Archivácia daňových priznaní SZČO

2. mar 2024

Ahoj ak szčo stratil daňové priznania taktiež k tomu faktúry za rok 2020 a 2021.. co robiť keď sa ohlási nedajboze kontrola SZCO?? Mam strach ze sa mne keď som szco ohlasia namatkovo ..pri sťahovaní sa mi tieto dve zrovna stratili🫣😔

egonsk
2. mar 2024

nemas to v pocitaci aj elektronicky? ved si to znovu vytlac.

autor
2. mar 2024

@egonsk v počítači to nemám uložené.. posielala som to cez finančnú správy cez účet co tam mam pridelený.. ID a heslo..

autor
2. mar 2024

@egonsk ale pozerám ostatne daňové co mam doma je tam na prednej strane že stav archivácie: nearchivovane.. takže čo to znamená?ze sa mi nerachivovali daňové?

egonsk
2. mar 2024

tak to netusim. Ale ja som mal na mysli FA dodavatelske a odberatelske, ako aj vypisy z uctu. Inak takato strata by sa mala ohlasovat, pokial si tam mala aj osobne udaje fyzickych osob (maloobchod).

autor
2. mar 2024

@egonsk alebo keď robím daňové priznanie cez fin.spravu elektronický automaticky sa to archívuje alebo ja ja vyberiem stav archivácie? Lebo ja tam mam že stav archivácie: nearchivovane

egonsk
2. mar 2024

neviem, skor ta ma trapid FA, blocky a dodacie, ako podane DP. Nim uz disponuju oni, ty mozes, ale nemusis mat jeho kopiu.

autor
2. mar 2024

@egonsk bločky som nemala len faktúry spočítané a uplatňovala som si paušálne vydavky

autor
2. mar 2024

@egonsk prosím ta co je FA?

egonsk
2. mar 2024

fakura

egonsk
2. mar 2024

ked mas pausalne, tak si vytlac tvoje faktury, vypisy z banky, sprav uctovny dennik a mas hotovo.

autor
2. mar 2024

@egonsk ďakujem.. no uvidím len sa bojím ze keď som pausalista szco že mi príde nedajbože kontrola.. už stresujem.. myslíte že takýto bežných živnostníkov pausalistov často kontrolujú?🫣

petronelag
2. mar 2024

Muž je tiež SZČO a má faktúry odoslané zapísané v knihe odoslaných faktúr, tam sa to aj sčíta, pozeral si aj medzisúčet, aby neprekročil tých 49tisíc.

autor
2. mar 2024

@petronelag ďakujem a mal už čas manžel nejakú kontrolu od kedy je szco?

petronelag
2. mar 2024

Muž nemal, ale že prídu hlavne vtedy, ak niekto niečo nahlási na toho živnostníka, napr. že niečo robil načierno alebo zamestnával načierno, bez dokladov, nedal doklad a také.

dzulli1980
2. mar 2024

Paušalistom robia kontroly zriedkakedy ... robím cez 20 rokov na daňovom úrade a nepamätám, že by niektorému z mojich daňovníkov-paušalistov robili kontrolu ... iné je, keby Ťa niekto nahlásil napr. kvôli čiernym obchodom - predaju bez bločkov atď.

autor
2. mar 2024

@dzulli1980 ďakujem pekne.🤗🤗🤗.. ja som myslela ze szco kontroluju na dennej báze.. a môžem otázku z prvej ruky? Písalo sa ze majú zvyšovať hranicu na platcov DPH na 75 tisíc je to od júla 2027 naozaj tak?

autor
2. mar 2024

@dzulli1980 a ešte otázka hore keď urobím daňové priznanie cez finančnú správu je tam archivovane ? Lebo ja co mam vytlačené tak tam mam ze stav archivácie nearchivovane co to znamená

dzulli1980
2. mar 2024

Áno výška obratu pre registráciu DPH sa bude zvyšovať na 75000 EUR, čo sa týka archivácie, daňová správa archivuje dokumentáciu FO 20 rokov.

autor
2. mar 2024

@dzulli1980 ďakujem a odkedy sa prosím vás bude zvyšovať? .. a ako je to so živnostníkmi ktorý nepriznávaju svoje prijmi za účelom aby neboli platci dph? Lebo je cudne že chcú zvyšovať hranicu na DPH.. ďakujem vám moc keďže viete ako to funguje 🤗🤗