Ako menej míňať?

6. okt 2023

Ahojte, dajte mi prosím radu ako z tohto kruhu von. Ide o to, že nekontrovatelne minam peniaze. Stále si kupujem nejake blbosti ako kozmetiku, oblečenie (na tom minam najviac) stále si niečo objednávam z aliexpresu a podobnych stránok. Skoro kazdy den chodím na obed do reštaurácie lebo ma nebaví variť doma len pre mna. Navyse potom veľa jedla aj vyhodim. Približne ratam si miniem cca 800€ za mesiac za blbosti. Potrebujem fakt šetriť ale sialene nakupujem a je to chore ☹️ (napr tento mesiac som si kupila bundu za 200€, leginy dokopy asi za 60€ kozmetika ktorú ani nepotrebujem).. zaháňam tým smútok a potom to lutujem. Plus tento mesiac ešte skolne za 570€..

petamich
6. okt 2023

tak asi treba popracovat na tom smutku 🤷‍♀️ lebo evidentne vies kde sa da setrit ale nevies ovladat to nutkanie nakupovat, aby si sa citila lepsie

amelie2017
6. okt 2023

No asi len dat niekomu tie peniaze, komu doverujes a nech ti ich da len v pripade nutnosti. Aby sa jedna zena nevedela ovladat...sama si uvedomujes, ze to nepotrebujes a kupujes..alebo potom terapia u psychologa..

saxana000
6. okt 2023

Odlozit kartu odunstalovat IB vybrat si hotovost a s tym gazdovat.. lahko sa robi s kartou.pip pip ale ked mas realne pustit peniaze a vidos ako ti z penazenky miznu je to ine

alex49
6. okt 2023

Potrebuješ psychológa, popracovať na správnom riešení problémov.

lindous
6. okt 2023

To čo chces ušetriť preveď hneď ako ti príde výplata na sporiaci podúčet, z ktorého nevieš vybrať peniaze kedykoľvek a riešiť svoju závislosť a jej spúšťač s odborníkom

januska12323
6. okt 2023

Ako každá iná závislosť, musíš s tým prestať. Vytiahnuť z účtu peniaze na jedlo, všetky bežné platby automaticky z účtu a neotvárať eshopy. Keď ideš po meste pozeraj do zeme a nie do obchodov. Nemaj pri sebe kartu, hotovosť len minimálnu.

tanyan
6. okt 2023

Nastaviť limity na platby a prevody, časť príjmu okamžite po pripísaní previesť na sporiaci podúčet...
Alebo namiesto surfovania a behania po obchodoch choď radšej do fitka či do divadla. Alebo ešte lepšie, začni sa venovať napríklad charite.

anjelicek26
6. okt 2023

Dva ucty, jeden na shopping a blbosti, druhy na povinne platby... velmi jednoduche a efektivne riesenie. Bez moznosti precerpania, bez kreditiek. Minies kollko si sama nastavis a zvysok az po dalsej vyplate...

kendova_anna
6. okt 2023

Mala by si si zalozit pod ucete alebo sporiaci ucet. A ked ti proste cinkne vyplata, tu vacsiu ciastku by si si tam mala preklopit. Ostatok si prepocitaj na dni a riad sa nejakym stropom, ktory si urcis. Je to len o tvojej pevnej voli

77katarina
6. okt 2023

Sakra a to koľko zarábaš, keď dokážeš minúť 800 euro na hlúposti... choré toto 🙄😤😫 Niekto ani toľko nezarobí za celý mesiac a to ešte musí živiť dieťa - rodinu.
Mať tak Tvoje problémy 🤑 toto je diagnóza - smer psychológ.

deti95060810
6. okt 2023

možno diagnóza....
ešte dobre že máš financie,.... 😉
niekto ani toľko nezarobí čo ty minieš.
určite sa treba poradiť s psychológom....

adula12
6. okt 2023

Skôr sa chceš len pochváliť ako pomôcť 😂😂😂

simona20201309
6. okt 2023

Odkiaľ máš peniaze?

jarka_black
6. okt 2023

Proste prestať nakupovať blbosti. Ste si toho vedomá, to je dobrý začiatok.

akiana
6. okt 2023

Presla som si tym. Pre tych, co sa pytaju, kde na to vzala - zavislak si peniaze najde, aj keby ich mal vycarovat. Zadlzuje sa, poziciava si, neplati ucty, atd, nezavisle od vysky prijmu. Spadne do toho ako clovek s nizkym platom, tak clovek s vysokym platom.

Ako som sa z toho dostala ja? Jedneho dna mi prislo normalne zle z toho, ze mam 30, ziadne uspory, na nic odlozene, ziadnu nudzovu rezervu. Dopomohlo k tomu to, ze rodicia mi vzdy davali pocit bezpecia a nikdy som nemusela riesit, z coho zaplatim najom a ucty - vzdy bolo vychodisko, aj ked som nemala. Tak som na niekolkokrat normalne vyhadzala na kopu vsetky impulzivne kupy a so znechutenim som sa pozerala na haldu veci, ktore som si ani raz neobliekla a nemala som to v plane. Kliknutim na "kupit" som len zahanala smutok a osamelost. Dalsi impulz bol, ked som tie veci predavala alebo venovala, a nepocitovala som lutost. O dva dni som uz ani nevedela, ze som tie veci mala a dnes si nespomeniem ani na tretinu z nich.

Toto vedomie, ze kupovanie totalne nepotrebnych handier (u mna to boli najviac handry, potom topanky a kabelky) mi zasahuje do financnej rezervy, ktoru potrebujem na nieco ine, mi tak nejak zastavilo ten chtic dalej nakupovat. Dnes mam tzv. "capsule wardrobe", niekolko veci v skrini, ktore idu k mojmu farebnemu typu, ktore mozem lubovolne kombinovat a vzdy z toho vznikne super outfit na kazdu prilezitost. Tym padom nemam pocit, ze furt si nemam co obliect, ergo musim zase nakupovat.

Napriklad s tymi sminkami, skus na to ist takto - daj na jednu kopu vsetko, co si za posledne 3 roky pouzila maximalne 1-2 krat, dobre sa na to pozri a vyhadz to. Pri dalsom impulze nakupovat si pripomen tu kopu a opytaj sa sama seba, ci to NAOZAJ potrebujes. V 90% pripadoch bude odpoved nie, a nekupis to. Takto to robim ja 🙂

akiana
6. okt 2023

Kokos, zas ste tu vsetky mudre, ako by ste vy nikdy, ako sa vy viete ovladat, ako vy mate rezervu, atd. Super, naozaj som uprimne rada. Ale zavislost na nakupovani je zavislost ako kazda ina, je to choroba, ktora sa v obmenenej forme moze stat kazdemu. Kolke z vas nevydrzia jediny vecer bez pohara vina, fajcia, alebo sa prejedaju skladkostami? Nekontrolovane spravanie sa u kazdeho manifestuje inak, ale koren problemu je ten isty.

bobkovci5
6. okt 2023

Mňa by skôr zaujímalo kde robíš a koľko zarábať keď si dovolíš takto minat

chodec15
6. okt 2023

Ak minies priebezne co zarobis, neodkladas nic na nieco extra, na nejaky ciel (byvanie, dovolenka,...), tak vlastne zijes zo dna na den. O par rokov zistis, ze za 10 rokov nic odlozene, plna skrina starych veci, ktore nemas ani cas nosit a spominat budes akurat na zjedeny obed v restike a kvalitnu stolicu po nom, lebo na poznavaciu dovolenku, byvanie,... ti uz nevyda. Ked budes mat deti, co mu chces kupit z nizkeho rodicaku, ked si si uspory nespravila ziadne. Dieta nebude mat co obliect a ty desat skrin handier, co vysli z mody. Musis si zrovnat priority a miesto potesenia z kupy sa tes, ze si odkladas na zvlastnu prilezitost (dieta,...). A ak su ti x-te nenosene handry a topanky dolezitejsie ako buduce deti, tak zial ...

buberova
6. okt 2023

Ty kokso... požičala by som ti troška mojej niekedy až prílišnej šetrnosti

cicikmicik
6. okt 2023

Ja mám toto isté , ale pri deťoch 😔

janaolas332
6. okt 2023

Skús si fakt vybrať peniaze v hotovosti a míňať len tie,a
teda budeš reálne vidieť koľko si hneď minula, lebo platit kartou je ozaj jednoduchšie,keďže to hneď nevidíš.

tosomja
6. okt 2023

Dúfam, že kúpiš aspoň jeden balík granúl a pošleš do útulku 😃

zmrzlinka2021
6. okt 2023

Treba riesit pricinu. To minanie je len dosledkom - kompenzáciou.

jaroslav81
6. okt 2023

Jedno slovo - SAMOĽÚBA
Nevieš si nič odrieknuť, všetko si dopraješ. Toto robia samuľúby ľudia a sebci. Väčšinou to potom zle skončí...Peniažky raz dôjdú

akiana
6. okt 2023

Slovaci vedia zavidiet fakt aj psychicky problem, ak nan clovek ma dost penazi.

zuzanka.zuzu
6. okt 2023

@akiana presne 😂 a ešte čo si dovolila toľko minút keď iní toľko ani nezarobia 🙈 však @77katarina úspech sa neodpúšťa 😉 no fuj 800e len na seba keď niekde živiteľ rodiny zarobí menej 😀

akiana
6. okt 2023

@zuzanka.zuzu Psychicka choroba je velke, zavrhnutiahodne FUJ, ale to ze si niekto narobi deti s prijmom pod zivotnym minimom, je v poriadku, a treba za to trestat tych, co si dovolili mat viac.

chodec15
6. okt 2023

Inak nechapem, ze niekto zahana smutok nakupovanim zbytocnosti. To je ako ked niekto zajeda smutok a stazuje sa, ze ma 120 kg. Skus ho zahanat pomocou v utulkoch, pomocou nevladnym ludom,... Nezatazis svoj ucet, ani prirodu a este pomozes.
Z ekologickeho hladiska. Vyroba odevu je najspinavsi priemysel na zemi. Farbenie, chemia, odpad z textiliek vypustaju do vody. A ludia kupia, ani nenosia a vyhadzuju ... a kupia dalsie. Ked kupis kozmetiku a vyhodis neotvorenu, nepouzivanu, zase je to zataz pre ekologiu a mrhanie zdrojmi.

miamaria
6. okt 2023

Skus nakupovat za menej penazi, ale asi ked mas za co, tak je to mesacne hore ruka...

akiana
6. okt 2023

@chodec15 Ja zas nechapem, ze tebe este neudelili Nobelovu cenu za medicinu. Normalne chod za fetakmi a porad im, aby smutok miesto striekaciek zahanali pomocou v utulku a podla mna vyriesis cely problem drogovej zavislosti. To je genialny napad, na to podla mna este nikdy nikto neprisiel. Normalne si jednym jednoduchym sposobom zrusil celu psychiatriu a liecbu zavislosti. Wow.