Ako zvládajú ľudia vyžiť z mála?

linda144
1. aug 2021

Veľakrát som sa nad tým zamýšľala. Hneď na úvod chcem povedať, že ma nezaujíma, kto z Vás koľko zarába. Len ma udivuje ( v dobrom) ako niektorí ľudia dokážu vyžiť hoc zarábajú napríklad minimálne mzdy. Najmä ak majú deti. Na čom si vedia utiahnuť opasok? Ja osobne mám dve deti, s manželom zarábame celkom slušne, taký priemer a mám čo robiť každý mesiac to ustáť. Áno, chodíme na výlety (nie často, ale ideme), doprajem deťom tie bežné veci ako pizza, zmrzlina, kúpalisko, kolotoč...atď., obaja chodia na krúžky (tiež to niečo stojí)...proste bežná rodina. No ako to robia ľudia, ktorí nemajú úplne bežný príjem, ktorí majú možno o niečo menej??

pribinak
1. aug 2021

Je rozdiel kúpiť šunky a šunku, kúpiť čokoládu a čokoládu. Čiže ak máš vyšší príjem, určite kupuješ kvalitnejšie potraviny, kvalitnejšie oblečenie a obuv, ….

Strava je to hlavne, kde sa dá rozhádzať najviac peňazí a aj naviac ušetriť. Máš značkové potraviny a máš Basic radu potravín.
To iste drogéria a kozmetika.
Niekto striha deti doma, niekto chodí a deťmi ku kadernícke. Niektoré baby chodia pravidelne na minikuru a pedikúru, iné si to robia doma.

Deti z nízkopríjmových rodín často na žiadne krúžky nechodia, max. na niečo v škole, výlety? To sotva, max. ak to organizuje nejaký spolok či organizácia

To iste máš pri aute a byte.

ckocka
1. aug 2021

Výlety do prírody bez vstupného, jedlo so sebou. Pizza, zmrzlina, kúpalisko, kolotoč nie sú bežné, ale výnimočné. Krúžky nie sú.
Disciplína je ten zázrak - alebo inak povedané keď nemáš, tak nedáš.

lucka_ke
1. aug 2021

deti sedia doma a jedia chleba s maslom 2x denne + 1 teplé jedlo aj to počas školského roka v školskej jedálni, v stručnosti (tým nechcem nikoho uraziť)

vulka
1. aug 2021

@linda144 Vieš, ak má človek málo peňazí, naučí sa s nimi hospodáriť. Zamýšľať sa nad všetkým čo kupuje. Vopred plánovať(hlavne prípravu jedla). Kombinovať. A je neuveriteľné, že títo ľudia dokážu aj sporiť. Je to tým, že si poriadne všetko vopred premyslia.

ruzicka603
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
linda144
autor
1. aug 2021

@vulka asi áno, asi to bude tým, že proste MUSIA. Ja som mala napríklad vždy problém s hospodárenín, som ten typ, ktorý si rád dopraje. Chvalabohu ma v tom trochu brzdí a uzemňuje muž. A práve preto ich obdivujem, lebo veru áno, ako píšeš, niektorí dokonca aj ušetria. a to je už pre mňa totál sci fi. 🙉

linda144
autor
1. aug 2021

@lucka_ke ☹ ale nemyslím zase tých úplne úplne chudobných, ale tie rodiny, ktoré zarábajú ale málo.

lucka_ke
1. aug 2021

inak je to smutný život, rástla som tak

linda144
autor
1. aug 2021

@lucka_ke veru smutný, možno aj ja by som mohla niečo viac ušetriť, ale zase nikam nejsť, nič si nekúpiť, nič deťom nedopriať...o čom to potom už je

laurita285
1. aug 2021

Každý dopraje deťom toľko koľko môže.
Každé dieťa je oblečené a najedené, dokonca aj výlet zažije ale ide o to v akej kvalite. Na tom sa odráža ten rozpočet...

Čím viac zarobíš tým viac si dopraješ. Kým sme mali napr podpriemerný plat nekupovala som si najvyššiu radu sónickej kefky na zuby a nadstavce za veľa € stačila aj obyčajná kefka za 2€ a službu splnila, rovnako splnia službu aj topánky z čínskeho obchodu, síce nebudu dobre tvarované na detskú nôžku ale poslúžia.
Rovnako dieťa narastie pekných 170cm, 60kg aj z rožku s maslom ale za akú cenu...

Asi by som sa tým nezaoberala, každý dopraje koľko môže a škoda sa pozerať na iných lebo čo máš z toho že sa nimi inšpiruješ a akože ušetríš napr 200€ keď to spätne môžeš potom banovať.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sslobodnamama777
1. aug 2021

Ja vždy rozmýšľam, keď vidím, že lacné jedlá - recepty, alebo Čo pred výplatou navariť, alebo Čo variť, keď neni z čoho a vidím tie recepty, tak neviem potom, čo sú "drahé" jedlá. Lebo my jeme stále tie z kategórie "lacné" jedlá a sú to pre mňa bežné jedlá. Tak nikdy neviem, čo sa považuje za "drahé" jedlo.
Chudoba je hmotná aj nehmotná. A keď sa spoja, je veľmi zle, chúdence deti. Ale aj nehmotná chudoba robí veľa zla.

ariannazara
1. aug 2021

Ja by som sa chcela naučiť šetriť. Ale nejde mi to 🤦‍♀️ ale veľmi by som chcela tak si rada prečítam ako nato.

deti95060810
1. aug 2021

šetria kde sa dá... na jedle, nekupujú deťom knihy - ale chodia do knižnice, na výlety zoberú so sebou stravu, oblečenie deti nosia jeden po druhom, pečú sa koláče doma, varia si doma - nechodia do reštiky, obracajú každú korunu... a keď si to po sebe spätne čítam tak zistím že my takto žijeme... 😀
nechodíme na kúpaliská - máme bazén, manž. chodí do knižnice - lebo kde s tými knihami čo stále kupuje, do reštiky nechodíme, baby nosia oblečenie jedna po druhej - však ho majú max. jednu sezónu, pečiem zákusky a koláče každú nedeľu doma - a pritom nezarábame minimálku... 😉
ak máš šetrenie v krvi, tak môžeš zarábať kde aké e... stále budeš šetriť...

simonahra
1. aug 2021

mňa naučilo šetriť to, že som nemala a musela som proste premýšľať čo radšej kúpim a to mi tak nejako ostalo, dávam si pozor kam dávam peniaze, pretože ozaj keď človek prestane premýšľať tak sa dokážu veľmi rýchlo rozkotúľať

loginexistuje
1. aug 2021

vela setria tak ze byvaju u rodicov jedia u rodicov atd

sslobodnamama777
1. aug 2021

U nás máme jednu pani a ona má charitu a roky pomáha chudobným po celom Slovensku, ja som jej uz veľa vecí dala a aj iní jej pomahajú, pomoze so vsetkým a zalozila aj dom pre bezdomovcov. Bezne jedlo dáva chudobným, uz som jej niesla igelitky potravín chudobným, potrebné saty veci aj peniaze, vdovám a chudobným aj Rómom, nábytok..vzdy zhána odvoz, má samozrejme pomocníčky. Ked sa dozvie, ze niekto potrebuje pomoc, overí si u starostu a posle co treba. Ak nieco potrebuje opyta sa..postielky, chladnicky, postele, skrine....vsetko, čo vie pomôže. A ja som raz mala prácu s plienkami a tie plienky mali tri kategorie, tretia bola pre najchudobnejších, no hrozné, tam neboli ani gumičky na tých plienkach, alebo boli trochu špinavé. No samozrejme, ze deti veľkou chudobou trpia, to je neodškriepiteľné.

tomas97
1. aug 2021

Veľmi úsmevné je čítať len jedno "nákup v sekáči". Všetci dobre vieme, že nákup v sekáči je často "luxus". Ceny za nový tovar sú oveľa nižšie v obchodoch ako napríklad NewYorker alebo aj GATE či TAKKO. Niekedy aj Tesco. A to kupujete nové nie nosené.🙄

linda144
autor
1. aug 2021

@tomas97 ja do sekáčov nechodím, tak neviem, ale hádam tam nie sú ceny vyššie ako v obchodoch, či?

zooeynka
1. aug 2021

@linda144 castokrat je sekac drahsi ako uz spomenute obchody ked maju akciu. Sekac moze byt 6.99/kus a v Takku som nakupila za polovicu.

zaba21
1. aug 2021

@zooeynka
V niektorých sekacoch majú pravidelne akcie, ľudia, čo tam často nakupujú to vedia, vtedy sa oplatí kúpiť. Ale inak sú tam niekedy fakt dosť vysoké ceny. Ale teda bola som svedkom ako jedna pani s dcérou platila cez 20 eur za vyslovene handry...za možno 5 kusov...

zooeynka
1. aug 2021

@zaba21 ako sa da zistit kedy bude v sekaci akcia? Od predavaciek?

judar
1. aug 2021

Pozor...ako kto...ja co mam znamych minimalka na papieroch este mrnca ze nemaju peniaze...z toho jedneho zena nove cecky za 3-4tisicky a chodia ako supaci ..dalsi byva sam a skoro 900€ plat, v zdedenom dome, ktory sa mu rozpada a hajzel ma taky misa bez dekla ze surfing zo strany na strany a malo mu je, dalsi ma zenu dom deti minimalku na papieroch robi sa naschal zobrakom a realne ma vselijake investicne veci za niekolko xyz tisic € nahabanych....takze bacha na to bo ludia radi sa maju za chudakov a realne maju za ocami druhych nahabaneho aj pomimo tych minimalok

oli18
1. aug 2021

@zooeynka najkrajšie veci som si kúpila v sekáči v akcií kus za 30 centov. Teraz občas za 50 % zľavu. Každý sekáč má iné zľavy. Máš to uvedené na vstupných dverách.

janickacrazy
1. aug 2021

@zooeynka no možno tak v BA, u nás teda majú bežne akcie v sekaci tričká po 1-2 eurách, manželov kolega si tam kupuje pravidelne tričká do práce, má veľkú spotrebu

marci77
1. aug 2021

ja si tiez myslim, ze setrit sa da, napada mi hned viacero moznosti
1. deti chodia na kruzky v ramci skolky, tam je poplatok na rok nejakych 20-30eur, ak to organizuje skola (teda jeden je zadarmo, a kazdy dalsi okolo tych 30eur na skolsky rok)
2. oblecenie napr. aj tu z bazarika vybrat a kupit, ale suhlasim aj s tym nazorom, ze niekedy aj nove znackove veci su lacnejsie ako niektore veci z bazara, ak vystihnete akciu (napr. vypredaj na aboutyou)
v sekacoch byvali akcie, ze vsetko za 1euro, dokonca vsetko za 0,5eur (teraz cez koronu neviem, ci to stale funguje)
3. na jedle sa da tiez vela usetrit, napr. syte polievky varit (gulas, fazulova, sosovicova atd....pripadne kupit kura, cast na polievku, zvysok upiect (ako Gizka Onova radila v relacii svokra
4. co sa tyka vyletov....tiez sa da ist tam, kde nebude vstupne 40-50eur za celu rodinu, priapadne sa da ist vlakom, na bicykli k dakym pamatihodnostiam (nemusi to byt vzdy auto, ktore v domacnosti tiez dost stoji)

leeo
1. aug 2021

Nekupuju to, co nepotrebuju. Minaju peniaze iba tam, kde musia. A z toho potom este usetria. Niektori rodicia su tak kreativni, ze dokazu obohatit detsky program aj bez drahych a zbytocnych veci okolo toho. Este lepsie su na tom tí, co byvaju na dedine. Vela si dopestuju a dochovaju.

marci77
1. aug 2021

@leeo ano, presne, deti sa vybehaju na ulici a zahraju s loptou a pod.
a vela veci sa dopestuje v zahradke

kittykat22
1. aug 2021

@linda144 kamarat ma penazi ako pliev a je skrblos. Pretoze je to dobry kamos tak vidim co robi 😅 Napriklad nikdy nejedava v restauracii. Vari mu doma tatko. Je to stary mladenec tak ma denne navarene. Ten aby dal v restauracii nieco - neexistuje. Jedlo si vzdy nosi so sebou. Vyuziva zlavy kam sa pozries. Bez zlavy ani ranu. Vsetko vo vypredaji - ci oblecenie, zlavovy portal na jedlo, jedlo vo vypredaji. Kadernicka je juniorka ktora sa len uci. Chodi vsade MHD. Ziadne dovolenky. Maximalne k jazeru vlakom 20 min, tam sa opecie na luke, da si donesene pivo a ide domov. Chodi na ping pong kde plati podiel 1e aby si prenajali 4.ja stol. Vsetko si upravuje a maluje sam. Nikdy nic nevyhadzuje. Stazovala som sa u neho na komacsky toaletak, tak koli mne zacal kupovat (drahy) makky 😅 Ako ked chces, tak sa usetrit da.

marci77
1. aug 2021

@kittykat22 tiez poznam taky pripad, je to IT-ckar, zaraba cez 3.000 mesacne .....aj tak, na dovolenke sa mu pokazilo auto a ked sme mu radili, aby si isiel do pozicovne pozicat auto, zareagoval, ze nie, ze to je drahe ......no tak to uz clovek nevie, co ma nato povedat
asi iba tolko, ze netreba setrit na nespravnych miestach😉