Ako udržiavate rozpočet?

alofinka
22. okt 2023

Ako udržiavate rozpočet? Míňaťe a platíte výdavky ako príde alebo robíte presne plánovanie na čo potrebujete peniaze , alebo máte rozdelene obálky, hotovosť, účet, trezor?..

vulka
22. okt 2023

@alofinka Systematicky, trvalými príkazmi, čo sa dá a ostatné za použitia zdravého rozumu.

citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaktusik007
22. okt 2023

minam na to co pride

deti95060810
22. okt 2023

v prvom rade poplatiť všetko čo sa musí..elektr. , plyn, deťom obedy sem - tam voda, dane, smeti, cestovné deťom.... a potom už na čo treba.

marsmykkok
22. okt 2023

Mám nejaký "nástrel" rozpočtu každý mesiac , že koľko sú mesačne povinné výdaje, strava, benzín, mám peknú sumu na iné (kino, pizza, oblečenie, drogéria) a časť odkladám po výplate-podľa výšky príjmu v danom mesiaci, zvyčajne od 100 do 400 eur. To pošlem hned na sporiaci účet a ak na konci mesiaca na účte nie som v mínuse, viem, že je to ok a hospodárila som v norme. Zase na centy ak netreba rozpočet nerobím, že kúpim si pizzu za 7 eur a budem v mínuse. Ale nejakú predstavu treba mať a aj si dopriať, ale aj niečo odložiť.

citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marsmykkok
22. okt 2023

@citron25 Zvolen bežná cena-6,50 až 8 eur.

citron25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alofinka
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jana0215
22. okt 2023

@alofinka pri plate 1000€ sa mi zdá 400€ sporenie strašne veľa. To si odkladáš na aké účely? My s mužom toľko dokopy neodkladáme do 3 rôznych fondov, odkladáme okolo 300€, čo je niečo pod 10% našich spoločných príjmov. Pri tebe je to 40%, čo je strašne veľa.

alofinka
autor
22. okt 2023

@jana0215 tak snažím sa co najviac odložiť na horšie časy, ale skoro vždy odtiaľ na konci mesiaca poťahujem takže tam ide možno reálne 100 eur

jana0215
22. okt 2023

@alofinka a momentálne je čo zámerom tvojej otázky? Chceš šetriť viac a teda šetriť inde, alebo si viac dopriať bez toho, aby si zasahovala do tvojho rozpočtu?

alofinka
autor
22. okt 2023

@jana0215 no chcela som vedieť ako mam zostavený rozpočet, ci zle, ale asi zle keď ze na konci mesiaca poťahujem odtial

tehulka2011
22. okt 2023

normalne platim z uctu co treba
inak tych 200€ mesacne je za cigarety?

alex49
22. okt 2023

ked sa zbavíš cigariet, tak budeš mať 200€, to je najjednoduchšie riešenie

luccija
22. okt 2023

@alofinka a na čo Ti chyba na čo vytahujes?stravu?oblečenie, kultúru?
Keď to máš 200 eur cigarety tak je veľmi zle

luccija
22. okt 2023

Kde tam máš nájomné energie?či bývaš u rodičov a neplatis?

jana0215
22. okt 2023

@alofinka za mňa - mesiac si spisuj presné príjmy a výdavky. Bývanie, strava, benzín, cigarety, oblečenie, všetko čo minieš. Ak nemusíš k určitému dátumu posielať tých 400€ na sporenie, tak nepošli a na konci mesiaca sa pozri na to, kde by si vedela ušetriť, kde míňaš zbytočne a podľa toho si nastav fixné sporenie každý mesiac, z ktorého už ale nevyťahuj. Zase nie tak, aby si posledný týždeň bola na suchých rožkoch, ale nejak rozumne - ideálne sa poraď s finančným poradcom, lebo ak tie peniaze odkladáš len na nejaký bočný účet, časom ti ich zhltne inflácia. Aspoň časť z nich by som dala niekam, odkiaľ ich nevieš len tak vytiahnuť. Napr 50-100€ do nejakých fondov. Zvyšok niekam bokom, odkiaľ ich vybrať vieš, kde je ideálne mať 6 mesačnú rezervu. Zvyšok treba rozumne investovať.

Neviem, ako presne si tam tie výdavky mala ale pamätám si položky benzín/nafta a cigarety. Ak si z mesta, vieš na benzíne krásne ušetriť. Auto ideálne využívať keď ideš na nákup a podobne, inak by som si kúpila mesačník na MHD. Cigarety 200€ - to je len tvoje, alebo aj s partnerom?

Na osobu je to dosť. Nebudem ti radiť ako ostatné, že to treba vyhodiť celé preč. Tiež som fajčila v minulosti a viem, že sa to len tak nedá prestať, hlavne pokiaľ zažívaš nejaký stres a pod. Fajčiť je každého osobná voľba a pokiaľ tým nikomu neobmedzuješ život, tak do toho nikoho nič nie je. Pokiaľ tých 200€ ale minieš sama len na svoje cigarety, je to veľa. Keď som to rátala s krabičkou za 4,50€, tak je to cca 30 cigariet na deň. Ak by si to skresala na 25 denne, máš ušetrených okolo 40€ mesačne. Určite to stojí za zváženie...

Zvyšok si nepamätám, čo si tam mala rozpísané, ale určite tam je ešte niečo, kde by sa dalo ubrať - na strave by som ale nešetrila, pokiaľ nechodíte pravidelne do reštaurácií.

lunetak
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kvetinka75
23. okt 2023

@citron25 u nás 3 eur

victoriab
23. okt 2023

@jana0215 prosim ta, mna zaujalo to investovanie do fondov, ako to funguje?

jana0215
23. okt 2023

@victoriab my sme to riešili cez finančného poradcu. Prešli sme si príjmy a výdavky, zisťoval, čo chceme robiť so zvyškom. Časť sme dali do realitných fondov, ktoré sú stabilnejšie, ale nezarobíš na nich veľa, skôr dorovnajú infláciu. Niečo sme dali do dlhodobých investičných fondov, kde by sme po 30 rokoch mohli mať slušnú sumu na dôchodok. Ak peniaze potrebuješ skôr, vieš sa k nim dostať, ale neoplatí sa ich vyberať po pár rokoch. My sme teraz napr trochu v mínuse, kvôli vojne a ropnej kríze - je to normálne, stáva sa to každých možno 10 rokov? Neviem presne ako často, ale napriek tomu keď boli stabilnejšie mesiace, bolo tam vidno pekný nárast. 🙂 Treba si nájsť ale človeka, ktorý sa do toho rozumie a vie poradiť.