Akú máte peňažnú rezervu?

dettinadetta
13. jún 2024

Akú máte peňažnú rezervu ?

Myslím mladšé ročníky , okolo 20-25..

Útoky si prosím nechajte, a nemusíte odpovedať ak nechcete.

Ja mám zo seba zlý pocit , pracujem a pracujem a vždy prídu nejaké nečakane výdavky ..

martinmmartin
13. jún 2024

ja mam rezervu dvanast mesiacov. Co zi to ale pomoze?
Plus rezerva je pekna vec ale dochodok musis riesit tiez

janai1
13. jún 2024

@dettinadetta pol roka na sporiacom účte.
A potom nejaké investície
26r.

buberova
13. jún 2024

Mám 27 tak neviem či by sa môj názor rátal.. je iné keď je človek sám a iné keď si s partnerom delia náklady, to sa potom oveľa oveľa ľahšie buduje rezerva

hellwant
13. jún 2024

Tak toto si len precitam, kedze som uz coskoro 42 rocny, ale aspon budem vidiet ako sa dari mladej generacii usetrit v tychto na vydavky narocnych casoch. Drzim palce omladine🙂

oriesocek
13. jún 2024

Syn ma dost vysoku. Brigaduje od 16 rokov a minimalne polku vyplaty si odvtedy odklada, investuje. Ale chce si kupit byt, takze nerozhadzuje na somariny. Ja som sa snazila v tom veku mat cca na pol roka.

veronka1996
13. jún 2024

Co mas na mysli pod pojmom "financna rezerva"? Len hotovost? Aj zostatok na beznom ucte? Aj terminovane vklady a sporiace ucty? Aj zlato? Aj fondy, akcie, dlhopisy? Aj IZP?...

hellwant
13. jún 2024

@veronka1996 Dobra otazka, ale kedze je mladsia, verim, ze mysli ten spravny vyznam- fin rezerva je na nepredvidane vydavky a v pripade straty zamestnania, by mala pokryt 3 az 6 mesiacov vydavkov( pozor nie prijmov, ale lepsie sa pocita na cely prijem🙂) A musi byt LIKVIDNA a NIE RIZIKOVA ZAINVESTOVANA( ak sa ju dotycny/cna rozhodne zainvestovat)
Cize isto nie cely majetok, ci zlato, ci si mysliet, ze mam nehnutelnost, to je fin. rezerva. - lvôli dlhsim odpredajom.

doriiis
13. jún 2024

V tom čase,keď sme mali toľko rokov sme kupovali dom,takže sme išli na doraz.Dnes o 9 rokov neskôr,je to lepsie

milanemila
13. jún 2024

@dettinadetta ja som koncila vysku ako 23 rocna a byvala som sama od 21, takze vtedy som mala “rezervu” podla mna bliziacu sa nule :D ale teda hned od prvej vyplaty z TPP som si zacala pdkladat a zriadila 3 pilier (kedze mi prispieval aj zamestnavatel). Na zaciatok to nebola neviem aka suma, ale postupne to rastlo. Podla mna je dolezite odkladat aspon nieco aj ked je to po skole mozno malicko, ale lepsie ako nic a prijem postupne rastie, cize potom som riesila uz aj nejake fondy atd.
Teraz mam 31 a zarabam 3x tolko ako po skole, takze samozrejme aj ta rezerva je uz ina 🤷🏼‍♀️ keby nemame 2 deti, tak zas je moj prijem inde aj uspory. Nieco sme minuli pri zariadovani noveho byvania, ale na nejake 2 roky mame rezervu pri zachovani rovnakeho sposobu zivota. Keby sme sa uskromnili, tak na viac.
Zalezi aj od toho, ci clovek byva u rodicov, ma hypo alebo podnajom, ci ma deti, neda sa to uplne porovnavat.

thirstymonk
13. jún 2024

Rezervu? Lol. Väčšinou som v mínuse pár stoviek. Najviac v mínuse som bol asi 900€. Teraz som toľko v pluse. U živnostníkov je to tak. Raz si hore, raz si dole. Ale nejaká rezerva u mňa nehrozí :D

domkakvet
13. jún 2024

@dettinadetta ked som mala tolko rokov, tak som nemala ziadnu rezervu, lebo som chodila aj na vysku, sice som brigadovala, ale z toho som neusetrila.

mclissa
13. jún 2024

V tom veku som precestovala svet a neriesila som rezervu.

evcagabi
13. jún 2024

Ked som mala 20-25 tak som sa nad nejakou financnou rezervou vobec nezamyslala 😅

heni79
13. jún 2024

@dettinadetta V tom veku som bola na VŠ a krátko po nej. Počas VŠ mi finančne pomáhali rodičia. Pomáhali, nie financovali všetko. Často nevydalo ani na jedlo. Tesne po nej som šla pracovať do BA. Ceny nájmov šialené, ceny všetkého... Asi 3x som šla do debetu na karte. Potom som sa odsťahovala do iného mesta, našla inú prácu. Vtedy som začala šetriť. O rezerve som snívala. A tvorila ju postupne. Od skončenia VŠ som nemala žiadnu finančnú podporu „zvonku". Šetri, ak môžeš. A neporovnávaj neporovnateľné. 😉

caroline_
14. jún 2024

@thirstymonk u nás rovnako (27)

thirstymonk
14. jún 2024

@caroline_ Osobne skôr ako na nejakú rezervu a šetrenie, sa orientujem na väčší zisk.