Ako má obyčajný človek nasporiť na dom?

19. apr 2022

Som smutná z nasej situácie .
Ako ma obyčajný človek našetriť na svoj dom?
Nedarí sa našetriť na ten ich potrebný vklad ci ako to nazvať. 😭
To si fakt obyčajný človek nedovolí vlastnú strechu nad hlavou? 😏😔

barborachors
19. apr 2022

No pre mnohých to problém bude, pre mnohých jednotlivcov to bude nedostupné. Riesenim je najom, spolubyvanie alebo spoluhypoteka alebo kupa stareho domu/bytu vo vzdialenejsej lokalite, odkiaľ ale bude treba dochadzat, a tak si poriesit robotu na home office... Možnosti ale stále sú nejaké, akurat ze treba najst ten správny stred. Doba vlastnenia je preč. Cim skor si to človek 20/30 rocny uvedomí, tym lepsie pre neho.

iv007
19. apr 2022

Poloz si otazku ci potrebujes dom a najma ci si ho mozes nielen dovolit zaobstarat ale aj prevadzkovat.Neporovnavaj sa s okolim, kamoskami,spoluziackami,kolegami.Chod si svojou cestou,zvaz moznosti byvania a podla toho sa zariad.Ja byvam v 60 rocnom tehlovom byte v centre mesta a o dome ani len nesnivam.Je to pekna romanticka predstava,ale zakryvam sa perinou na aku mam.Som vdacna za zdravie,pracu a strechu nad hlavou hoci bez grilu ci hojdacky..dom je pre mna nedosiahnutelna meta a to zarabam viac ako priemernu mzdu na svk

lenkamatkova
19. apr 2022

Presne z toho som smutná aj ja. My teda nie sme v pozícií, že by sme si na niečo také našetrili. Hypotéka + ďalšia pôžička na doplatenie zvyšku ceny nehnuteľnosti a zadlženosť až do dôchodku :(

stanulienkat
19. apr 2022

Dom bol vždy nadštandard a bol iba pre určitú triedu ľudí. Sekás moc vysoko.... presne treba sa prikrývať takou perinou, na akú máš.

tahomi
19. apr 2022

My sme dvaja dobre zarabajuci a na dom si netrufame, sme spokojni aj v byte. Je dom taka nevyhnutnost v zivote?

vikusjk
19. apr 2022

Uz nie je moznost cerpania nejakeho medziuveru, ci ako to volali v stavebke? Viem, ze sa pred casom este dala ta cast kupnej ceny, ktoru nepokryvala hypoteka, riesit tym uverom zo stavebneho sporenia. Samozrejme ale stavebne musis mat uzatvorene a sporit si nejaky cas pred tym, nez sa ten uver da cerpat. Nie som financny poradca, tak len mozno tip, co si mozes u svojho poradcu overit ako moznu cestu k nadobudnutiu vlastneho domceka

simca06022011
19. apr 2022

no na dom za 300-400t nijak... Ale inak.. ked sa porovnaju ceny bytov a domov, tak asi som divna, ale mne tie byty uz pridu drahsie (a to som len zbezne pozerala BB). Rodicia teraz dostavali fakt na dnesne pomery velky dom za cca 120t + pozemok. To je v meste byt :D Ak je problem nasetrit na tych 10-20%, tak bohuzial asi budete musiet pockat. Ostat vbyte, kupit teda lacnejsi byt.. a potom to riesit casom napr. predajom bytu a z toho sa potom ta suma vyplati.
V dome je kopec nakladov a investicii - ja mam pocit ze neustale... bezne budes riesit kde zobrat tisicku tu, dalsiu tam... a ani nevies ako. Aj na to treba mysliet.

lasoli
19. apr 2022

a pritom je to len dom ale zivot tak predrazeny ze nan malokto zarobi.Aj obycajne byty strasne deahe su.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
didi2102
19. apr 2022

Nemysli si že len bohatí majú domy, napr kamarátka stavia obrovský 5izbovy dom s 2kupelnami , obrovskou zimnou terasou,nádherné obrovské okná ,obrovský pozemok .... Ona na materskej,predtým robila len 2r na dohodu v škôlke za 500€ v čistom,jej muž policajt 1000€ v čistom, ale .. pozemok dostali síce v diere ale majú, jej manžel od 17r chodil na brigády do zahraničia a takmer všetko si odložil, čiže mal cca 30 000€ na základ,plus hypo do konca života a kvantum veci im pomáhajú ľudia z rodiny,kamaráti jej muža a potom on chodí im, každý vidí luxusný dom ale že.ledva využijú veľa veci nemajú dokončených , absolútne žiadna rezerva , o Tom vie malokto

naty2020
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
akbara77
19. apr 2022

@naty2020 to.je typický slovenské...odrbať

nikyball
19. apr 2022

Keď neviete našetriť ani na vklad, dom nebude to prave pre vas

naty2020
19. apr 2022

@akbara77 nám to poradila realitka vraj to robia bežne

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alenka58
19. apr 2022

treba vybrať neatraktívnu lokalitu a kúpiš aj dom, lebo v dobrej lokalite je byt drahý a nieto ešte dom

jana_eyre_2
19. apr 2022

Som aj s manželom obyčajný človek.. zobrali sme si hypotéku a splácame ju už 13rokov 🙂 pár krát sme ju prefinancovali.

nikolka1986
19. apr 2022

Pozerám domy na kľúč a vôbec to ešte nie je taká tragédia, dá sa postaviť aj lacný dom, menší. Stačí mať prehľad a nebrať rozumy od báb z MK.

missdiva
19. apr 2022

@naty2020 toto je strasna rada.
Staci, ze by bol predavajuci svina a moze ziadat od teba ten doplatok do sumy uvedenej v zmluve.

panelacikova
19. apr 2022

obyčajný človek nijak nenašetrí. preňho je určená hypotéka, ktorá síce v úvode pôsobí hrôzostrašne, ale už po cca 10 rokoch sa zdá byť "malinou" (pretože ceny a platy rastú). čiže jedine vziať hypotéku a rokmi ju splácať. robiť to naopak - šetriť - nemá cenu, nikdy nenašetríš z bežného platu :(

saxana000
19. apr 2022

A musis mat dom za 250 tisic? Nestaci trojizbak za 130?lebo zlozit v hotovosti 20% z 250 a zo 130 je sakra rozdiel.
Pravdu mala moja babka ked hovorila zakryvaj sa takou perinou na aku mas.na dome je stale co robit co opravovat dobudovavat tych 250 nebude konecnych lebo kotol lebo cerpadlo lebo plot lebo strecha bazen kosacka zavlaha terasa.pravdepodobne bude na dedine mimo mesta teda pribudnu naklady na cestovanie na nakup na kruzky a t d.kupis si byt a 15-20 rokov mas svaty pokoj ziadna robota navyse ziadna trava na kosenie ziadne listy na hrabanie nevyhodou je ze mozes vyfasovat suseda idiota ale to ti ani na dome nikto nezaruci..

saxana000
19. apr 2022

@didi2102 a potom jej tam rachne trebas kotol za.2000 eur alebo chlap zleti z rebrika rok marodka a mozu sa ist past okolo toho krasneho domu..

nikolka1986
19. apr 2022

Nie je dom ako dom, vždy máš čo okresať a to vždy, v najväčšej núdzi kúpiš dva mobilné celoročné, ktoré si upravíš podľa svojich predstáv.

lea_nr
19. apr 2022

@jana_eyre_2 nedá sa porovnávať hypotéky dnes a spred 13 rokov a rovnako cenu bytu/domu spred 13 rokov..... Byt, ktorý sa dnes predáva za 160t sa pred 13 rokmi predávala za koľko? Za 60t? Momentálne to už nie je také jednoduché.... My sme kúpili byt pred 4 rokmi a a cena mu odvtedy stúpla o 60 tisíc čo je sakra rozdiel....

nikolka1986
19. apr 2022

@saxana000 :D :D :D Nikdy, byt bola naša najväčšia chyba, to s domom nemôžeš ani porovnať.

missdiva
19. apr 2022

@saxana000 myslim,ze autorka skor pise o cenach nehnutelnosti vo vseobecnosti... v BA stoji garsonka momentalne 140tis.

didi2102
19. apr 2022

@saxana000 no to je presne to , že nemajú ani euro nazvys, sme super kamošky ale ten dom je ozaj extrém,vôbec na neho nemajú , osvetlenie okolo celého domu , francúzske okná, obrovitanske izby atd, ja ozaj nezávidím , bývam v dome v meste,obrovská rezerva,platovo sme úplne inde ale oni si naložili že až ... No každý vidí len pozlátko

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
missdiva
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaskolka
19. apr 2022

A byt nestačí? Ja neviem, my bývame v dome ale ja by som hneď menila za byt.