Ako sa pripraviť na vlnu zdražovania?

12. apr 2022

Ahojte,
zaujimalo by ci sa da nejak pripravit na vyssiu inflaciu a zdrazovanie?Peniaze asi nema nejaky velky vyznam odkladat,ked ich hodnota klesa,ci?Alebo robit radsej vacsie zasoby trvanlivych potravin?Sme mlada rodina s tromi detmi,ja momentalne na rodicaku,takze tych penazi je uz teraz akurat 😬
Poprosim Vas,o slusnu diskusiu,bez politickych a osobnych utokov,dakujem 🙂

zuzanockamt
12. apr 2022

Autorka: Nuž pripraviť sa nedá. V tvojom prípade by som išla šikovne do práce, nech je peňazí viac.

sara07
12. apr 2022

kúpiť si záhradu, lacnejšie sú bez chatky, hlavne aby to studnu malo
to ti velmi pomôže, sú veci ako hrach, tekvice, maliny, jahody, fazula, paradajky čo dopestuješ krásne a velmi fakt velmi ti to v rozpočte pomôže
proste tak ako to bolo za komnačov ked penazí nebolo tak skoro každý kto mohol mal záhradu a pestovalo sa vo velkom celé kolonie, žiadny travnik ako teraz začala pred rokmi moda
skusiť doma piecť sušienky , keksy to tiež odlahčí,
sodastream kupiť namiesto vôd a malinoviek
neviem stačí jedna mola a máš po muke, vločkách, a kolko ti zásoby vydržia ?
začat menej vypražat radšej dusit, tlakovy hrniecť, menej tuku použivat pod ryžu a podobne,

solange7
12. apr 2022

To sa neda. Ved inflacia tento rok dosiahla uz okolo 10%.
To si si mala kupit zasoby konzerv este minuly rok. A jest konzervy a ine trvanlive veci je tiez odveci.
Asi najefektivnejsie bude, ak pojdes do prace.

iv007
12. apr 2022

Nekupovat zbytocnosti a snazit sa zit minimalisticky, kupovat veci v akcii najma drogeria a trvanlive potraviny sa kazdy tyzden objavia v nejakom letaku v zlave.Pokial mate zahradu, posadit nieco a stravovat sa sezonne, v ramci rodiny alebo susedstva si vymienat suroviny.Vyuzivat auto len ked je to nutne a sem tam vymenit za nohy a prejst sa.Oblecenie sa da najst v sekacoch alebo bazaroch pekne aj znackove kusky.Spravit si zoznam vsetkych mesacnych vydavkov a pozriet sa kde je priestor na setrenie.

solange7
12. apr 2022

Este k tym peniazom... vzdy je dobre si odkladat. Co by si s nimi chcela robit? Investovat z mala sa moc neda.

angela85
12. apr 2022

Podľa mňa treba mať v každej situácii rezervu. No lebo z čoho budete žiť keď sa stane niečo vážnejšie s mužom. Príde o robotu či bude dlhodobo PN. Základ je zbytočne neminat,ale to by mali mat ľudia zaužívané už skôr. A hlavne prekonať svoju pohodlnosť a začať sa viac snažiť mať potraviny svojpomocne ( svoje záhrada,či samozber). Dá sa na veľa veciach ušetriť od potravín cez drogériu, oblečie, faktúry až po dovolenky,len treba sa na to nastaviť a brat to ako nutnosť,kým sa situácia neupravi a vy pôjdete do práce.

iv007
12. apr 2022

A ako som sa pripravila ? Mam nejake financne rezervy, kedysi som mala 2 prace aby som sa mala lepsie.Jasne ze niekedy clovek "uleti" a dopraje si, ale kazdy mesiac nieco odlozim aby ma neprekvapila neocakavana udalost.Skus si nejak privyrobit popri RD alebo vytried satnik a popredaj zbytocne veci.

simca06022011
12. apr 2022

No ja vidim okolo seba ze veci ako drevo na kurenie, stavebny material atd sa nkupuje vopred. Ak ti toto netreba, tak velmi nemas co riesit... skor sa obzerat po nejakych sposoboch usetrenia napr. na strave, zohnat si potraviny z "prvej ruky", tj od pestovatela, chovatela... ale tam tiez pojde vsetko hore, a tieto "bio" veci nie su ani teraz nejak extra lacne.
Ja mam napr. material na stavbu este minule leto kupeny :D proste nejak nas to napadlo, a dobre som urobila. Teraz rychlo objednavam nabytok, doopravuje sa co treba, refinancla som si hypo, zvysila sumu a pouzijem tie peniaze na tie zariadovacky. V pdostate este za nizky urok. Ak mate hypo, pozrite si dokedy mate fixaciu, ci sa neoplati menit nieco skor ako este pojdu hore uroky... v CR su uz cez 4%
Rezervu treba mat, na pripadne vydavky, ale neoplati sa skreckvoat "hotovost", ak ta caka nejaka "investicia" pretoze peniaze stracaju hodnotu, tie v penazenke.

luccija
12. apr 2022

Neviem koľko ušetris na trvalých potravinách?ja by som nejaké zásoby nerobila.
Treba sa pozrieť na čo najviac míňate mesačne.Pozri či nemáte nevýhodný paušál na mobil, poistku na auto,hypo a asi len nekupovať zbytočnosti časopisy, v potravinách, oblečenie ..Ked máš možnosť nasadiť si svoju zeleninu, ovocie...a šetriť sa oplatí vždy nevies kedy budeš potrebovat

katym77
12. apr 2022

Ja tomu nechápem niekedy, hovorí sa o zdražovaní a bez rozmyslu sa nakupujú potraviny naďalej, otázka znie koľko z nich končí v odpade. A existuje x ďalších komfortných vecí, ktoré si neodpustime...

michal711
12. apr 2022

Najprv si urob deti a potom rozmýšľaj ako ich uživiť omg. Keď na to nemáš tak si nerob deti alebo nech partner zmení prácu.

romea
12. apr 2022

@michal711 omg co to, ved keby človek rozmýšľal ci v roku 2022 dôjde k rapídne u zdražovanie, tak si to dieťa akože v roku 2019 neurobí? 🤔 To co je zas za radu 🙉

tana5
12. apr 2022

@sara07 iba k sodastreamu - staci aj cista voda 😉. Muku, krupy uskladnujem v chladnicke kvoli molam a inej havedi, takze fakt - zasoby sa robit neda a zahrada - ovocne stromy, kriky, nenarocne na pestovanie ovocie a zelenina su fajn, len mensi problem: pri dnesnych cenach pozemkov nie kazdy si moze dovolit zahradku ci uz s chatkou alebo bez 🤷🏻‍♀️

iv007
12. apr 2022

@tana5 suhlasim,u nas sa najviac pije cista voda a v zime rozne caje.Kupovane balene vody su vyhodene peniaze a starosti so zalohovanim.Na tomto sa da citelne usetrit.

hellwant
12. apr 2022

@michal711 si primitív, nepisala, že nemaju z čoho žiť, ale ako zlepšiť narabanie s peniazmi pri vyššej inflácii.

michal711
12. apr 2022
zuzliq
12. apr 2022

Ja neodporúčam robiť veľké zásoby. Prepočítaj si, koľko reálne ušetríte na múke a cestovinách. Odporúčam kupovať len to, čo potrebujete. Proste zmeniť životný štýl na minimalistický. Nebudeš sa cítiť v strese, že si nemôžeš nič dopriať a usetríš.

simca06022011
12. apr 2022

@tana5 inak dakedy mali bezne pred bytovkami ovocne stromy... ;) skoda ze nova doba a sibnuti ludia to "zatrhli". Bezne sme sli a hodili bednu ceresni do auta, ktore sme nazbierali po ceste domov.. pred domom babke rastli marhule, vsetci povodny obyvatelia z nich zavarali kazde leto.. kym neprisli novi ludia a nedali ich vyrubat🙂 a takto by som mohla opisovat... tak nech si chodia ludia kupovat, holandske a spanielske.. :D

marca12
12. apr 2022

Robit si zasoby nie je az take rozumne. Muka,cukor,cestoviny nie su take polozky,za ktore das vela penazi. Ale take zemiaky,ak mas kde uskladnit,oplati sa kupit v sezone. No a v ostatnom zit minimalisticky. Nemat cely den zapnuty tv ako podmaz,ale iba ked naozaj sledujem. Nekupovat zbytocnosti. Nepotrebujes 10 druhov cistiacich prostriedkov,niekolko druhov samponov,kondicionerov a podobne. Neobklopovat sa veci,ale kupivat len najnutnejsie zakladne veci a to nielen kvoli cene,ale aj setreniu planety.

sara07
12. apr 2022

@simca06022011 presne lieskové kriky, orechy , jablone atd a nikomu tie ovocné stromy nevadili len teraz aby to bolo peknučké , my sme tu vysadili orechy a polamal ich niekto nepochopím boli tak že nemali šancu tienit alebo čokolvek
tak nech si kupuju
aj tu orežu strom čo je pred panelákom aby nemal v lete tien , lipu a zabije si klimu debo nech plati len nech ide el hore , najlepšie vypilit všetko a zabit klimu

simca06022011
12. apr 2022

@sara07 no my sme mali pri firme zastavku a okolo par stromov, nejake brezy.. samozrejme niekto ma s pozemkom (maly kusok) uz plany tak ich poliali niecim (normalne maju narezane pne) a uz len pozreame rok ako pomaly vysychaju... a potom sa tu vsetci biju do prs ako chcu zelen, rastliny. V lete odpadavaju od tepla... a v lese ked urbar vyrube stromy, lebo na to sa tam pestuju, dobreze prostesty nerobia tisice ludi:D Ale na dvore kazdy jeden ktoreho poznam vyrubal VSETKY stromy. pripadne ich obrezu kadejako iba na pen, ak si pytaju povolenie nahodou a nedostanu.. A toto sa deje vsade. V meste zelen akukolvek treba... priom na tie ostrovceky a kadekde kde sadia tie jednorocne kvietky maju efekt nulovy na klimu, ale teda aspon na nich niekto zarobi.
Vsetko je teraz peknucke, betonovane, asfaltovane 🙂)) aj trava vadi, pel vadi...

euka210
12. apr 2022

Vlna uz prisla...chlieb siel od janyara z 1,40 na 1,70, rovnako aj muka ci cestoviny za mesiac hore o viac nez 0,10e...a to tie najlacnejsie. Asi len nekupovat co netreba a co treba tak v akcii.

jaroe
13. apr 2022

@zuzanockamt a keď bude situácia taká, že aj vysokokvalifikovany odborník bude robiť len za misku ryže denne, poradis čo? Nech pracujú aj deti? Takúto radu možno dať nejakému povaľačovi, ktorý očakáva pečené holuby bez práce. Ale ak postupné znížovanie životnej úrovne ľudí spôsobuje nenažranost bohatých, je táto rada žiaľ k ničomu. Celkovo ma tu irituju príspevky typu, nájdi si lepšie platenú prácu prip. dve práce....Aj človek s najnižšou kvalifikáciou by mal zarábať toľko, aby si mohol dovoliť jesť a bývať bez stresu.

jaroe
13. apr 2022

@simca06022011 ja keď vidím u nás spustnuté ovocné sady, je mi do plaču. A ešte viac mi bude, keď sa tam náhodou časom začne stavať. Budeme jesť asi tehly😬

zuzanockamt
13. apr 2022

@jaroe Ale tak logicky, keď je doma na RD a poberá dávku, jej situácia sa zlepší, ak bude opäť pracovať. Takto by som to riešila ja.

a_adamcova
13. apr 2022

@jaroe Hovoríš mi úplne zo srdca ....

a_adamcova
13. apr 2022

Tak ja som dneska prvýkrát povedala v obchode, keď som držala v ruke nejakú hlúposť, či to fakt potrebujem ... nie nepotrebovala som ... asi aj toto bude cesta, nekupovať hlúposti, bez ktorých sa dá existovať

nadazdi
13. apr 2022

Ja zdražovanie absolútne nepociťujem.. vždy som varila podľa toho čo bolo akurát avizované v akcii a to euro na pečive vôbec necítim 😂😂😂 jedine z čoho krvacam je benzín, to je fakt smutne 😕

zuzanockamt
13. apr 2022

@jaroe A ďalšia vec - RP je len príspevok, nie je to náhrada mzdy.

stanulienkat
13. apr 2022

Kupovat v akcii a to, co treba. Ja to zatial nepocitujem. Za mesacny nakup dam o cca 20e viac, co ma nezabije. Isla hore muka, cestoviny, chlieb. Centove polozky. Kolko pecnov chleba zje clovek za mesiac? Alebo cestovin? Horsie je to so syrmi,masom,maslom. Zatial nic hrozne. Horsie to maju ti, co musia kupovat vela benzinu.