Cena vyšetrenia pre neplatiča

denuska23
3. máj 2017

Ahojte, prosím Vás potrebujem poradiť. Známy je SZČO a má dlh voči VŠZP, tým pádom nemá nárok na zdravotnú starostlivosť. Chcela by som informovať koľko cca môže stáť vyšetrenie u obvodného lekára (odber moču a krvi). Má zdravotné problémy (bolia ho obličky) ale nechce ísť nikam, lebo vie že mu to nepreplatí poisťovňa a boji sa že ho ani nevyšetria. Tak prosím Vás aké s tým máte skúsenosti. Ďakujem vopred za každú radu. 🙂

janka2501
3. máj 2017

@denuska23 cennik by mal mat jeho vseobecny dr. Pred vstupom do ambulancie,alebo mu sestricka povie kolko by platil

stepanka274
3. máj 2017

Tak zavolaj jeho obvodakovi, resp.vseobecnemu dr.

denuska23
autor
3. máj 2017

Ďakujem Vám 🙂 a pozriem to a poviem mu ;) ...ja ani neviem prečo ma to vôbec nenapadlo

deti95060810
3. máj 2017

a myslíš že lekár hneď bude pozerať do papierov či daný pacient má alebo nemá dlh? to sa mi nezdá, pretože aj ja som mala taký síce malý ale predsa dlh a nik sa nad tým ani len nepozastavil....

lilyianka
3. máj 2017

@deti95060810 mne sa stalo,ze som tiez mala dlh (nevedela som o tom) vycapena na koze u gynekologa a on mi to pekne krasne oznamil a preventivku neurobil...citila som sa strasne,ako nejaka socka....vraj by ma osetril iba ako akutny pripad....takze niektori lekari si hned lustruju pacientov

marusia12
3. máj 2017

@denuska23 ešte som nepočula, aby niekto mal dlh a platil za vyšetrenie. Dlh si musí uhradiť tak či tak, čiže ošetrenie dostane, horšie je to s plánovaním operácie, tam už sa pozerá na to, či platí alebo nie... ale obvodná a odborný lekár toto nerieši...

marusia12
3. máj 2017

Má ako neplatič nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť a silne pochybujem, že si odmietnutie vyšetrenia zoberie ktosi na zodpovednosť... lebo aj z toho sa môže vykľuť neodkladné vyšetrenie. Iné je to pri preventívke, tam to chápem... ale ja tiež nejak poctivo neplatím odvody, raz sú, raz nie a stalo sa mi len dvakrát, že ma na to upozornili v lekárni, ja som ich upozornila, že ich do toho nič a bolo... takže v pohode, nech ide k lekárovi...

bergsta
3. máj 2017

@deti95060810 Lekari i lekarne maju pristup do systemu a tak moznost kontroly uhrady/resp. dlhu zdravotného poistenia.

katulienkax
3. máj 2017

Ak ho bolia obličky tak to moze byt neodkladne ( napriklad zapal) a teda by ho asi mali vyšetriť ale musí lekárovi tvrdiť ze ho to dost boli

marusia12
3. máj 2017

@katulienkax nič nemusí tvrdiť... zas tu nedramatizujte, ak nemáte vlastnú skúsenosť... tú ja mám a za tie roky sa mi fakt nestalo, že by ma niekde odmietli. Ako som už písala, neplatí to pri preventívke, inak je všetko ok... ty tie odvody musíš zaplatiť tak či tak, čiže ťa prakticky nemôžu akože neošetriť... a v Ústave to máš jasne napísané... len sa stačí ozvať a hlavne si nevymýšľať.

marusia12
3. máj 2017

@bergsta áno majú prístup, ale jednoducho si dnes nikto nezoberie na krk následný prúser, ak ťa nejak neošetria. Ja som dlhoročná astmatička, ako som už písala, platím odvody hocijako a vždy ma len upozornili v lekárni ale lieky mi vždy dali... aj tie totiž patria do neodkladnej zdravotnej starostlivosti, takže žiaden strach. Debilizácia občanov pokračuje, že sa už boja aj domáhať svojich práv... škoda slov.

maria123
3. máj 2017

len nech ide,moze to byt vaznejsie

bergsta
3. máj 2017

@marusia12
Vychadzat by sme mali nielen z "domahania" sa prav, ale aj o plneni si povinnosti. Ak som si vedoma svojich prav, musim si byt vedoma aj povinnosti.
Tak ako lekar i lekaren poskytuje v tomto pripade sluzby s rizikom, ze ich nedostane od poistovne refundovane, cize zadarmo.
Predstav si seba na ich mieste, ci by si ako SZCO poskytla sluzbu v podstate na dobre slovo a nedostala si ju preplatenu, lebo by "zakaznik" na upozornenie o nedoplatku reagoval slovami "Do toho vas nic nie je."

@katulienkax
Akutne osetrenie dokaze posudit najskôr lekar, schvaluje ho ale aj poistovna.
@katulienkax

marusia12
3. máj 2017

@bergsta aspoň netrep od veci, ak sa už vyjadruješ 😀 Ak si aj neplatič a písala som to hore viackrát, len treba poriadne čítať s porozumením.... jednoducho musíš svoj dlh na poistnom zaplatiť tak či tak... tomu sa nevyhneš... čiže neviem čo tu splietaš, že ktosi čosi dostáva zadarmo. Nikto nič zadarmo nedostane, lebo okrem uhradenia poistného ti pristane na účte ešte pozdrav od exekútora. Takže zdravotné poistenie bude uhradené tak či tak... že jo?
Mohla si dať do placu aj to, že za neplatičov platia ošetrenie platiči... to je tiež také populárne 😀 hoci to vôbec nie je pravda.... 😀

fokuska
3. máj 2017

@marusia12 Ak teda nebudes platit vobec, dlh bude stale narastat, exekutor nebude mat co zobrat, ziadny majetok, ziadny prijem, nema z coho strhavat peniaze. Tak kto to nakoniec lekarom a lekarni preplati?

bergsta
3. máj 2017

@marusia12 Vdaka za odporucania, co by som mala pisat. Nechapem este stale, preco ludia v diskusiach reaguju podrazdene, dokonca utocne a nie vecne. Potom to vyzera tak, ze sa ich prispevky osobne dotkli.

K veci: Ty pises svoju osobnu jedinecnu skusenost s diagnozou astma, nie je to mozne aplikovat na vsetky pripady a ani na tento v povodnej otazke. Existuje mnozstvo pripadov, kedy napr. nemocnica vystavila fakturu pacientovi za osetrenie.

Na margo neplaticov: Kazdy nedoplatok je povinne uhradit. Nie vzdy je vsak z coho a obcas chyba aj ochota.

Otazka pre Teba: Z coho, z akych zdrojov - podla Teba - financuje zdrav. poistovna svoju prevadzku a uhradza platby za sluzby a starostlivost?

aristka
3. máj 2017

@marusia12 ty sa tu vyjadrujes dost schizofrenicky ...k teme ,ak je niekto neplatic a narastie mu pekna sumicka ,poistovna na to upozorni a lekara ,tj.mu nezaplati vykon a hodi kod len poskytovanie neodkladnej starostlivosti ...takze pokial pac .neumiera alebo nekrvaca predo dverami tj.nie je v priamom ohrozeni zivota ,lekar ho nemusi osetrit ...cena za vys.samopltcu by mala byt v cenniku lekara pri jeho ambul.

persica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dahmaral
3. máj 2017

V praci sme mali uraz, nasledok bol polamane prsty na nohach a este ine komplikacie..volala som 112, vzali ho ale nasledne mu dali iba zakladne akutne osetrenie nakolko my sme sice zdravotku platili ale predtym mal dlh a odmietli ho operovat. Az po mesiaci ked to zaplatil sa nim zacali zaoberat. Takze zomriet na mieste nenechaju ale zabezpeci sa len to najpotrebnejsie..takze tiez suhlas s tym ze prednostne ak daco platit tak zdravotku..

maickamf
3. máj 2017

@deti95060810 dr.si nemusí hneď overovať, či pacient má alebo nemá dlh, ale je potom nepríjemné, keď dr. poisťovňa výkon nepreplatí a musí doslova drankať od pacienta peniaze spätne

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bobulazelena
4. máj 2017

Takze takto...u lekara mozno platit nebude ale potom ho vyzve poistovna na zaplatenienukonov ktore za neho hradila, ak to nezaplati, poda zalobu na sud

krprtka
4. máj 2017

Som obvodacka....za osetrenie,odber krvi a mocu neplati nic, ak ma tazkosti...nedaju sa mu robit preventivne ukony...iba za uhradu...co sa tyka liekov,na zadnej strane musi byt uvedene neodkladna zdr.starostlivost,vtedy to ZP uhradi

bobulazelena
5. máj 2017

@krprtka ano uhradi ale naslesne sa ZP toho domaha sudne...

janulienka85
5. máj 2017

Ahojte som lekarnik a pracujem v lekarni, ak k nam pride pacient s receptom a nema na nom od lekara na druhej strane receptu napisane neodkladna starostlivost a s peciatkou a ma dlh v zdravotnej poistovni tak automaticky si lieky plati cele sam.ak by sme si to nevsimli ze je neplatic a vydame mu to na uhradu poistovne zalatime to my ako lekaren.

denuska23
autor
5. máj 2017

Ďakujem Vám všetkým 🙂

sikulka_maja
5. nov 2018

... denuska23 .. ako to napokon dopadlo .. dá sa niekde zistiť koľko čo stojí v prípade, ak si neplatíš to zdravotné a nemôžeš počkať a neodkladné to z pohľadu lekára nemusí byť

denuska23
autor
5. nov 2018

@sikulka_maja ahoj no napr. U zubára koľko si vypýta, na pohotovosti 2€ + ked mu davali napr. inekciu musel si zaplatít 10€ za ňu, u nášho obvodného sa tak či tak plati skoro za všetko...akurat lieky na predpis zaplatit v plnej sume

anjelikdianka
23. sep 2019

Baby.Moj otec bol dnes u doktora tazko sa mu dycha,vracal cely vikend.A tam mu doktorka oznamila ze mu nemoze ani krv vziat lebo ma dlh v ZP.Vysetrila ho aj nejaky antibiotikum dala.Ma ist na rengen.Koko asi bude tam platit?Uz sme volali na ZP posielaju nejaku grid kartu a mozeme pozriet koklo dlhuje a potom zaplatit.Ja ako dcera to inak neviem zistit?Chceme to zaplatit v hotovosti.

maciatkolulu
23. sep 2019

@marusia12 občan si ma ale rovnako plniť aj svoje povinnosti, keď sa domáha svojich práv....