Ako odstrániť záložné právo?

kajus08
22. máj 2023

Dobrý deň , vedeli by ste mi prosím poradiť mame dom a mame k tomu založený rodičovský dom , viete aký je postup keď ho chceme vyňať ,teda odstrániť záložne právo?

melanta
22. máj 2023

Požiadate banku o presun záložného práva z rodičovského domu na váš.

kajus08
autor
22. máj 2023

@melanta my tam mame založené obe nehnuteľnosti , a potrebujeme mat založený iba nás dom,

kajus08
autor
22. máj 2023

@kajus08 a chcela by som vedieť aký je tam postup? Že či stačí ísť do banky a treba k tomu znalecky ?

zuzanka.zuzu
22. máj 2023

@kajus08 dáte si spraviť znalecký posudok na váš dom či spĺňa hodnotu zabezpečenia a pôjdete do banky požiadať o prehodenie hypo len na váš dom

melanta
22. máj 2023

@kajus08 tak prídete na pobočku a spíšete žiadosť o zrušenie záložného práva na rodičovskom dome. Samozrejme, ak banka poskytuje hypo len do 80% hodnoty založenej nehnuteľnosti, zostatok úveru musí byť 80% a menej z hodnoty vášho domu.

zuzu003
22. máj 2023

Ak ma zalozne pravo banka, musite ju poziadat o kvitanciu na rodicovsky dom. Ak je istina mala a hodnota druhej nehnutelnosti bude vyssia o pozadovane %, banka Vam na poziadanie kvitanciu vystavi. Skor ako si date robit znalecky posudok, chodte sa informovat do Vasej banky na presny postup a ci bude mozne vo Vasom pripade vystavit kvitanciu. Pred navstevou banky nema zmysel riesiť znalecky posudok ani ine veci.

kajus08
autor
22. máj 2023

@melanta a to som nevedela že či tých 80 percent by sa bral h toho nového znaleckého posudku ?

melanta
22. máj 2023

@kajus08 áno. Ak raz banka dáva hypo do 80%, tak to musíte spĺňať s tým jedným domom. Ak je hypo vyššie, tak proste musíte počkať.

dada0902
22. máj 2023

V banke ti poradia najlepšie my chceme tiež takto zrušiť záložné právo musíme ale ešte počkať 3m aby sme mohli požiadať o zrušenie viem ze určite nám treba znalecký na novo nášho bytu

erikavesela
27. máj 2023

Mozno ti pomoze moja skusenost...my sme prehadzovali zalozne pravo z jednej nehnutenosti na druhu, s tym, ze ani jedna z nich nebola ta, za ktoru sme hypo platili...v banke nam povedali kolko mame este zvysnu hypo....povedali, ze nehnutelnost, kt.chceme rucit musi mat min.1,5 nasobnu hodnotu (podla znaleckeho posudku) ako je vyska zvysnej hypo..priklad...zvysna hypo je 20 000€...teda nehnutelnost, kt.sme chceli rucit musela mat hodnotu podla znaleckeho posudku 30 000€...