Ako to funguje s platením pri kúpe domu?

4. mar 2021

Ahojte, chcem sa spýtať ako to všetko funguje s kupov domu. Nechcem ho hneď z plnej sumy ale či by sa to nedalo tak že by som malú čiastku z neho zaplatil a potom iba mesačne za vodu plyn, elektriku... Alebo sa to dá spraviť aj tak že by som nezaplatil plnú sumu ale už iba mesačne platil. Ja sa v tom vôbec nevyznám, prvýkrát niečo takéto riešim. Ako to funguje aj s platením a na čo všetko treba myslieť? V čom sú výhody a nevýhody? Ďakujem

autor
4. mar 2021

Toto je suma. Stačí že by som za všetko platil tých 700 alebo ta suma je iba za niečo?

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikiki29
4. mar 2021

@beata_k a prečo nie? 🤔 pri tejto sume na hypo by bola splátka nižšia, takže do tých 768€ by sa zmestilo aj inkaso ...

nykkushka
4. mar 2021

768e je len splátka hypotéky, k tomu treba prirátať vodu, plyn, elektriku, rtvs a podobne mesačne výdaje.. Cca ďalších 300e

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikiki29
4. mar 2021

@beata_k ja sa len pýtam, my mame inú cenu nehnuteľnosti, no cca to sedelo s hypo kalkulačkou keď sme brali... toto vychádza ak si vezme hypo na 30 rokov a zoberal by aj celých 167000 tak splátku bude mať za ideálnych podmienok 520-550€ 🤔 podľa kalkulačky. Viem, že to je orientačné ale nám to spravilo rozdiel desiatok eur. Nie stoviek.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikiki29
4. mar 2021

@beata_k áno, viem že zvyčajne sa to nedáva. No bez ohľadu na to, čo je tam vedľa napísané že mesačne, tak hypo skoro 800€ na takú nehnuteľnosť je priveľa. Určite to bude menej. Ak to teda bude na štandardných 30 rokov...

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikiki29
4. mar 2021

@beata_k obyčajnú, z Tatrabanky. Ale o to nejde. Ja len hovorím, že pri tejto cene nehnuteľnosti, je bežná splátka nižšia, čiže keby je na úrovni 550€, tak do 800€ to má aj s inkasom. Do 700€ ako by chcel to asi nebude, ale nebude to ani 1000€ a viac.
Nevieme čo je predsa napísané v inzeráte a prečo je tam uvedená takáto splátka. Možno je to na menej rokov 🤷🏻‍♀️

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oli18
4. mar 2021

Akoze sa v tom nevyznas? Ved mas tam uvedenu cenu za dom 167 000,- eur. Splatka 768,- ta nemusi zaujimat. Ak si zoberies hypoteku, banka ti splatku vypocita podla toho, ako vyska hypoteky bude. Rataj s tym, ze celu su 167 000,- eur nedostanes. Musis mat preto aj svoje vlastne peniaze. Ak ho kupis a budrs byvat, budes platit mesacne energie, toto hadam vies.

autor
4. mar 2021

@beata_k neviem ja sa č tom vôbec nevyznám, tých 768€ by som platil iba za čo?

simona92101
4. mar 2021

Funguje to takto: kontaktujes realitku,ta by ti mala pri kupe pomoct,t.j vybavit hypoteku,poistenie atd.povies v banke, aku sumu si schopny zlozit v hotovosti ako vlastne prostriedky a zvysok budes ziadat hypoteku.otazkou je,ci budes na tak vysoku sumu splnat poziadavky konkretnej banky,ci mas este spoludlznika,popripade ci treba niecim rucit.rataj urcite s minim.splatkou 600-700e,plus poistenie domu.inkaso a energie sa ku splatke nepriratavaju,to je uz v tvojej rezii.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
misinka26
4. mar 2021

Suma je len informativna, ak by schvalili hypoteku (na taku sumu musis mat velmi dobry prijem). Hypoteky teraz davaju na max 80 % zvysok sa bud dofinancuje spotrebnym uverom alebo z vlastnych zdrojov. V sume je len splatka hypoteky bez energii... Plus poistenie nehnutelnosti je cca 120 e rocne. V takomto dome su vacsinov naklady okolo 150 e ale treba pocitat s nakladmi napr. ak tam je komin tak kazdy rok revizia, kotol kazdy rok revizia, atd... Dom nie je pre kazdeho, ja som v nom vydrzala 4 roky, nebavili ma neustale prace okolo, nikdy nebol cas na oddych, ale to som ja panelakovy typ 😉 vela stastia a nech vyberies spravne a zije sa tam dobre 🙏🙏🙏

karelova
4. mar 2021

Prepáč ale ked sa nevyznas v takýchto zakladoch a pocitas kazde euro (ze ci so všetkým ta to bude stáť 700e), tak dom radsej nekupuj....

zafir01
4. mar 2021

No ved tych 768 eur, ak kúpiš dom, musíš platiť po dobu napr 30 rokov každý mesiac. Je to cena domu.
K tomu samozrejme poistenie nehnuteľnosti (teda domu, bez poistenia domu taky úver nedostanes) to je možno ďalších 40 eur mesačne. Inkaso (voda, kúrenie, elektrina, kanalizácia, rozhlas)
A zrejme aj rizikové živ. Poistenie na sumu v akej je úver. Ďalších neviem cca 50 eur. (to fakt netuším,)