Ako máte nastavené rozdelenie príjmu a do akých kategórií?

user62056819
28. jún 2024

Ako máte vy nastavené rozdelenie príjmu a do akých kategórií?
Ja premýšľam takto ale chcem aj inšpirácie.

Príjem manželka + Príjem Ja mínus Splátky,Nájom,.. zvyšok čo zostane už v čistom iba pre nás (€1300+) rozdeliť:

odkladanie:
- pre dieťa čo dostane v 18tke
- vytvorenie rezervy (plán 3násobok príjmu) ktorej sa nechcem dotknúť
- všetkoVrecko na nečakané situácie napr. pokazená chladnička

na útratu:
- spoločné "vrecko" určené na veci ktoré využijeme celá rodina (napr. výlet,obed,večera + drogéria, veci do domácnosti + veci potrebné pre dieťa do školy)
- súkromné vrecko " manželka" pre jej potreby
- súkromné vrecko "manžel" pre moje potreby
- hazard 50€ pretože nikdy nevieš..

Alebo je podla vás lepšie rozdeliť to na detailnejšie kategórie že drogéria,potraviny,lieky...?? Vy to máte ako?

liz_lemon
28. jún 2024

hazard 50 EUR - čo tým myslíš?

petamich
28. jún 2024

by ma porazilo takto fungovat 🙂
mame ucet, kde posielame s manzelom sumu, na ktorej sme sa dohodli, z toho sa financuje hypoteka, najom, potreby domacnosti a dietata

ja poberam danovy bonus a RP a tie odkladam bokom a raz za x investujeme (to je pre dieta)

co robi manzel so zvyskom svojho prijmu neriesim a vice versa, ja osobne zo zvysku 20% prijmu + kazdy prijem navyse (napr. bonusy) odkladam

detailnejsie kategorie za mna nemaju zmysel - ked bude treba viac na lieky tak co? alebo na drogeriu? nekupite? podla mna to delenie vydavkov treba mat v rozumnej granularite, aby si mal prehlad ale nezabijali ta "obalky"

user62056819
autor
28. jún 2024

@petamich Ďakujem 🙂 Tiež to chceme mať na jednom účte.

tiezjedna
28. jún 2024

@user62056819 my máme viacero účtov, z toho 4 firemné, z nich dva cudzomenové... Kategorizácia u nás absolútne nehrozí🙂) Vieme koľko sú mandatórne výdavky, vrátane investícií. Všetko ostatné sú voľné peniaze, ktoré sa utrácajú random na to, čo je treba/čo chceme.

zuzkaa1991
28. jún 2024

@user62056819 my mame spoločný ucet s manželom nema zmysel delit financie a tak obaja sme.nauceni z domu kedze sme.manzelia všetko. Mame spolocne a ano treba mat rezervu kazdy mesiac posielame dcere..ktore setrime na 18tku poprípade na vysku atd všetko posielame do fondov mame ucet na dlhodobé šetrenie ( posielame mesacne urcitu sumu ktoru po 10r napr splatime.cast hypotéky, potom dcerke dalsi ucet) a krátkodobé fondy tam mame vedlajsii ucet ktore odkladáme.cca 10%az 20% z prijmu a ten ucet používame.ako rezervu ked sa niečo pokazí na dovolenku a také. Vacsie neplánovane naklady....ale obdivujem ako.citam. ako zeny. Maju rozdelene príjmy uprimne neviem si predstaviť z 500eur vyžiť nakup potravín drogérie.a vec na deti🤦‍♀️ a muz o 4nasobne viac byy si viac užíval ako my.....viac setril...skratka vsekto v manželstve je spolocne tak nevidom zmysel delit. Financie
Ale zas je ine ak jeden z paroov je finančne negramotny tak vtedy fakt ma.zmysel mat.rozdelene

barbora0308
28. jún 2024

@user62056819 Vidim, ze by si moj manzel nasiel partacku, ten nase financie triedi dokonca v excellovskych tabulkach 🫣😅. Ale on aj pracuje vo financiach, takze to ma ako konicek a ja som rada, ze sa tomu venuje, lebo ja som teda uplny opak... 🥴

tiezjedna
28. jún 2024

@zuzkaa1991 nemať spoločný účet neznamená nemať spoločné peniaze... My viac než 20 rokov fungujeme bez spoločného účtu, aj ako manželia, a vždy sme k peniazom pristupovali ako k spoločným. Je to o zmýšľaní a dohode, nie o účtoch...

@barbora0308 z textu je zrejmé, že @user62056819 je chlap😉 by si mohol s tvojím tabuľky porovnávať 😂

barbora0308
28. jún 2024

@tiezjedna Aha, tak to mi uslo 🫣...tak teda "partaka" 😁. Ale teda manzel ma kolegov, ktori si v tych tabulkach triedia aj zivotnost svojho oblecenia a podobne 😅 takze za mna je este toto uplne v poriadku.

petamich
28. jún 2024

@zuzkaa1991 kym som bola na rodicovskej samozrejme som z 500€ vyzit nemusela, lebo sme sa vopred s manzelom dohodli, kolko penazi mi bude posielat, aby som zabezpecovala chod domacnosti, starostlivost o dieta a o seba, prakticky pocas rodicovskej vsetko financoval manzel

obaja sme financne gramotni ale nevidime dovod, preco by malo byt vsetko spolocne :D a takto nam to vyhovuje a fungujeme tak uz nejaky cas ako partneri pred tym a manzelia teraz

lenkakravcova
28. jún 2024

@user62056819 hazard ročne 600€?
To daj radšej na charitu. Šanca vyhrať je v hazardné okolo 0.1%. Len podporuješ pranie peňazí

vyrovnanaosoba
28. jún 2024

Už som raz tak žila s ex, čo tak kalkuloval a nikto z toho nič nemal len on 😄
Teraz to mame tak... Príjmy, povinné výdavky, mesačný veľký nákup, týždenne malé nákupy, zostane asi 1000e, 200e odložíme, zvyšok mame na vsrtko co nás napadne. Väčšinou z toho ešte odložím aj 300e.

lucia13022023
28. jún 2024

My to máme rozdelene na povinné platby (hypo, nájom, elektrika, mobily, internet, TV, autá), dieťa (plienky, mlieko, drogéria, oblečenie), sporenie, jedlo, ostatné 🤣

user62056819
autor
28. jún 2024

@lenkakravcova Hazard som nemyslel tipos ani eurojackpot ani stávkovanie.. ale to tu nemôžem rozpisovať.

@barbora0308 tiež to mám v tabuľkách aby mi to vyrátalo kde koľko poslať 🙂

@zuzkaa1991 my budeme mať všetko na Revolut účtoch ktorý nieje spoločný oficiálne ale len u nás.

@lucia13022023 Tiež tak ako som písal, deliť chcem iba z čistého zostatku až po zaplatení účtov nájmu splátok..

user62056819
autor
28. jún 2024

@vyrovnanaosoba no aj preto sa tu pýtam na inšpirácie aby sme to s manželkou čo najspravodlivejšie rozdelili 🙂

sense
28. jún 2024

@petamich ja fungujem obalkovým systémom (doslova) počas roku, viem ze pre veľa divne ale mne to vyhovuje...

vyrovnanaosoba
28. jún 2024

@user62056819 a manželka to ako chce? Akú má predstavu?

lucia13022023
28. jún 2024

@sense my sme sa takto s mužom učili finančnej gramotnosti. Boli sme schopní minút všetko čo sme mali. Tak mi môj otec povedal nech si do dáme do obálok, tak sme žili asi pol roka a bolo to sueor, naučilo nás to ako hospodáriť s peniazmi

zuzulka558
28. jún 2024

Nemáme rozdelené mesačne odkladáme 600 až 1000 eur a tie využívame potom na dovolenky a co treba, ostatne nákupy aj výlety a stále nám ešte z toho zostane 200,, my sa riadime aj ušetriť ale nie zgrlosit nechodíme do roboty preto aby sme boli lakomy ale aj si užili

user62056819
autor
28. jún 2024

@vyrovnanaosoba zatiaľ to nechce riešiť pretože "ešte má čas" (jej slová). Edit: samozrejme ale chce spoločné financie.

nikaeli
28. jún 2024

Mňa zaujala položka 'dieťa k 18.narodeninám' - dcéra má 17, sporím jej už od narodenia, ale určite jej neodovzdám účet k 18 - veď bude ešte stále na strednej, v treťom ročníku. Finančnú injekciu do života dostane, keď sa rozhodne osamostatniť alebo k svadbe - neviem, nemám to presne zadefinované - použijem ich podľa potreby.

A tie vrecká na útratu? aj ja, aj manžel máme vlastné účty, kde nám chodia naše príjmy. Plus spoločný účet, kde posielame obaja každý mesiac rovnakú sumu a používame ho na všetky spoločné poplatky od inkasa, cez stravu, drogériu, dovolenku, ..... na vlastné rozmary si šetrí každý sám na svojom účte 😉

anjelicek26
28. jún 2024

Vyššiu rezervu a nie odkladanie dieťaťu na 18ku.. na čo mu to bude? Peniaze strácajú hodnotu a to,čo si dnes odtrhas od úst pomaly mu bude stačiť maximálne na vodicak a zaplatíš neskôr z jednej výplaty.. keď tak napíš,že tie peniaze chceš investovať do nejakého fondu,kde budú pracovať a tu sumu,co tam vkladať budeš zvyšovať.. každopádne s 1300e moc nevymyslis. Už len stravu máš 600e, 300e das na rezervu a 400e je na to vreckové/oblecenie/výlet/restiku kaviareň.

janickacrazy
28. jún 2024

@user62056819 no my prejeme 1000 eur mesačne, je nás 5 a minule som to rátala, všetko išlo veľmi hore, ale rátam do toho aj obedy v práci/škole

luccija
28. jún 2024

@anjelicek26 zostava im 1300 eur

petamich
28. jún 2024

@sense ja som tak tiez kedysi fungovala 🙂 a teraz rozmyslam niekedy, ze na niektore veci si tiez obalku nastavim, lebo obcas 🥴

nikha2809
28. jún 2024

@barbora0308 kam sa hrabe Excel, môj muž je stará škola, má na toto kockovany veľký zošit 😂😂

slovenka753
29. jún 2024

mu mame s manzelom tri ucty. kazdy svoj plus spolocny. na spolocny ide 60 percent prijmu. z toho sa strhne na sporenie (jedno mensie na dovolenky a jedno vacsie na rezervu, resp buduce byvanie - toho sa nechytame), na byvanie a telku / internet. ine pravidelne platby nemame. telefony a auto mame firemne, deti nemame. zvysok nemam rozdeleny do kategorii, proste z toho platime zivot. len svoju cast prijmu ja odkladam na sporenie a cast prosto rozflakam lebo mozem. manzel len svoju cast moc nemina, vacsinou z nej nakoniec doplati dovolenku 🫣

sense
29. jún 2024

@petamich ja som tak prišla na to ze na konci roka co sa z obálok neminulo je ako extra Bonus... A vždy mi vyjde z toho jedna dovolenka naviac alebo extra investícia nie zas príliš veľká par stovák ale vždy potesi

katkaseiner
29. jún 2024

my vobec nekuskujeme, neriesime taketo prepocitanie.... Proste s rozumom sa mina, detom ide vela na kruzky, jeme prevazne doma a cca 500-1000 e mesacne bud odložíme alebo niekam investujeme...Takto setrime aj na dovolenku...ono vzdy je dolezity dostatocny príjem. Pretože tabulka v exceli vsetko zvladne, ale my sa nesnazime zivorit len zato ze tabulka vsetko znesie...
Zhruba vzdy vieme kolko ostane ale obcas sa peniaze rozkotúľali... ja so ale vediem podrobny zoznam minutych penazi cize vzdy viem kam isli... ci uz extra splatka hypo, dovolenka alebo sme investovali do domu/bytu

tiezjedna
30. jún 2024

@barbora0308 fakt?? Odpadla som!😂😂😂😂

hellwant
30. jún 2024

To co pises je na palicu😁 Pridu peniaze a hodpodarime s nimi bez rozdelenia na kôpky. Jedine, co mame podelene je investovanie. Mame 4 typy, ale vsetko trvale prikazy, cize raz nastavene a ziadne premyslanie:
1.Rezervu( pokazeny drahsi spotrebic, lekar- ak treba viac platit ako napr okuliare a ram a 200 eur padlo, dovolenka navyse)
2.Budovanie majetku - tohto sa nedotykane vôbec, zamer je zacat to minat od cca 60 = odchod na vlastny dôchodok, nie, ze stat povie 67.
3.Studium syn- na skolu ak pôjde na vyšku.
4.Kupa noveho auta a oprava domu - ked dôjde na tieto drahe veci aby sme neznicili celu 1. a neznizili sumu v 2. co by malo za nasledok predlzenie do odchodu do vlastneho dôchodku.