Ako ušetriť?

fashionshop88
17. máj 2024

Ahojte maminky
Úplne mimo témy ale nemám sa kde poradiť ..
Prezraďte mi, poraďte mi ...
Ako fungujete po finančnej stránke - čo sa týka , šetrenia - kde a na čom šetrite? ... , odkladanie peňazí - kde ? Ako ? Kedy ? Čo varíte ? Ako často ? Koľko ? Budem rada aj za konkrétne lacné jedlá.... Ja viem, že blbé otázky ale ja už som fakt akože mimo asi alebo čo 🤷🏻‍♀️ neviem ušetriť ani cent.. ja chápem , že doba je aká je ale ja mám určitý obnos peňazí s ktorými musím na stravu proste vínst na celý mesiac ale neviem to...... A zas to ani nieje malo .. koľko Vám vystačí na 1 týždeň € na stravu tak aby ste vedeli každý alebo každý druhý deň navariť? Veľa kupujem potravín, veľa varím a jasné, že aj veľa vyhadzujem ... A to som doma len s dvoma deťmi... Po 8 dňoch príde muž na 2 dni a potom zas samé .... Asi som finančne negramotna ale to musím zmeniť ... Ako ? Ako si zadelit peniaze aby som aspoň pár eur ušetrila ako začať variť ?... Ja som fakt už na nervy a to niesme na tom zle, manžel zarába slušne ale nikdy nám nič nezostáva... Neviem odložiť na nič vážne na nič ...

vivi2023
17. máj 2024

@fashionshop88 pozri na bankový účet koľko na čo míňaš. Možno sú to také blbosti typu každý druhy deň káva v blizkej kaviarni za 4 evrá..a za mesiac ti to urobí vcelku pálku ani nevieš jak. Aj jedenie mimo domu..
Jeden mesiac si zapisuj kam ti odišli na čo konkrétne peniaze a podľa toho budeš vedieť čo z toho môžeš kupovať menej/lacnejšie...

pe_mi
17. máj 2024

@fashionshop88 aj sa snaž nevyhadzovať.tam utečie veľa peňazí.biď var menej ,aby si nevyhadzovala.alebo keď je toho veľa a už dopredu vieš,že nezjete,šup do mrazáku.a zapisuj si prvé mesiace.odkladaj si bokom do obálky a ani za svet nevytahuj ☺️

stellarstar
17. máj 2024

Píš si zoznam čo budeš variť a podla toho aj nakúpiť. Keď nie je problém navariť na 2 dní

anjelicek26
17. máj 2024

Ja len k tomu vareniu. Urobiť si jedálniček na celý týždeň. Na nákup raz v tyzdni. Kupovať podľa zoznamu. Nevyhadzovat, ale dózy a mrazit,co sa da. Ako by si nasla v dní,kedy sa ti variť nebude chcieť a dorobiť napr. Len čerstvú prílohu. U nás to vychádza 50/60e na týždeň na osobu, deti sú školáci, varím každý deň čerstvé plus desiaty do školy.

syslik81
17. máj 2024

jeden nakup za ryzden ..spravit zoznam varenia a kupit len co potrebujes.. cim castejsie nakupujes ym viac minas .... to je zaklad setrenia tam sa mina najviac.. namiesto xy sladkosti upiect kolac,... navarit aj na 2 dni ak sa da ... spisat zoznam kde idu peniaze a vyskrtnut co nebolo treba.. naucit sa zmrazovat potreviny namiesto vyhadzovania.. ak sa ide na vylet nabalit jedlo a vodu a neminat zbytocne ... oblecenie sa da kupit aj acnejsie-deti nepotrebuju nove ci znackove na ihrisko-znicia rovnao ako lacne ...

rozculena
17. máj 2024

prečo vyhadzuješ??

lalenka33
17. máj 2024

Si sama s 2 deťmi, koľko majú? Prečo veľa vyhadzuješ? Sama si si odpovedala tým, že veľa vuhadzuješ. Keď nebudeš vyhadzovať, budeš šetriť.

katica06
18. máj 2024

@fashionshop88 tiež by ma zaujímalo čo vyhazduješ a prečo vyhadzuješ?

0silvia0
18. máj 2024

@fashionshop88 zacni tym jedlom, kupuj menej aby si nevyhadzovala

zuzinka888
18. máj 2024

Nevyhadzuj- mraz, alebo zo zvyskov uvar ine jedlo. Kazda priloha sa da dalej spracovat. Var to co v chladnicke "umiera". Maso- omacka do mrazaku alebo do tortily. Mrazit mozes aj ovocie ako banan ci hrozno, dokonca aj jogurty a jest ako zmrzlinu.A kup si mensi hrniec. Ja ked varim v 5l a chcem uvarit len trochu vzdy je to 5l🤣🤣. Takze varim v malom hrnci.

vler
18. máj 2024

@fashionshop88 "veľa varím a jasné, že aj veľa vyhadzujem" to vobec nie je jasne. Mne je cudne ze tebe sa to zda samozrejme; tam by som zacala.

esmey
18. máj 2024

Ak chceš šetriť, pošli na sporenie čiastku hned ako dostaneš príjem a funguj len s tým, čo zostane.

jaskolka
18. máj 2024

Prvý problém - varis veľa a veľa aj vyhadzujes
Tak skus začať, prečo sa to deje? Podľa toho, co píšeš, tak muž zrejme pracuje "mimo" keď príde raz za 8 dní. Čiže nemusíš variť veľké porcie "ako pre chlapa" keď očividne vy s deťmi zjete malo.
Ďalej - nepíšeš vek detí. Deti chodia do škôlky, školy, stravujú sa aj tam? Ty chodíš do prace, alebo si ešte doma s niektorým z deti?

januska12323
18. máj 2024

Prestaň jedlo vyhadzovať a hneď budeš mať ušetrené. Celá tá veta "Veľa kupujem potravín, veľa varím a jasné, že aj veľa vyhadzujem ..." je na hlavu. Nepotrebuješ lacné recepty keď aj tak vyhodíš lebo sa ti zdá normálne vyhadzovať jedlo.

pohodacka03
18. máj 2024

@fashionshop88 ake stare su deti? Ja mam 1,3 a 4 rocne deti a doma sa stravujem aj ja a manzel. Nakupim kvantum ale aj sa zje, maloco -skoro nic vyhodim. Nevyhazovat jedlo(zamrazit co sa da). Uvarit na 2 dni. Varit co vies, ze zjedia. Planovat co budes varit. Pozriem letak, vidim napr.brokolicu v akcii, super, spravim polievku. Maso kupujem v akcii, resp.z domaceho chovu v akcii. Ovocne kapsicky im mixujem domace cerstve. Dzus-odstavim radsej pomaranc. A lacne jedla: grenadir, halusky(s bryndzou, kapustou, kyslou kapustou, kalerabom, vajcom, lekvarom). Cestoviny s omackami...moje deti miluju spagety... Maso na hocijaky sposob s prilohou. Aj sladke jedla ako buchty, sisky, knedlicky, gulicky, zemlovka, ryzovy nakyp, palacinky... Francuzske zemiaky, zapekana zelenina... Je toho kopa 🙂 ja varim len co maju radi, cize sladke jedla mi odpadavaju. Sladkosti sa snazim kupovat co najmenej, radsej upeciem doma kolac resp. ponuknem radsej ovocie.

hiro
18. máj 2024

@anjelicek26 + @syslik81 "Urobiť si jedálniček na celý týždeň. Na nákup raz v tyzdni."
To by ma zaujimalo ako sa tym da usetrit? Vsak idem do obchodu - vidim kuru za 2€ kilo ci bravcove za 3.50€ tak kupim to a to uvarim. Preco by som si mal spravit jedalnicek a kupit povedzme prsia bez akcie po 8€ ci ine co ma vyjde 2-3x drahsie - len preto ze je prave tento den v tyzdni nakupovaci a to co je v jedalnicku tak nie je v akcii?

0silvia0
18. máj 2024

@hiro ono ten nakup raz tyzdenne je mysleny tak, ze varis z toho, co si vopred kupis. Pri dennych a castych nakupoch kupis aj tovar navyse, co nepotrebujes, co ti len tak padne do oka. Ja to tiez tak mam, moj muz kupi len racionalne 2 veci, ktore sa rozhodne kupit, jemu oci po regaloch nebehaju.

ekira1
18. máj 2024

@hiro alebo sa dá spraviť jedálniček tak, že pondelok omáčka s mäsom, utorok francúzske zemiaky atď. Kúpim mäso, čo je v akcii, bude omáčka podľa toho, kúpim údeninu čo je v akcii, bude vo francúzskych.. a nie, ja nenakupujem raz týždenne a už vôbec si nerobím jedálniček 🫣

kristiii
19. máj 2024

@hiro tak logicky, ak chce šetriť, tak si prebehne letáky a zostaví si jedálniček podľa toho, čo je/bude aktuálne v akcii a nebude kupovať prsia bez akcie.

stanulienkat
19. máj 2024

Odpoveď si si dala sama- potravín kupuješ vela a veľa ich vyhadzuješ. Nerozumiem tomu, ja by som si nedovolila potraviny vyhadzovať lebo nie som taká bohatá. Cudujem sa, že to v dnešnej dobe niekto robi. Kľudne jeme jedlo aj dva- tri dni, ak niekto nedoje po sebe porciu, ohreje si ju neskôr a zje ju. U nás neexistuje, aby sa jedlo vyhadzovalo. Takýchto tem koľko kto minie za mesiac na stravu, na drogériu...mas ich tu milión

hiro
20. máj 2024

@kristiii No, to by mohlo fungovat kebyze tie letaky nepozera tolko ludi 🙂 Ked daju povedzme falosnu hovadziu svieckovu po 8,99€ tak sa dohrnu sa ludia zo vsetkych okolitych obci a mozes vidiet ako jej beru v klude po 10kg - zo 100€ len za maso len tak fici. Casto tak veci v akcii uz nenajdes ;) Ja skorej nachadzam veci v super zlave ktore asi zabudli dat do letakov :D

margotka17
23. máj 2024

Ak varíš každý deň, vždy pozri čo máš v chladničke a čo v komore a z toho niečo uvar. Zo šošovice prívarok a k tomu volské oči, zemiaky na kyslo a k tomu tiež volské oči či opekanu klobasu, žemľovku, zemiakové placky, palacinky, zahustenie polievky cesnaková so smotanou, frankfurska s parkom, šišky, buchty, rizoto, z kurčaťa si urob polievku a kuracie prsoa s ryžou, stehna grilované so zemiakmi.... Urob väčší nákup a z toho sa snaž niečo vykúzliť 👍. Deťom upec bábovku, začína leto tak rôzne bublaninu teraz s čerstvým ovocím....