Bývanie v Nemecku vo vlastnom

kobylka123
16. dec 2021

Ahojte, chcela by som sa opýtať tých čo žijú v Nemecku. Je to naozaj tak že bežný človek nemá dom s pozemkom vo vlastníctve ako je to tu na SVK? Že sú ceny nehnuteľností tak vysoké že obyčajný človek nemá peniaze na vlastné bývanie? Celý život tam plánujete bývať v nájme? Rozmýšľam nad presťahovaním sa do Nemecka aj s novou prácou ale naozaj ma odrádza celý život nebyvat vo svojom. Ako to tam funguje? Vďaka za každu odpoveď.

belllinka
16. dec 2021

Áno, tak to funguje, myslím že až 90 percent ľudí tam býva v podnájme. Ceny nehnuteľností sú niekoľkonásobne vyššie ako u nás. Známa ide teraz kupovať dvojizbák za 670 000 eur.

brnacik
16. dec 2021

@kobylka123 Ahoj, ja bývam v Nemecku v meste Stuttgart už vyše 5 rokov. Samozrejme závisí to od mnohých faktorov, ale v Stuttgarte sú byty a domy tak príšerne drahé (pr. nový byt na okraji mesta, 3 izby, cca 100 m2 ide od 700.000 EUR), že veľa ľudí skutočne býva v podnájme aj cely život. V nejakom menšom mestečku alebo na dedine je to lacnejšie. Stále však treba počítať s cenami vyššími ako na Slovensku. Budem držať palce 🙂

lusinda1989
16. dec 2021

Ahoj my sme bývali v Nemecku a teda po roku v najme sme si kúpili vlastný dom lebo splátka hypotéky nás vyšla menej ako najom. Ni nebývali sme priamo v meste ale o dve dediny dalej do mesta sme to mali 10minut autom teda aj manžel do roboty. U nás na dedine boli veľké troje potraviny a aj taký vsehoobchod zmrzlina skolky a železničná stanica. 6i dom nás vyšiel na 198 000 ale to bolo asi tak 7r dozadu. Obrovská záhrada garáž a ďalšie bývalé hospodárske budovy čo tam boli. Keď sme sa odsťahovali dom sme rýchlo predali.

elizabet173
16. dec 2021

@kobylka123 máme rodinu v Nemecku, bývajú kúsok od Stuttgartu, obaja Slováci, spoznali sa tam asi pred 15 rokmi. Kúpili si 2 izbový byt, keď prišlo pred 7 rokmi prvé dieťa, zobrali hypo a kúpili byt 4 izbový, ktorý asi štyri roky späť predali, hypo navýšili a kúpili si 5 izbový rodinný dom. Majú tri deti, ona pracuje asi od roka toho najmladšieho, je čašníčka, on je lekár. Každý byt, aj dom kúpili v pôvodnom stave a svojpomocne ho s pomocou rodiny komplet prerobili. Takže platili viac menej iba materiál a odborné práce. Ceny ti žiaľ povedať neviem, no určite boli podstatne nižšie, ako dnes.

diusqa761
16. dec 2021

Ahoj, náš dobrý rodinný priateľ pracuje už roky v Mníchove ako vedúci hotela, on cestuje medzi SVK a nemeckom. Niekoľko týždňov je v Nemecku a potom týždeň /dva na Slovensku. (Mimo korony, teraz je viac na SVK) . Kúpil si v Mníchove úplne v pohode 3izbový byt a na Slovensku má dokonca kúpený obrovský rodinný dom. Takže áno , ide to .

lusyyy36
16. dec 2021

Síce nebyvam v DE ale v AT ale....ceny nehnuteľností pred par rokmi boli oveľa nizsie ako sú teraz. To je uz vsade asi tak. Myslím si, ze tie ceny v AT a v de budú podobne. U nas 3izbak tak minimálne 400tis, pozemok asi 300m od nás 1 milion

diewcatqoo
16. dec 2021

Ked si porovnas ceny nehnutelnosti v Bratislave alebo Kosiciach s cenami napr. nejakej dedinky pri Sobranciach, tak je to mega rozdiel. To iste v Nemecku. Je jasne, ze tam, kde sa sustreduju sluzby a pod budu ceny ovela vyssie ako niekde na vidieku, kde zdochol pes.
My sme pred cca 2 rokmi zvazovali kupu domu v Nemecku, konkretne v oblasti Eifelu. Ceny domov mi prisli porovnatelne, resp. s prepoctom na velkost pozemku este nizsie ako mame teraz. Byvame na juznej Morave. Nakoniec sme do toho nesli a dobre sme spravili, pretoze presne tam boli tie tohtorocne mega zaplavy.
Takze naozaj vela zavisi od mnohych faktorov a ten najpodstatnejsi je asi region, kde chces byvat.

vevesh
16. dec 2021

Tak to je velmi komplikovana otazka. Ano, drviva vacsina nebyva vo vlastnom, velka vacsina nikdy. Dostat hypo z banky nie je tak jednoduche ako na sk+ v niektorych oblastiach cudzincom nedavaju vobec hypoteku, co je ako clovek solventny, ci ma dobry prijem (a staly prijem). Na niektore profesie su momentalne zakaz hypo, takisto pri szco a podnikateloch vseobecne- mozes sa aj na hlavu postavit a nedostanes, niekde ti ani termin v banke na hypo nedaju, nieto ziadost. A hlavne, je kazdy pripad tu individualny- niekomu pozicku daju, niekomu nie (ano je to aj o sympatiach)+ napriklad na zaciatku roka ma clovek najvyssiu sancu na hypo ako na konci roka... A v neposlednom rade je pre nemecko charakteristicka Schufa ( nieco ako uverovy register, ale su tam udaje o kazdej nesplatenej fakture+ riziko splacania podla bydliska), ktora vie poriadne zmarit sance na kredit uz len tym, kde mas nahlaseny podnajom (ak byvas napriklad v socialnej stvrti, ci v mieste, kde vela ludi neplati kredity/zavazky), tak mozes o vlastnom akuraz tak snivat....

00momo
16. dec 2021

Ahoj byvame cca 40km od Mnichova a vlastne byvanie je scifi mi platime za 2 izbovy necelych 50m2 -700€. A posielam link na nehnuteľnosti v oblasti kde bývame.
https://www.immobilienscout24.de/Suche/de/bayer...

00momo
16. dec 2021

A tu je linK na ceny priamo v Mníchove https://www.immobilienscout24.de/Suche/de/bayer...

lusyyy36
16. dec 2021

@00momo tusim mate ešte "lepšie ceny ako u nas vo viedni 🤣😭

luccija
16. dec 2021

@kobylka123 áno je to tak.A vo veľa krajinách okolo nás...u nás je trend niečo vlastnit.Moja teta bývala vo Viedni v nájomnom byte neviem aky to ma názov celý život...kamarátka v Ríme detto veď kde by nabrali toľko peňazí tam je to bezne

00momo
16. dec 2021

@lusyyy36 zartujes? To je to najlacnejšie co sme nasli podkrovny same sikminy a bez balkonu. Posielam link na ceny podnajmu v Mníchove
https://www.immobilienscout24.de/Suche/de/bayer...

lusyyy36
16. dec 2021

@00momo ved som to napísala v úvodzovkách. Myslela som tým,že ešte drahšie ako u nas vo W

jaroe
16. dec 2021

@kobylka123 áno, je to tak. Ja som pred 20 rokmi au-pairovala v DE, moja rodina mala vlastný rodinný dom a veľmi si na tom zakladali - práve preto, že to bežné nebolo....Ale k tomuto trendu smerujeme aj my, ako sa už nechali počuť naši najvyšší, dane z nehnuteľností predstavujú obrovský nevyužitý potenciál......😬

anna552
17. dec 2021

Byvame v rod.dome v NRW, v staršom ale zrekonštruovanom. Domy sú tu urcite lacnejšie ako v Mníchove. Najlacnejšie je to v Sasku na východe Nemecka.

vevesh
18. dec 2021

@anna552 ani nie- Sasko je dost historicke a teda aj tam su ceny vysoke v priemere. Najlacnejsie mas na hraniciach s cechmi ci poliakmi. Smerom na Zapad a do metropol ceny rastu (niekde az astronomicky). Mnichov ma celkovo najdrahsie nehnutelnosti v celom nemecku. Ale pred par rokmi niekde na prelome storocia boli tak nizke ceny aj v mnichove, ze sa v pohode dalo dostat k bytu, kto chcel (i ked uroky byvali 15%). Ale zase socialne byty boli neporovnatelne lacnejsie, preto sa drviva vacsina zabarikadovala do nich, lebo platit 150e komplet najom vs. 600e hypoteku bez energii bol pred 15 rokmi dost rozdiel. Pri inflacii su tieto sumy dnes na smiech alebo plac skor...

anna552
19. dec 2021

@vevesh Presne tam v okoli hraníc aj byty su tam relativne lacné a aj som sa stretla uz ludmi v praci, co odchádzajú z Bavorska, kúpili tam dom a vtedy ho rekonstuovali, hovorili..ze nechcú z nájmu zit cely život, tak sa rozhodli týmto smerom 😉

lapersefona
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
guiseppinka
23. jún 2023

Ale zase povedzme si, ze celkovo bytova politika je aj v nemecku aj rakusku ina... Neviem teda konkretne ako nemecko, ale v rakusku je vela genossenschaftov, teda druzstevne byty, ktore si clovek ak chce, vie neskor odkupit... V rakusku sledujem medzi znamymi trend, ze teda ak sa da, tak kupuju svoje, stavaju svoje... Ceny pozemkov su ale sialene... Sme male mesto (4000obyvatelov), ale vyborna infrastruktura, ale ceny porovnatelne s ba... A kupovanie nehnutelnosti je v podstate akoby drazba - nehnutelnost sa preda tomu, kto da viac... Kolkokrat clovek ani v banke este nema termin u svojho poradcu, aby vedel, ze ci mu daju hypo a uz je dana nehnutelnost predana...

inaemre
17. máj 2024

@guiseppinka len pre Info, normalne je proces taky ze najprv sa predbezne vybavi uver v banke bez zadania nehnutelnosti a potom sa hlada vhodny dom. 😅 To je prave koli tomu, ze niekedy spustia developery predaj a domy su prec do 20 minut....cize vies uz zarezvovat a ukazat ze mas potvrdenie z banky na danu sumu.
Je to sialene. My sme tak kupovali dom pred 5 rokmi.

Teraz to uz asi take nieje, kedze ceny isli hore + podmienky na uvery su prisnejsie ako pred 5 rokmi

guiseppinka
17. máj 2024

@inaemre mozno v nemecku. my sme chceli este kedysi v 2014 predbezne zistit, ze aku hypo by nam vobec dali a ze mame doniest nejaky byt/dom a oni nam povedia... ze len takto sa to neda🙄 ale teda bolo to davno davno... teraz neviem, ale na druhej strane - v roku 2020 hladali byt/dom znami a teda bolo to tak, ako som pisala - 10 zaujemcov a kym vybavili termin v banke, tak byt bol predany

sandra49
17. máj 2024

@kobylka123 poznám 2 páry ktore kupovali byt v okoli mesta Ulm, konkrétne Senden. Cca 8 rokov dozadu ich to vyšlo okolo 130 000€. Maju veľké 3bizbove byty a sú to Slováci. Hypo im dali na 10 rokov. Splátky majú nejak malo cez 1000€ ale mali aj nasporene. Ale bývalá som v dome v suteréne v prenajatom byte a nad nami žili dôchodcovia obaja nemci a oni nám vraveli ze načo by kupovali dom alebo byt, ze takto keď budu chcieť ísť žiť do inej časti nemecka, len sa zbalia a hotovo. A to boli teda dôchodcovia na úrovni, vzdelaní ktorí mali celý život vysoké pracovné posty. Takže od cloveka k človeku sa to líši..

inaemre
17. máj 2024

@guiseppinka my zijeme v Rakusku ako ty