tak preto som sa pýtala

ekira1
19. máj 2024

Tak sa uskromniť a našetriť na pozemok. Brať si pôžičku na oboje by bola samovražda, I keby vám to vyšlo, každý výdavok navyše by bol pre vás likvidačný. Treba hlavne logicky uvažovať. Ak máte kde bývať, tak šetrite všetko čo dokážete a pohľadajte lokalitu kde si to budete môcť dovoliť. Hypo býva na 20 - 30 rokov, ak si finančné nepolepšíte, to 20 rokov žiadna dovolenka, nové auto, nič.. to nie je život..

butterflyeffect
19. máj 2024

@ekira1 banka ju zakceptuje do zabezpecenia-ked uz stoji a je dokoncenost nad 80% (mala som aj takych klientov) ale s postupnym financovanim drevodomu je pokial viem dost problem…

sasa1310
20. máj 2024

Sa pýtaš na skúsenosť či niekto ma, ale takúto skúsenosť nikto nemá. Že chce stavať dom bez našetrených peňazí. A samozrejme, že je veľa mladých ľudí čo nemajú našetrených 50 000€ a preto nejdú stavať dom. Nemáš ani na pozemok ani na dom a nevieš ani našetriť nič, tak ako chceš splácať hypotéku? Trošku rozumu dievča, aby si potom neostala s rozostavanym domom, kde sa nebude bývať a s veľkou mesačnou splátkou. Najprv treba kúpiť byt a šetriť, aby si raz ten dom mohla stavať. A nie takto hurá systém ty chceš dom a bodka. Bez akejkoľvek snahy vlastného pričinenia na jeho financovanie. Ešte povedz tú srandu akou je váš príjem.

tinqua
20. máj 2024

Viem si predstaviť aké nesmierne frustrujúce to pre teba je...máš pocit, že žiješ slušne a napriek tomu osamostatniť sa do svojho vysnívaného zostáva len sen, lebo nedá sa z prava ani z ľava...a človeku to nejde do hlavy. Tiež sme skúšali čary-mary a to ešte máme aj veľmi dobrého kamaráta na vysokom poste v jednej banke čo teda pretlačil všeličo, ale takéto veci nejdú...museli sme si vyfinancovat 10% sami (7 rokov dozadu) a bolo uplne jedno, že sme bonitni klienti a že prijmy postačujú na 3x takú hypo. Ale nám islo o iné a nie o peniaze ako také... tie sme našťastie mali...začínala som s bytom a az po rokoch ked som z bytu vedela získať slušnú maržu sa začal riešiť dom...trpezlivosť a šetriť, nič iné sa robiť nedá. Teraz sú pravidlá ešte prísnejšie.

melanta
20. máj 2024

Mne ako prvé napadlo - nemáte nič našetrené. Čiže doteraz ste s výplaty nič neodkladali. Ako budete splácať hypotéku ak ste sa doteraz nenaučili každý mesiac dať niekoľko stoviek bokom? Ak jedenj z vás rok nebude pracovať (napr. choroba, úraz), ako budete vedieť splácať hypotéku, ak nemáte rezervu a z 2 platov ste nevedeli nič ušetriť?Ak nemáte nič našetrené, ako zafinancujete zariadenie a ako zafinancujete prípadné navýšenie rozpočtu? Niekomu sa vo finálne rozpočet natiahne iba o 5000 alebo niekomu aj o 30%. Tie fakty, že 100% vám nikto nedá spomínať nebudem.

mimusa9000
20. máj 2024

Ahoj. Ak potrebuješ pomôcť, odborne poradiť. Napíš mi. Ďakujem 🙂

melanta
20. máj 2024

Ešte k tomu, že sa jeduješ, že si nedostala odpovede podľa očakávania - ak zarábate každý iba 1000, tak máte 2 možnosti - buď si zvýšiť kvalifikáciu a zarábať viac alebo znížiť nároky tak, aby ste sa zmestili do možností, ktoré vám vaše príjmy poskytujú. Odznela tu v jednom príspevku finančná gramotnosť - aj keď sa ti to nepáči, ale áno, o tom to je. Nemôžem chcieť stavať dom, ak mám na účte nasporenú nulu.

iv007
20. máj 2024

Vy zial nedostanete ani hypo na byt, kedze aj tam treba mat tych 20% nasetrenych. Nenarodila som sa do bohatej rodiny, ale od 20 pracujem a setrila som aj z 2 zamestnani ked som si chcela kupit 2izbak. Na viac zial nemam.

ekira1
20. máj 2024

@butterflyeffect že existuje postupné financovanie ani neviem. My sme brali hypo, ale mali sme už "hrubú" stavbu, na to sme použili úver zo stavebnej sporiteľne, po skončení 6 rokoch, mali sme vysoké hodnotiace číslo, úrok bol tuším 0,5%, hypo sme brali na 1/3 hodnoty nehnuteľnosti na dokončenie, tam bol úrok vtedy 4,5% alebo i viac. Pozemok sme mali, nebol problém ani s jedným úverom.

la_dolce_vita
20. máj 2024

Bohuzial prichadza doba, kedy vlastne byvanie uz nebude mat kazdy a dom uz vobec nie, to bude len pre majetnych. Treba postupne vsetko a hlavne setrit. Ak nemate nasetrene ani vlastny pozemok ani moznost zalozit inu nehnutelnost, nevidim to realne ☹. Pokial viem, na pozemok sa dava 50 % z hodnoty.

zmrzlinka2021
20. máj 2024

Autorka,

a prečo ak ste na tom takto financne, nekupite dvojizbovy starsi bytik?

autor
20. máj 2024

@zmrzlinka2021 pretože byty sa pohybujú v skoro rovnakej cenovej relácii ako drevodom, pozemok keby rátam 35.000 plus 90.000 drevodom, za takú cenu kúpime byt a beriem to tak, ze keď už mám 30 rokov splácať tak si budem radšej splácať aspoň aké take súkromie
Čo sa týka financií nemáme úplnú nulu ako tu niektoré píšu ale nemáme ani 35.000 na pozemok.. mame rezervu takú že keby mame hypo a zostanem nebodaj PN nech aspoň 6 mesiacov viem splácať bez akéhokoľvek dopadu na fungovanie