Ako ste riešili situáciu, keď jeden z partnerov nemusel brať pôžičku a druhý áno?

nikola365
8. aug 2020

Ahojte ako ste vyriešili situáciu pri kúpe spoločného bývania keď jeden z partnerov(nie manželia) mal financie v takej miere že nemusel brať žiadnu pôžičku na svoju polovicu a druhy nemal také šťastie? Ďakujem za odpovede

ona303
8. aug 2020

@nikola365 no my sme nemali že, každý svoju polovicu. Manžel je živnostník, hypotéku som brala ja na moje meno aj som ju platila, byt bol na mňa. Manžel platil zvyšné výdavky čo bola cca taka istá hodnota. Dnes sme už manželia a už je to naše, keby mame jeden dáku väčšiu hotovosť, aj tak by sme to nerozdelovali, bolo by len pomoc a mali by sme dnes už spoločnú hypotéku o to nižšiu.

ukulela
8. aug 2020

https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/spolocne-financie/
@nikola365 nastaviť to tak, aby sa ani jeden necítil ukrátený. Ak má byť nehnuteľnosť oboch, mali by obaja zaplatiť. Ak ten druhý nemá €, buď vezme hypo, alebo byť kúpi solventnejsi, ale bude len jeho. Aby v prípade rozchodu boli na čistom, čo komu patrí. Inac by sa to podľa zákona posudzovalo v manželstve.

mareka49
8. aug 2020

No partner mal a ja nie.
Kupil za svoje.
Ja len malinko do nabytku.
Byt je jeho.
Neskor bola svadba.
Rozvod nam hadam nehrozi.
Ak by ale, som na nule.

miskooo1987
8. aug 2020

No ja som nás byt kupoval a prerábal ešte pred manželstvom, síce s druhým dieťaťom na ceste... ale teda byt je len môj... dediť budú len deti keby sa niečo stalo, a keby že sa nejako rozvedieme, tak ich asi nechám v byte, a odídem ja...

zalka
8. aug 2020

@miskooo1987 prečo by mali dediť len deti, dedia deti a manželka ak by sa niečo stalo. Každý rovnakým dielom. Len deti by dedili ak by si bol rozvedený.
Ak budeš v čase smrti ženatý, tak dedí manželka a deti.

denden77
8. aug 2020

@zalka pretoze ho kupil pred manzelstvom a teda nespada pod BSM 😊

zalka
8. aug 2020

@denden77 a čo má z dedením BSM? nič ....
ak by bol napr. dom v BSM a majú jedno dieťa .. tak manžel aj manželka ho vlastnia 1/1 teda spoločne
po smrti manžela sa BSM zruší , a manželka vlastní 1/2 a manželova 1/2 sa dedí a dedia manželka a jedno dieťa.
Tj. výsledok je ten, že manželka vlastní 3/4 domu , a dieťa 1/4 domu ...

ak dom nie je BSM.. a manžel vlastní 1/1 a zomrie tak sa dedí 1/1 a dedí manželka a jedno dieťa, tj. manžielka má 1/2 a dieťa má 1/2 ... ak by mali dve deti tak manželka dedí 1/3 prvé dieťa dedí 1/3 a druhé dieťa dedí 1/3

takže ešte raz? čo to má s tým spoločné? nič. po manželovi dedí zo zákona aj manželka a opačne tiež, ak ovšem nie je spísaný závet, ktorý určuje, že dedia všetko deti.

h2
8. aug 2020

@denden77 Manželka dedí po manželovi. Ak by mali byt v BSM, po jeho smrti by mala svoju polovicu a z jeho polovice by dedila rovným dielom spolu s deťmi. Ak by deti nemali, zdedí všetko. Ak byt nie je v BSM, ale patrí celý manželovi, po jeho smrti dedí manželka a deti. Čiže podiel na byte zdedí manželka za každých okolností.

zalka
8. aug 2020

@denden77 @miskooo1987
DEDENIE ZO ZÁKONA
§ 473
(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci.

https://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#cast7

h2
8. aug 2020

@zalka Až teraz pozerám, že už som to vysvetľovala zbytočne. Samozrejme, je to tak, ako si napísala.

zalka
8. aug 2020

@h2 nemáš ani ty pravdu, ak manželia nemajú deti, a jeden zomrie, a náhodou má ešte svojich rodičov, tak dedí manžel a rodičia zosnulého, ak nie sú v manželstve deti. V žiadnom prípade nededí manžel sám.
§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

h2
8. aug 2020

@zalka V žiadnom prípade? A čo tak prípad, kedy už zosnulý nemá rodičov?

zalka
8. aug 2020

@nikola365 vrátim sa ale k tvojej otázke,
lebo sme sa dostali úplne inam čo teba zaujíma.

Ak nie ste manželia, môžete kúpiť byt na polovicu, tj. partner polovicu zaplatí zo svojho, ty si na polovicu vezmeš úver.
Ale ak by ste sa vzali, tak ten úver už budete splácať spoločne, z BSM majetku a v prípade rozvodu, má partner nárok na polovicu zaplatených splátok z tvojho úveru.

Môžete sa dohodnúť, že polovicu kúpi partner a na druhú polovicu si vezmete spoločne úver, s tým, že partner bude 3/4 vlastníkom a ty 1/4 vlastníkom nehnuteľnosti.

Je to o dohode medzi vami dvoma, a ako sa staviate k peniazom.

denden77
8. aug 2020

@zalka
@h2
fiii.. ozaj, najprv som mala goolat, az potom komentovat.. sorry baby, moja chyba.. musim to dostudovat, ked sa ma to raz bude tykat, tiez mame kazdy svoj byt 😁

zalka
8. aug 2020

@h2 v občianskom zákonníku sú rôzne možnosti, ako sa dedí kto nasleduje ... dalšie skupiny neovládam, je to potom komplikovanejšie. :D

hopsadobrandejsa
9. aug 2020

Ak by muz nahle zomrel, zrejme dedi cast jeho manzelka. Ak by mal napisanu zavet pred smrtou a cely majetok je pisany na deti, manzelka by majetok spravovala az do dovrsenia plnoletosti deti.

Posledna vola je nadradena. Ak by sa nebodaj niekto rozhodol, ze svoj majetok odkaze svojmu surodencovi, jeho rodina s tym neurobi nic pretoze zavet je pravne zavazny dokument a s tym ani pokrvnost nic neurobi.

kitycat
9. aug 2020

@nikola365 ak planujete buducnost spolu a vazny krok akym je kupa bytu a stale mate moje a tvoje tak cele zle!

Ak je majetnejsi mal by to vlozit a spolu si vezmete este uver. To akoze Budes mat ty hypoteku alebo uver a este budete platit na polovicu aj stravu energia a akzdy svoje pukance do kina? 😂

hellwant
13. aug 2020

@zalka Veru tak dedenie zo zakona plati po jeho smrti na zenu aj deti, vynimka ak by sa rozviedli, vtedy je byt muzov,lebo ho kupoval pred svadbou, ale to nie je dedenie🙂