Ako je to s platením elektriny?

14. aug 2024

Ahojte mám priateľa ktorý ma trvalý pobyt doma .. bývame spolu v byte v prenajme… jeho otec začal naňho naliehať aby platil za smeti za seba.. to ok beriem
Ale 30€ mesačne za elektrinu keďže tam ma trvalý pobyt.. čo si o tom myslite? Priateľ tam vôbec nechodí - neminie tam žiadnu elektrinu .. neplatí sa to náhodou koľko sa minie? v tom dome býva 8 ľudí ..

zooeynka
14. aug 2024

Otec ma asi fin.problemy ked pyta od odstahovaneho syna 30e....

tuippo
14. aug 2024

je to o dohode, no v tomto prípade keď tam naozaj nechodí a elektrinu nemíňa nech ju ani neplatí

autor
14. aug 2024

@tuippo nebol tam odkedy sme sa odsťahovali - 3 roky

doriiis
14. aug 2024

30 € za elektrinu minú mesacne moji dvaja rodičia v dome veľkom jak prasa.Takze je úplne jasné,že tatinko len potrebuje tok nejakých peňazí.Neplatila by som nič

autor
14. aug 2024

Tak opravujem 30€ za vodu a elektrinu… ale nič to nemení na tom, že nemienie ani jedno

zooeynka
14. aug 2024

A preco ti nevadi ze ma platit za smeti ked tam uz 3 roky nebyva?

autor
14. aug 2024

@zooeynka lebo to sa platí na hlavu kto ma trvalý pobyt nie?

sense
14. aug 2024

Nech si odhlásiť priateľ odtiaľ trvalý pobyt. Kľudne si ho môže nahlásiť aj na mesto

doriiis
14. aug 2024

@zooeynka ....smeti sa platia za osoby prihlásené na trvalý pobyt.Ak mladý nechce platiť,má si nahlásiť iný pobyt

autor
14. aug 2024

@doriiis to viem smeti niesu problém lebo viem ako sa to platí ja sama to doma platim kde mám trvalý pobyt
Ale voda elektrina? To ani naši nechápu

autor
14. aug 2024

Baby akurát sme mu napísali že za smeti áno.. ale voda a elektrina nevidíme dôvod a napísal : dobre nerieš tu sa to pocita inak ..
ako inak sa dá počítať voda a elektrina?

ekira1
14. aug 2024

@doriiis na dedinách je to rôzne, ak teda ten dom majú na dedine. My a dediny okolo platia za počet vyvezených nádob. Ak 4 osoby majú vyvoz 1x mesačne platia najmenej, ak hoci 2 osoby majú vyvoz každý týždeň platia najviac.

doriiis
14. aug 2024

@ekira1 ...a dokonca každá dedina asi inak.My platíme za osobu a nie za vývozy.Nas je doma 5 a platíme 128 € ročne za všetkých.Mame dve kuka nádoby,ktoré vyvážajú každý druhý utorok.Plus separovaný zber,ktorý berú zvlášť.

ekira1
14. aug 2024

Elektriku určite nie, ak majú I vyššie zálohy pre akože 9 ľudí, tak im preplatok vrátia keďže míňajú len ôsmy. Voda ak je vodovod sa platí, koľko sa minie, ak je studňa, stočné sa platí za osoby ktoré tam bývajú, ale jedna osoba navyše by urobila iba pár €. Tam kde bývate to platíte ako? Možno by pomohlo, ak by si tam priateľ prehlásil aspoň prechodné bydlisko. A ty platíš smeti kde?

ekira1
14. aug 2024

@doriiis veď píšem, že na dedinách je to rôzne. V meste to je všade rovnako na osoby. My sme 4, vývoz 2x mesačne jedna nadoba a platíme cca 70€. Na vývoz 1x si netrúfame, to by sme už asi nedali. A separujeme plast, kov, sklo, papier do spoločných nádob + plasty zvlášť je zber každý mesiac z domov, spoločné nadoby nestačili.

autor
14. aug 2024

@ekira1 ja platim smeti v mojich rodičov v dome kde mám trvalý pobyt.. a tak isto len smeti proste za vodu elektrinu nikto nič nechce keď tam nebyvam
A vysvetlili nám ako majú oni systém : koľko sa platí elektrina plus voda deleno koľko ľudí tam ma trvalý pobyt oni že to takto rátajú

ekira1
14. aug 2024

Tak to majú úžasný systém 🙄 zrušiť trvalý si tam nechce? Zo zákona má platiť smeti iba na jednom mieste, preto som sa pýtala, ak by ste platili tam kde bývate, rodičom by už platiť nemusel. Jedna vec prosím, nevychádza nám to, nepomohol by si a iná, my to tak počítame, nemíňaš, ale budeš platiť nech platíme my menej 🫢

rozculena
14. aug 2024

ale to si vyrátali len oni v rodine,nemôžu od neho chcieť,aby platil za niečo,čo nemíňa,to je už aká sprostosť

luxus10
14. aug 2024

mozno otec mysli poplatok za elektromer, ktory je fixny, aj ked nic nespotrebuje clovek, ten moze byt vysoky...a plus spotreba, ktoru teda priatel nespotrebuje,... spytajte sa ho ako dosiel k sume 30 €...

autor
14. aug 2024

Padnuti na hlavu ozaj… keby povedali, že sú bez peňazí treba pomôcť neni problém… ale takto zavádzať… býva tam toľko ľudí a nemajú proste na vodu elektrinu….

ekira1
14. aug 2024

@luxus10 veď píše platia voda + elektrika ÷ 9 osôb trvalý pobyt. Keď už, mali ÷ ľudia čo tam bývajú..

autor
14. aug 2024

@luxus10 dosiel tak že čo platia vodu plus elektrinu je nejaká suma.. a ta sa delí delení koľko ľudí tam ma trvalý pobyt a výsledná suma je 30€ na hlavu

autor
14. aug 2024

@ekira1 absolútne nefér aby platil človek čo tam nebýva a nič nemíňa toľko čo platí človek čo tam býva a míňa denne

30katrusa40
14. aug 2024

Pokiaľ nič neminie nemá čo platiť. Elektrina aj voda sa platí zalohovo. Potom po odpise stavu sa spraví vyúčtovanie

luxus10
14. aug 2024

cize 30€ x 9 je 270 € mesacne, 270€ : 8 je 33,75 € mesacne na osobu....aj pri 8 ludoch to nie je katastrofalny rozdiel na osobu...len uvaha...

aurelia2000
14. aug 2024

3 roky nebol doma? Kto sú tých 8 osôb - súrodenci, maloletí, zárobkovo činné osoby, starí ľudia, invalidi? Aké sú tam finančné pomery? Od toho všetkého to závisí, možno je to taká skrytá prosba o finančnú pomoc. Vám tých 30€ veľmi chýba?

autor
14. aug 2024

@aurelia2000 povedzme že rodina a niekto kto už rodina ani nieje ale býva tam 🤷🏻‍♀️ a zarába už aj najmladší člen rodiny takže áno.. všetci okrem dvoch dôchodcov ale zase oni majú aspoň ten dôchodok

autor
14. aug 2024

@aurelia2000 a nechýba ide skôr o princíp… a spôsob akým sa bavia s priateľom že musí dať.. aj keď tam nebýva ale ma trvaly

rozculena
14. aug 2024

nech si zruší trvalý pobyt a prihlási sa na MÚ v meste,kde bývate.

aurelia2000
14. aug 2024

Keď vám to nechýba, nebojujte o princíp. Zrejme im to chýba, keď pýtajú. Alebo sa nemajú tak dobre, ako vy.