Ako zrušiť sporenie v banke?

31. mar 2024

Ahojte, v roku 2018 som si zriadila v Slovenskej sporiteľni Sporenie na bývanie. Na začiatok som tam dala vklad 5000eur a potom každý mesiac 100 eur. Zo začiatku mi z úrokov pribudalo mesačne 1-1,5 eura. Posledný čas som to veľmi nasledovala a teraz pozerám, že za posledné tri roky mam iba 0,01% úrok a mesačne dostávam smiešnych 7centov a to mam na sporení 12000 eur.
Sporenie som si zriadila osobne v banke. Chcem sa opýtať, môžem hocikedy zrušiť Sporenie na bývanie, alebo sú nejaké podmienky? Musím to zrušiť osobne, alebo je to možné aj cen internetbanking, cez George?
Je momentálne k dispozícii nejaké Sporenie v Slovenskej sporiteľni, ktoré sa oplatí? Dakujem

13uzivatelka11
31. mar 2024

Ja mam investičné sporenie v SLSP a momentálne mám úrok + 21% takže zo 720€ je naviac dákych 120. Ale boli časy keď tam bol aj mínus. Ale tak sporime len tak po troške a už sme z neho aj vyberali.

dominikamacakova
31. mar 2024

Vyber odtiaľ peniaze a už nevkladaj. Nemusíš nič rušiť

jaaty
31. mar 2024

Sporenie zrušiť osobne v banke, kde ti ponúknu aj alternatívy. Či už vyššie spomenuté investične sporenie (sporiť minimálne 3 roky, ideálne 5 a viac) alebo obyčajne sporenie k účtu dostupné kedykoľvek, ale s nižším zhodnotením.

matus_ik
31. mar 2024

Neodporúčam sporiť si cez banku, sú tam dosť nízke úroky. Viem vám odporučiť niečo výhodnejšie. Pokojne sa mi ozvite do správy.

maranco
31. mar 2024

* mesačne dostávam smiešnych 7centov a to mam na sporení 12000 eur *
Vo FIO by si dostávala na bežnom sporení z ktorého vieš kedykoľvek vybrať po zdanení mesačne čistých 24€ pri úroku 3%.
Nie je to ktovie čo, ale lepšie ako 0,07€.

nelca84
31. mar 2024

Neviem o sporeni na byvanie v slsp, takze si mala obycajny sporiaci ucet, len si si ho nazvala, ze na byvanie. No, nebol to dobry vyber, lebo toto su bezne uroky na sporiacich uctoch... ja mam v slsp investicne sporenie ako sa pise vyssie a presne je tam urok 21% aktualne.

liz_lemon
31. mar 2024

SLSP ma dobry produkt Fond maximalizovanych vynosov, teraz je tam, cca 19%, ide o podielove fondy, takze sa to % moze zmenit. da sa tam vkladat od 20 EUR

viera27
31. mar 2024

Sporenie na byvanie uz roky neexistuje. Chod do Georga do detailu toho sporenia a mrkni,ci tam mas moznost zrusit sporenie. Viem ze nove sporenia sa daju zrusit normalne cez apku/web. Pri tomto starom neviem. Ak ich nepotrebujes hned,urob si radsej terminovany vklad, pripadne vyber investicne sporenie. Ako to uz niekto spominal,Fond maximalizovanych vynosov napr. Ak ich potrebujes mat k dispozicii,sprav si Sporenie na rezervu. Lepsie uroky o nieco a hned mozes zrusit,vyberat,ako potrebujes.

autor
31. mar 2024

@viera27 prihlásila som sa do Georga a píše mi tam Sporenie na bývanie/úrok 0,01%/.
V Nastaveniach mám možnosť:
Zrušenie účtu
Po zrušení sporenia vám nasporené peniaze prevediem na zvolený účet. Sporenie však rušiť nemusíte. Potrebnú sumu môžete previesť na osobný účet a v sporení pokračovať ďalej.

Ak ho zruším cez Georga, nebudú mi účtovat nejaké poplatky? Založila som si ho osobne v banke, viem, že v minulosti sa dalo rušiť sporenie vždy ku nejakému dátumu bez poplatku.

viera27
31. mar 2024

Nie,nic sa nebude uctovat. Aspon pokial viem. Okrem toho uz si urcite presiahla aj cielovu sumu

slavomira236
31. mar 2024

Ja mam vo fiu a mesacne mam 60 eur na sporeni..vzdy lepsie jak euro.

slavomira236
31. mar 2024

@maranco tiez mam fio..mne vyhovuje nemusim sporit pravidelne . Plus mozem peniaze vybrat v pripade potreby

alexandra383
31. mar 2024

Bez poplatku, tiez som si pred tyzdnom rusila a zalozila novy sporiaci. Vsetko bez poplatku cez georga

rozculena
31. mar 2024

@slavomira236 čo je to za sporenie?

slavomira236
31. mar 2024

@rozculena sporiaci ucet k hlavnemu uctu

maranco
31. mar 2024

@rozculena sú tam 2 druhy účtov s 3% úročením

- Fio konto, úročí sa prvých 10 000€ môžeš tam robiť prevody, trvalé príkazy, SIPO, inkaso, mať k nemu platobnú kartu
takže prakticky ho vieš používať ako bežný účet

- Fio sporiaci, úročí sa celá suma a mesačne je obmedzenie na 4 prevody/výbery

tam je výhoda hlavne pre seniorov ktorý nechcú používať IB a platobné karty, že môžu chodiť na pobočku vkladať/vyberať hotovosť bez poplatkov

maba123
2. apr 2024

No mas stare sporenie, lebo ja mam sporenie v slsp , kedykolvek a kolkokolvek mozem vyberat a 1,5% mam a bez obmedzenia vysky, ale urcite odporucam ak mas chcechtaky ktore momentalne nepotrebujes, tak investicne sporenie , ja som vymalal nejake fondy pred 5 zhodnotenie do terchnologickych firiem a 156%za 5 r cize vyse 30 % na rok, a boli obdobia ked to nevyzeralo dobre , ale treba vydrzat a vysledok sa dostavil, je to horizont 5r

mimabud
2. apr 2024

Určite by som si to sporenie zrušila, záleži aké su podmienky sporenia, lebo v podstate sa to neoplatí. Sľubene percenta su väčšinou v banke len na oko, ale keď si prepočítaš všetky % stým ktoré platiš banke ako keby úrok, tak vo výsledku máš zisk veľmi malé percentá. Samozrejme, v akej banke a aké portfólio máš nastavené. Kludne sa ozvy, môžem sa na to pozrieť.

martin9805
27. máj 2024

@13uzivatelka11 dobrý deň môžete mi napísať prosím aké to je sporenie? Hľadám to na George slsp a s takým úrokom neviem nájsť nič :/ iba max 5%

viera27
27. máj 2024

@martin9805 no hovori o investicnych sporeniach. To nie je celkom spprenie,ale de facto investovanie. Tam odporucam ale nedavat velku sumu jednorazovo. Radsej si nastavit pravidelne sporenie napr. do Fondu maximalizovanych vynosov. Kazdy mesiac rovnaka suma. Tym spriemerujete aj pripadnu stratu (kedze nakupite aj v case,ked budu akcie dole). Takymto sposobom dosiahnete velmi pekne zhodnotenie. Treba vsak peniaze ponechat par rokov pomalicky si pracovat.

martin9805
29. máj 2024

@viera27 a keď mi ukazuje na fond maximalizovanych výnosov 5% to je dobre alebo málo? Ano tak chcem každý mesiac aspoň po 50€ na 5 rokov

viera27
29. máj 2024

@martin9805 FMV mam momentalne za dva roky 17%. A to boli roky,ked cely trh klesol (ukrajina, covid). Vynos nik negarantuje,da sa dokonca prist aj o vlastne peniaze. Ale tymto pravidelnym systemom je to ok. Nevravim,ze sa neda investovat aj lepsie. Ale je to komplikovanejsie. Toto je pekne, jednoduche a vynos naozaj nie je najhorsi.